MEB’den ideal öğretmen kriteri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilköğretim öğretmenlerinde bulunması gereken nitelikleri belirledi. ‘Öğretmen Yeterlikleri’ adı altında yayımlanan çalışmada, eğitimcinin sahip olması gereken bilgi, beceri ve tutum gibi özellikler sıralandı.

Eğitimcilerin sürekli kendilerini yenilemeleri gerektiğini belirten MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey, “Burada amaç kaliteyi artırmak. Öğretmenler, belirlenen bu niteliklere bakarak kendilerini hazırlayacaklar.” dedi. Bu özelliklerin eğitimci yetiştirme politikasında yol gösterici olacağını söyleyen Balıbey, çalışma tamamlandıktan sonra öğretmen adayı yetiştiren eğitim fakültelerinin müfredatının da bu doğrultuda yapılanmasının hedeflendiğini anlattı. Aynı çalışmanın ortaöğretim için de başlatıldığını kaydeden Genel Müdür Ömer Balıbey, “Çalışma tamamlandıktan sonra, öğretmen adaylarını buna göre yetişmeleri için YÖK’ün önüne de koyacağız. Öğretmen yeterliği çalışmasıyla öğretmenin bir yol haritası ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

Yeterlikler belirlenirken, 6 ildeki öğretmen, okul yöneticisi, sendika, dernek ve sivil toplum örgüt üyeleri, kamu kurumu mensupları, öğretim elemanları ve öğretmen adaylarından oluşan toplam 6 bin 743 kişinin görüşü alındı. Ayrıca Amerika, İngiltere, Avustralya ve İrlanda gibi ülkelerdeki örnekler de göz önünde bulunduruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir