MEB’in Rehber Öğretmen Yetiştirme Yanlışı

Milli Eğitim Bakanlığı, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından 09/03/2010 tarih ve E7-2010 sayılı yazısı ile sadece özel dershanelerde rehber öğretmen yerine görevlendirilmek üzere “Rehberlik Kursu” düzenleneceğini büyük bir üzüntü ve endişe ile öğrenmiş bulunuyoruz.

Bakanlığımıza bağlı özel dershanelerde görevlendirilecek yeterli sayıda rehber öğretmen temininde güçlüklerle karşılandığından bu sıkıntının giderilmesi için; sadece özel dershanelerde rehber öğretmen yerine görevlendirilmek üzere ve belirlenen beş merkezde 690 kişinin 210 saatlik bir “Rehberlik Kursu” ile yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kurslarda eğitici olarak da biz meslek elemanlarından yararlanılması planlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu şekilde meslek elemanı yetiştirilmesi çabası bilimsel, akademik, pedagojik ve hukuksal teamül ve ilkelere aykırıdır. Hiçbir zaman farklı meslek elemanlarını adeta devşirerek, onlara 210 saatlik bir eğitim verip meslek insanı yetiştirmek izlenmesi gereken bir yol olmamalıdır. Hele hele tüm çocuklarımızı ve gençliğimizi emanet ettiğimiz bir kurumun temsilcilerinin bu yolu izlemesi kabul edilebilir nitelikte değildir. Üzücü yanı Bakanlığın bu uygulamaları geçmişten bu güne başvurmayı geleneksel bir yöntem haline getirmesidir.

Milli Eğitim Bakanlığı, hâla saksı bitkisi dahi yetiştirilemeyen bir sürede, bir alana uzman yetiştirmeye devam ediyor.

Bu kursta amaç Dershanelerde çalışmak için sadece dershanelerden birer kişinin görevlendirilmesi belirtilmektedir. Ülkemizde KKTC ‘deki lisans programları dahil, ikinci öğretimler hariç 42 lisans programında eğitim verilmekte olup her yıl yaklaşık olarak 1300 psikolojik danışman (rehber öğretmen) mezun olmaktadır. Bu programların bir kısmı 15-20 yıldan beri mezun vermektedir. Kısaca Halen ülkemizde işsiz, iş aramakta olan yaklaşık 12.000 psikolojik danışman vardır. Geçmiş yıllarda Milli Eğitim bakanlığının yaptığı atamalar ve üniversitelerden mezun edilenler dikkate alındığında durum daha da iyi anlaşılacaktır. Derneğimiz tarafından çeşitli vesilelerle kamuoyunun dikkatine getirildiği gibi aslen dershanelerde farklı alanlardan gelen kişiler ülkemizdeki işsizlik koşulları da düşünüldüğünde düşük ücretle çalışmaya razı olmaktadırlar. Konu özellikle dershanelerin gerçek ücret isteyen Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunlarını çalıştırma yerine ülkemizdeki işsizliğe de bağlı olarak, düşük ücretli kişilere hizmeti verdirmek istemelerinden kaynaklanmaktadır. Yani Bakanlık fason hizmet verdirme yoluna başvurmaktadır.

Bu konuda YÖK’ün sertifika yoluyla meslek insanı yetiştirme yetkisinin üniversitelerde olduğuna ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda yetkisinin bulunmadığına ilişkin bir kararı bulunmaktadır. Geçmişte bu konunun, YÖK tarafından yargıya taşındığını ve belki de ilk defa Devlet kurumlarının birbirleriyle mahkemelik olduğuna hep birlikte tanık olduk.

Derneğimiz tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu kararı ilişkin yargıya taşınacaktır. Üyelerimizden ve meslektaşlarımızdan beklentimiz, mesleğin tek örgütü olarak kararımıza uygun olarak davranmaları ve hiçbir şekilde Bakanlığın bu yanlışını meşrulaştırma aracı olmamalarıdır. Bu süre içinde bu kurslarda her ne türlü olursa olsun görev alacak dernek üyesi ve meslektaşlarımıza yönelik, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin örgüt disiplini içinde çeşitli yaptırımlara başvurulacaktır. Konu kamuoyunun gündemine derneğimiz tarafından taşınacaktır.

Bu süre içinde tüm öğrencilerimizin ve meslektaşlarımızın konudan haberdar edilmeleri ve öğrencilerimizin gelecekteki mağduriyetlerinin giderilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Tüm üyelerimizin ve meslektaşlarımızın bilgisine saygı ile duyurulur.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Yönetim Kurulu

MEB’in Rehber Öğretmen Yetiştirme Yanlışı” için 38 yorum

 1. @sinem
  Eğitim fakültesininde “rehberlik ve psikolojik danışma” bölümünü

 2. arkadaşlar bu atamalar sadece 2011 e mı mahsus yoksa devam edecek mi böyle devame decekse ben bu bölüme gitmeyeceğim.461 puanım var en son 450 yle kapamış geçen yıl devlet üni..yazık mı olcak benm bu puanıma 370 alan sosyologlarla aynı kefede miyim ben şimdi?

 3. @kevser
  Sen şuan PDR alanını kazanacak durumda isen ve bu mesleği seveceğine inanıyorsan hiç düşünme yaz.
  Diğer branşlara göre en az bir 10 yıl daha alım devam eder.

 4. şaşkınlıklar içerisindeyim ben lise son sınıfı öğrencisiyim. ve hayalim pdr okumaktı, ta ki şu yorumları okuyana kadar siz işlerinizi eline almış büyüklerimsiniz kiminiz felsefe kiminiz psikoloji kiminiz de pdr mezunu peki yeni nesil olan bizler ne yapacağız hiç düşündünüz mü ? gerçekten eğitim sistemimiz çökmüş durumda yazık gerçekten de çok yazık nereye gidiyor bu sistem!! bir tek meslek yok seçebileceğimiz hukuk,pdr,öğretmenlik bunlar benim alanımın aldığı meslekler ama herbirine birer kılıf bulunmuş sanırım meb’in öğrencileri okumaktan soğutma planları bunlar.

 5. yaa pdr mezunları felsefecilerin gururunu sorgulayacağınıza koşun dava açtınız onlarla uğraşın devletle uğraşın bizimle uğraşmayın bu hakkı bize devlet verdiyse kimse kusura bakmasın ben kimsenin hakkına girmiyorum..anca böyle konuşursunuz elinizden geleni ardınıza koymayın lütfen çünkü biz zaten atanmış olacağız

 6. Arkadaşlar felsefe ve sosyoloji mezynları’nın YGS-LYS sıavlarına girip Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nü tercih etme hakkı vardır. Bundan 4 yıl önce de vardı. Fakülte bitirmiş biri olarak daha akıllıca taleplerde bulunun lütfen. Kimse sizin felsefeci veya sosyolog olmanızı engellemeye çalışmıyor. Taktir edersiniz ki Üniversiteye giriş koşularımız çok farklı, insanlar yıllarını verip PDR kazanmak için uğraşıyor, emeğe saygı lütfen..

 7. herkes bölümünün gerektirdiği mesleği yapsın.felsefeci felsefesini yapsın.madem rehber öğretmen olmak istiyordu neden felsefe yazdı.insanlarda biraz gurur olur ya.pdrci olmak istiyoruz yerine devlete biz mesleğimizi yapmak istiyoruz desinler.

 8. Ben Meb’de okulda tarih öğretmeniyim.Sürekli rehberlik faaliyetlerine katıldığım için bu konularda biraz bilgim var .Felsefe ve sosyoloji mezunlarının rehber öğretmen olarak atanmalarına kesinlikle karşıyım bu zamanında veterinerleri ve mühendisler vs.öğretmen olarak atamaktan bi farkı yok ben bu bölümlerden atanan insanlar tanıyorum birçoğu öğretmenliği sevmiyor sadece para kazanmak için yapıyor vede verimli değiller tanıdığım bu insanlara mesleklerini sorduğumda bazıları öğretmen yerine mühendisim diyor benim kardeşim bu sene rehber öğretmeliği kazandı onu bu bölüme gidebilmesi için 2.öğretimi bile yazdırdım şimdi yılda bu bölüm için önemli bi mikter harç parası ödüyorum şimdi kardeşim ve diğer rehber öğretmenlik okuyanların yerine şimdi onların bölümleri felsefe ve sosyolojiokuyanlarla doldurulursa onların emeklerine yazık değil mi onlar daha çok puan almışlar ama onlardan daha az puan alıp başka bölümleri kazananlar onların yerine atanacak belki onlar 3-4 yıl sonra açıkta kalacaklar bence bu durum büyük haksızlık olur felsefeci ve sosyoloji mezunu olan arkadaşları anlayabiliyorum fakat herkes kendi alanının uzman bialanda 20-30 saatlik eğitimle uzman olunmaz

 9. 6 yıllık meslek hayatım,iki sene yüksek lisans eğitimim ,çalıştığım 5 farklı okulda alandan olup ta öğrencinin yanına gelmekten çekindiği tükenmişlik yaşayan psikolojik danışman arkadaşlar,alandışından olup ta odası sürekli öğrenci dolan,kendini geliştiren rehber öğretmen arkadaşlar tanıdım. 

  Bence alandan  olmak önemli .Fakat daha da önemli olan insanın yeniliklere açık,kendini geliştiren,alandaki değişiklikleri takip eden, yaklaşımda olmasıdır.

 10. öss diye önümüze konan saçma sınavı tüm zorluklarına, sürekli yeni konuların eklenmesine karşın halledelim ve pdr yi kazanalım, birçok bölümden daha zor olan bölmümüzü başarıyla bitirelim üstüne üstük kpss denen şaçmalığa da göğüs gerip atanalım ondan sonra bölümümüzü istila eden sosyoloji felsefe gibi bölüm mezunlarının psikolojik danışma ve rehberlik adına gördüğü 200 saatlik eğitimle adımızı lekelemelerine boyun eğelim aklıllıca!….

 11. hayat naz, size sonuna kadar katılıyorum. ağzınıza sağlık. hayat ne öğrendiğinle değil ne yaptığınla ilgilidir.

 12. arkadaşlar her meslek dalının incelikleri var. Kendisine saygısı olmayan insanların diğer insanları anlamaları mümkün değil. Okullarda bir sürü rehber öğretmen var ama psikolojik danışman yok. yoklar ülkesine yakışanda budur. kısaca gerçek bu… Yeni rehber öğretmenlere başarılar. ümarım iyi adam yetiştirirler..

 13. olacağı bu işte. eğitimden anlamayan adamlar Milli Eğitim Bakanlığına gelirse başımız beladan kurtulmaz. böylebir uygulamayı şiddetle kınıyorum. umarım hiçbir meslektaşım bu kursta görev yapmaz….

 14. Her şeyin lisans eğitimi demek olduğunu vurgayan arkadaşlara birkaç örnek vermek istiyorum.Eğer her şey okul eğitimi ile olsaydı,Edison algıması yavaş olduğu gerekçesi okuldan atıldıjktan sonra, sanırım ampulü icat edemezdi ya da müzik öğretmeni tarafından beste yapması imkansız denilen Beethoven günümüzde bile besteleri ile konuşuluyor olmazdı.Siz psikolojik danışman ve rehber öğretmen olarak insanların potansiyelinin gelişebileceğine inanmıyorsanız sanırım orada çok büyük bir problem var demektir.Özellikle öğrencilerin kendi potansiyellerini tanımasında, ilgi ve yeteneklerinin farkına varmasında çok önemli görev yapan sizlerin insanların sırf alan dışı oldukları için başarısız olacağına hükmetmeniz insanın kendini geliştirebilen,öğrenebilen bir varlık olduğu gerçeğini yok saydığınız anlamına gelir.Sizleri anlamaya çalışıyorum ancak bu ülkedeki eğitim sistemin dinamiklerinde kaç tane insan potansiyeline uygun mesleği yapabiliyor.Acaba kaç taneniz sınava girdiğinizde gerçekten PDR okumak istiyordu.Kaç taneniz Hukuk fakültesine puanı yetmediği için PDR yazmak durumunda kaldı.PDR’ciler sanırım empati gücü en gelişmiş kişiler olmalı,ama yazılanlardan pek de bunu göremiyoruz.Lisans eğitimi almak nasıl ki o alanda gerçekten yetkin olunduğunu göstermiyorsa alan dışı olmakta tamamen başarısız olunacağı anlamına gelmiyor.Lütfen biraz daha hoşgörü,insan ve insan ilişkileri alanında bu kadar bilgiye sahip insanlar bile diğerlerine karşı bu kadar önyargılı olursa dünya nasıl daha yaşanılabilir bir yer haline gelebilir ki.

 15. ŞUNU DA unutmayın, uluslararası ilişkiler mezunu da işletme mezunu da iktisat mezunu da aynı işi yapabiliyor… lisansları farklı, loya nın dediği gibi yetkinlik belgesi farklı alla alla olmaz kardeşim, işletmeciler bankacı olamaz iktisatçılar bankacı olur sadece :D :D :D

 16. Loyacım,neden bir meslek başka mesleklerle kıyaslanır ve hemen “ben fizyoloji biliyorum neden doktor olamıyorum”denir ki! herkes her şeyi olamaz, bir şey olmak için sadece lisans da yetmez. %60 kişisel çaba, &40 lisans diyebilirim ben bizimkiler gibi sosyal bilimler okuyanlara. hatta ben bir de meb’in hukukçulara psikoloji-sosyal psikoloji-pdr eğitimleri açmasından yanayım. pdr bir meslek değil, bir yaşam tarzı haline getirilmeli bence ülkemizde. hem loya, gerçekler öyle dğeil,yetkinlik belgesi demişsin bana hitaben cevabında, söyler misin bana bu yetkinlik belgesi (lisans diploması) sen bir şeyler yapmazken işe yarar mı, gerçekler öyle değil derken siz kendi gerçeğinizin içinde kaybolmuş durumdasınız. biraz daha büyük düşünmek gerekiyor sanırım. Seni anlıyorum, mebin eğitimiyle kimse senin bilgilerini geçemez emi canım bunu söyleyeyim madem için rahatlasın. rehberlik ve danışmanlık konusunda ayrım yapan EMEL arkadaşımıza sonuna kadar katılıyorum,yazınızı çok beğendim.

 17. Oğuzhan adlı arkaşımıza katılıyorum.Pdrcilerin işsiz olduğuna kesinlikle katılmıyorum.Dersanelerin pdr ci aradıklarını eski bir dersaneci olarak bilyorum.Ben de alan dışından atndım.KPSS ye bir ay hazırlanmama rağmen bir sürü pdr mezunundan çok daha fazla puan alarak , hatta onlar pdr mezunları olarak merkezlere atanırken ben Türkiyenin en ücra köşesine gittim 6 yıl önce.Kesinlikle öğretmenlikte %50 alan bilgisi %50 kişilk olduğuna katılıyorum.19 yıllık öğretmenimliğim bana bunu öğretti.Öğretmenliği öğretmenlik yaparak öğreniyorsunuz. Pdr için çok çabaladım ve çabalıyorum.Tayin olduğum ilk bölgede bize rehberlik semineri yaptılar.Pdr mezunu RAM mdrü ders verdi. yıllardır özel olarak ilgilendiğim ve fakültede bazı dersler aldığım için inanın özellikle psikoloji bilgisi olarak ondan daha iyiydim.Ve bulunduğum 3.görev yerimde işinde takdir edilen öğretmenlerden biriyim. “bişey bilmez derler diye işinde başkalarına danışmayıp eksiklerini bir türlü kapatamayan pdr ciler biliyorum.Ya da odasına kapanıp diğer öğretmenlerden kendini soyutlayan pdr ciler …Tabi ki herkes kendi alanında çalışmalı ama sistem bunu bazen zorlayabilir arkadslar…

 18. ben iyi bir üniversitede felsefe eğitimi aldım. aslında hayalim pdr uzmanı olmaktı. ancak ülkemin sınav sistemindeki yanlışlıklar buna izin vermedi. lisans eğitimimden sonra formasyon eğitimi aldım ve bu süre zarfında staj yaptığım okuldaki rehber hocasından izin alarak gönüllü olarak rehberlik çalışmalarına katılmak istediğimi. evet ben rehberlik dalında hiç bir eğitim almadım sadece kendi imkanlarımla araştırdım ve kendimi öğrenci psikolojisinin yerine koyarak hareket ettim. rehber öğretmen 3 sınıfı birleştirerek bana motivasyon semineri yapabileceğimi söyledi. bana bunu söylediğinde .çok heyecanlandım ve inanılmaz mutlu oldum. sunumumu çok başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştim. bunu da öğrencilerin gözlerindeki ışıktan anlamak çok kolaydı. seminer konusunu tekrar etmem gerekirse kısaca:
  niçin üniversite okumalıyız. nasıl ders çalışamlıyız üzerine bir sunumdu. bu sunumu nisan ayında lise 1. sınıf öğrencilerine yapmıştım. haziran da ise okulların kapanacağını hatırlatmama gerek yok. sunum sonrasın da ise öğrencilere şu konuyu da ekledim: bundan sonrası için okul rehber öğretmeniniz size yardımcı olacaktır. sunum bitiminde hatırı sayılır bir grup öğrenci rehber öğretmeninin yanına giderek kendilerine ders programı hazırlamalarını istemiş. bu beni nasıl mutlu etmişti ve ben başarmıştım. ama rehber hocanın bana yaptığı yorum aynen şuydu:
  bana gelip kendilerine ders programı yapmamı istediler bu saatten sonra ne işe yarayacaksa.
  evet siz her şeyi çok iyi bildiğini düşünen pdr mezunları buna nasıl bi açıklama yapabilirsiniz.evet ben bu konuda hiç eğitim almadım ama şunu biliyorum ki bahsi geçen rehber öğretmenden daha çok şey biliyorum.

 19. maşallah.oh valla.herkes psikolojik danışman ve rehberlik uzmanı olabiliyor .üstelik bu bölümü okumadan.ama ben mesela edebiyat öğretmeni veya resim öğretmeni olamıyorum.ama sanırım sadece bizim bölüme has bu.çünkü iş bulmak isteyen ama bunun için zamanında yanlış bölümlere giren bazı arkadaşlar bir de utanmadan bunun doğruluğunu savunuyorlar.hata yapan türkçe öğretmenleri, bilgisiz tarih öğretmenleri,ilgisiz doktorlar yok mu.varrrr.ama o meslekler eğitim gerektirirken bizim mesleğimiz herkesin birkaç kitap okuyarak yapabileceği bir meslek oluyor.ayıp ya.hata yapıyor olmamızın nedeni bu işin zorluğundandır.eğitim almayanlar bu işi nasıl yapsın.kendinizi kandırabilirsiniz ancak bu sözlerle.MEB bu yanlışı bir daha tekrarlamamamlıdır.Danıştayın kararı umarım mesleğimizin etik ilkelerine ve insan değerine yakışır bir yönde olur.

 20. Bugün bu kurstaydım. Gelişim Psikolojisi notlarını okuyan (!)bir pdr’cinin verdiği eğitime tabii tutuldum. üstelik de bilmediğim, yeni hiçbir şey öğrenmedim. yarın da, birey tanıma teknikleri dersine gireceğim, belki orada alanınıza ilişkin yepyeni ve özel bir bilgi öğrenirim umudunu taşıyorum. 19 yıllık dershaneciyim, hiç rehberlik yapmamış bir öğretmenim. Felsefe grubu dersleri verdim yıllardır. Birgün alacağım sertifikayı kullanmak kararı alırsam, bunca yıldır gözlemlediğim ‘rehber öğretmen ne olmamalıdır?’ başlığında toplamış olduğum deneyimlerim daha fazla yardım edebilirmiş gibi geliyor rehberlik işini yapmamda. Pek çok iyi örneğin yanında, pek çok kötü örnek de gördüm. öğrenci üzerinde mutlak hakim olduğunu düşünen, ders öğretmenlerinin emeklerini bir çırpıda öğrencinin gözünde sıfıra indiren , hatta oturup öğrencisiyle öğretmen dedikodusu yapmayı, gencin kaygısını azaltma gibi bir kavram altına sıkıştıran pdr’cilerle çalıştım. şu an siz sayın pdr’cileri ya da pdr’ci adaylarını kızdıran şey, rehberlikten ziyade danışman ünvanınızı elinizden alıyormuşuz gibi hissetmeniz sanırım. oysa sertifikamızda, çok açık bir biçimde dershanelerde rehberlik yapabilir yazacak. danışman olmak benim için de haddimi ve boyumu aşan bir şey olurdu kuşkusuz. ama, dershanelerin sizlerden ne beklediğine ilişkin de yanlış beklentiler geliştirmeyin. dershanede maalesef danışmanlık sıfatınızı kullanamazsınız. buna ne vaktiniz vardır, ne buna gerek vardır ne de bu sizden talep edilmektedir. sınav sistemini özümsemiş olmanız, – ki 19 yıllık dershaneci olarak bu konuda sizinle yarışabilirim- öğrencinin motivasyonunu artırmanız- ki bunu hepimizden iyi yapan musluk tamircileri bile tanıyorum, zira bu nitelik bir kişilik özelliği olarak pek çok sıradan insan da bile vardır. ha biz bunu farkındalıkla kullanırız, onlar doğal olarak o ayrı- veli- öğrenci-öğretmen diyalogunu artırıp sorunsuz bir eğitim süreciyle hem hem veliyi hem öğrenciyi mutlu edecek bir sonuca ulaşmada yardımcı pilotluk yapmanızdır. kabul edelim ki, sadece bunu bekleyen bir sistemin ihtiyacını karşılayabilecek rehber öğretmen olmak da, hem bu nitelikte bir eğitimle, hem de bu eğitimin verildiği 210 saatin ötesinde, istek, deneyim ve donanımla halledilebilir.

  saygılarımla.

 21. Başka bölüm mezunları pdr mezunları kadar kendini geliştirebiliyorsa o zaman pdr leri kapatsınlar nasıl olsa herkes yapabiliyor!!!Her pdr mezunu dört dörtlük değil belki ama en azından alan derslerini vermiş olup yeterlilik belgesi anlamına gelen lisans diplomasını almıştır. Başka alan mezunu (ki psikolojileri ayrı tutuyorum) evet çabalayabilir, uğraşabilir ama lisansı yoktur. Biz doktorluk yapıyor muyuz, bütün sağlık ansiklopedilerini hatmettim ama…Gayet te hırslıyım tüm fizyoloji, psikofizyoloji, böbrek ve ciğer hastalıklarını da öğrendim o halde bir de muayenehane açayım olsun bitsin ne güzel:)))Zehra arkadaş siz iyi niyetle söylüyorsunuz muhtemelen önünüzde iyi örnekler de var ama gerçekler öyle değil.Yetkinlik belgesi!!!!

 22. MEB ,bence iyi bir adım atmış. çünkü hiç bir şey sadece üniversiteden alınan diplomayla kıyaslanamaz.o sadece bir etikettir. başka bölüm mezunları da en az pdr mezunları kadar hatta daha da fazla kendini geliştirmiş olabilir. unutmayın, hırsla sarılınan hiç bir iş başarısızlıkla sonuçlanmaz. MEB, EĞİTİMLER açmazsa işte o zaman milli eğitim olduğundan şüphe ederim zaten. ŞUNU DA SÖYLİYİM, pdr mezunları dershanelerde çalışmak yerine RAMları tercih ediyor artık.

 23. Dersanelerde alan dışı arkadaşlar çalışabilir ancak rehber öğretmen ya da psikolojik danışman olarak atamak yerine tercih uzmanı denilirse sorun ortadan kalkar. Çünkü tercih yapmak için illaki pdr mezunu olmak gerekmiyor. Bunun için sadece test eğitimi, mesleki yönlendirme ve tercih eğitimi verilmelidir. Yanlış olan,okullara veya kurumlara psikolojik danışman ve/veya rehber öğretmen olarak atamak. 11 yıllık öğretmen olup hata görmedim diyen arkadaşa gelince, ben bir kurumda alan dışı olup ta öğrencilerle öğretmeni birbirine düşüren, yanlış yerlere yönlendiren,”terapi” yapıyorum diyeni ve bu nedenle 3 öğrencinin doğru yerlere sevk edilmeyip intihar girişiminde bulunduğunu çok iyi biliyorum. Ama, bunun dışında, tercih uzmanı olarak çalışmalarında bir sakınca görmüyorum…Ancak pdr okuyanlar boşuna mı okudu.Bu kadar insan boşu boşuna mı yüksek puanlarla bölümlere girdi. Keşke daha az çalışıp diğer bölümlere girip, bu şekilde atansaydık.Olacak iş mi ya…

 24. bu kurs daha önceki yıllarda da yapıldı ve sertifika alıp çalışan bir sürü insan var. benim merak ettiğim şu; bu kursa karşı çıkanlar, daha önce kursu alıp şu anda rehber öğretmen olarak çalışan kişilerin ne gibi hatalar yaptıklarını anlatabilirler mi. 11 yıllık öğretmenim bu sertifikayla çalışan bir çok kişi tanıyorum ve hayati sayılabilecek hata hiç görmedim. yani kısacası bu işin örnekleri şu an yüzlerce var, sizler neye karşı çıkıyorsunuz…?

 25. yazınızı dikkatle okudum…Ben 10 yıldır dershanecilik yapmakta olan kurum sahibi biriyim…Tabi ki psikolojik danışmanlık bu kadar kolay değil ancak 3 yılodır goruyorum ki pdr mezunu olupta dershaneye cv bırakan kişi yok gibi dediğiniz iş fazlalığı nerede bana söylrmisiniz.Dershaneler kapanma tehlikesi ile yüzyüze nerede bu pdr ciler yook….yada dershanelerde çalışmak istemiyorlar…Şu bir gerçek ki bu işin %50 si okul eğitimiyle olabilir geri klalan kısım kişilik özellikleriyle ilgilidir bunu da herkez bilir ……tabi sapla samanı karıştırmamak lazım ancak ben neden 3 yıldır dogru düzgün pdr öğretmen başvurusu görmüyorum…

 26. 4 yıl lisans 2 yıl yüksek lisans olmak üzere 6 yıldır bu alanda eğitim görüyorum buna rağmen kendimi yeterli hissedemezken 210 saatte sihirli bir değnek dokunacak ve herkes pdr ci olacak..sitemim sosyoloji ya da felsefe mezunu arkadaşlara değil işssizliğin bu kadar çok olduğu bir ülkede elinize geçen fırsatı değerlendirmek isteyeceksizniz tabi ama şu da var ki amaç sizi asgari ücrete dersanelerde çalıştırmak çünkü pdr mezunu biri gittiğinde dersaneden isteyeceği ücret meb in verdiğinden daha düşük değil, bu uygulama kabul edilebilir birşey değil psikolojik danışmalık bu kadar basit bir iş değil , zamanında ziraat fakültesi mezunları sınıf öğretmeni olarak atandı sonuç ortada, sağlık bakanlığı 210 saattlik tıp dersi versin doktor olalım o zaman bu kadar basitse…

 27. evet,aynen katılıyorum

  PDR ciler rehabilitasyonlara ortak olurken ya da RAMlarda test uygulayanlarda sertifikalı olma koşulunu bile koyduramıyorken,rehber öğretmen normlarını -kadrolarının artırılmasında derneğiniz hiç çaba göstermezken,neden sosyoloji ve felsefecilerle ya da program geliştirme ve ölçme değerlendirmecilerle uğraşır anlamıyorum..psikologlara erişemiyorsunuz,dalaşmak için bizi mi buldunuz..

 28. PDR mezunları bu eğitimi vermesin diyorsunuz ama daha önce bu eğitimi verenlerin kimler olduğunu biliyor musunuz?Binnur Yeşilyaprak, Üstün Dökmen, Yahya Akyüz alan dışı olanların rehberlik alanında eğitilmeleri çalışmalarına katılmışlardır. Evet hepsi çok iyi hocalar, alanlarında uzmanlar ancak onların bizden daha iyi bilmesi gerekmiyor mu?Bu kadar zamanda rehber öğretmen yetişmeyeceğini…

 29. yine geleceği düşünmeden yapılan bir yanlış meb kaş yapım derken göz çıkarıyor. sonra da biz neden gelişemiyoruz neden geri kaldık gibi yakınmalar ediyorlar. bunun tek macı oy toplamak başka birşey değil……………

 30. Arkadaşlar Amerika’da aynı süreci yaşamış ve psikolojik danışmanlar böylesi bir olaya şiddetle karşı çıkmış,geri adım atılmıştır. Ben alan dışı mezunu olup ta bu işi yaparken yüzüne gözüne bulaştıran,öğrencileri mağdur eden bu zihniyete karşıyım.Üstüne üstlük biz yüksek puanlarla bu bölüme girerken adamlar bizden 50-60 puan geriden lisansa girerken nasıl bir iştir. O zaman herkes ölçme değerlendirme-eğitim yönetimi okusun nasıl olsa pdr uzmanı olarak atıyorlar.Lütfen bu duruma karşı duralım arkadaşlar…

 31. evet pdr okumayan birisnin 3 aylık bir süre içerisnde bu alanda yetişmesi cok acıı bir gercek..bireyin geçmişini bugunünü ve hatta gelecegini tehlikeye atmak oluyor..gözünü kapatıp kör ebe oynamak oluyor..ilk tuttuklarına ödül veriyorlar..neyi tartısyoruz ??? bu kadar basit olmamalı ..neyi dogru yaptılarki buzaman kadar biz neyin dogrusnu bekliyoruz !!!!

 32. bu uygulama sadece niteliksiz personel sayısını artırmaya yarar niteliksiz personel niteliksiz eğitimi beraberinde getireceği için eğitim sistemini gelişimsel rehberlik anlayışına sahip olmayan rehber öğretmenlerin eline verecekler. eğitim sisteminin siyasi erkin oyuncağı olduğu bu sistemde böyle kararlar alınması beni hiç şaşırtmıyor fakat derin üzüntülere kart ediyor. ama içimdeki ümüt yok olmayacak biliyorum bir gün türkiye cumhuriyeti devleti usta ellerle yönetilecek tüm kurumları ile siyasi erklerin yanlış uygulamaları ile değil bilimsel veriler göz önüne alınarak yönetilecek. işte o zaman eğitim sistemi de hak ettiği değeri bulacak ve işin erbabı eğitimini gerçek manada tamamlamış kişiler gerçek görevlerine verilecek.

 33. MEB bence de öncelikle kendi okulalarında var olan duruma eğilmeli ve yeterli atamaları yapmalıdır. Birçoğu içler acısı olan dershaneler nasıl olsa farklı alan mezunlarını çok düşük ücretler karşılığında çalıştırmakta ve buna devam etmektedirler. Ayrıca zannetmiyorum ki bir PDR mezunu bu kursa katılmayı kabul etsin. Bu kursa katılmayı kabul edecekse neden yıllarını verip PDR bölümünde bir ahlak ve etik kazanmak için çabalasınki??? Her meslek bir yaşam tarzıdır ve bir ahlaktır. Bu 210 saatlik bir kursla ne öğrenilebilir ne de öğretilebilir…

 34. MEB öncelikle kendi kurumlarındaki sıkıntılara eğilse ve ihtiyacını karşılayacak rehber öğt. ataması yapsa daha isabetli bir iş yapmış olur. Dershaneler başlarının çaresine bakar nasılsa. Umarım hiçbir pdr mezunu bu kursta görev almayı kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir