MEB, Rehber Öğretmenleri Uyardı

MEB, TEOG sistemi hakkında öğrenci ve velilerin yeterince bilgi sahibi olmadıklarını tespit edince rehber öğretmenler konuyla ilgili olarak uyarılmış.

İşte konuyla ilgili star’ın haberi;

“Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl uygulamaya geçilen TEOG sistemi hakkında öğrenci ve velilerin yeterince bilgi sahibi olmadıklarını tespit edince harekete geçti.

MEB, 81 ilden 100 rehber öğretmeni Ankara Başkent Öğretmenevi’nde eğitime tabi tuttu. Rehber öğretmenler gelen şikayetler konusunda uyarılırken, gözetmenlerin sınavda daha hassas olmaları istendi. Ayrıca bilgilendirmenin sadece 8. değil, 6. ve 7. sınıftaki öğrenci ve velilere de yapılması gerektiği de aktarıldı. Rehber öğretmenlere, velilere bu sınıftaki başarıların sınav sonuçlarına katkı sağladığının anlatılmasının önemi bildirildi.

Özel kitapçıklar hazırlandı

TEOG bilgilendirmesini sıkı şekilde takip edecek olan Bakanlık bu kapsamda öğrenci, öğretmen ve veliler için hazırlanan ve ilerleyen günlerde okullarda dağıtılacak kılavuzları da katılımcılarla paylaştı. Aileler için hazırlanan kılavuzda, veliler sınav sistemi hakkında bilgilendirilirken ailelere, “çocuklarımızı tanıyalım, beklentilerimizi çocuklarımızın kişilik özelliklerine, ilgilerine, yeteneklerine uygun ve gerçekçi olanlarla sınırlı tutalım, çocuklarımızın kaygılarını azaltmak için istek ve ilgisi doğrultusunda sosyal faaliyetlere yönlendirelim” tavsiyelerinde bulunuldu. Öğretmenlere hazırlanan kılavuzda ise ailenin destekleyici yaklaşımının öğrenci üzerindeki etkisine vurgu yapıldı ve velilere rehberlik etmeleri istendi. Öğrencilerin kılavuzlarında da sınava hazırlanma ve stres azaltma tekniklerine yer verildi.”

Kaynak:http://haber.star.com.tr 

MEB, Rehber Öğretmenleri Uyardı” için 3 yorum

  1. Öğrenci fen ,matematik,Türkçe çözemediğinde o öğretmenleri niye toplamıyorlar.Yanlışlar hep bize.Diğer öğretmenlerin hiiiiç sorumluluğu yok .

    1. Yanlış düşünüyorsunuz bence, çünkü eleştirinin boyutu size değil, var olan anlayıştaki pasif rehberlik sisteminedir bir yerde. Aşağı yukarı bütün eğitim tabanından tutun, sosyal medya ve eğitim köşe yazarları da “kozmik oda” nitelemesi yapmaktalar. Rehberliğin daha işlevsel hale getirilmesi gerekir. Suç sizde değil, aktif rehberlik uygulaması bulunmayışındai yani teori yerine pratiğin kapsamındaki yoksunluk olayı.

  2. Meb bu konuda en doğrusunu yapmışsa da, bunun faturasını yanlış adrese kesiyor. Faturayı rehber öğretmenleri ikaz ile ödeyemez ve sorunu bu yolla düzeltemez. çünkü çözüm arayışı bu değil. Çözüm; Meb’in, ekseriyetle rehberlik sisteminde gözle görülür, elle tutulur bir aktif sistem ve düzenleme arayışına girememesinden kaynaklıdır diye düşünmekteyim. Bu sorunların temeldeki nedeni ise büyük ölçüde, faal uygulamalar planlanarak sistemin ve rehber öğretmenin eğitim ortamına “entegrasyon” sorununa açıklık kazandırılamamasında yatıyor . Hülasa Meb konuda kendi hatasını görmek istemiyor ve bir takım eğitim sitelerine göre, ki katılıyorum; ciddi bir nöbet geçiriyor. Veliyi bir kenarda tutalım kaç öğretmen teog cetvelini anlıyor yada hesaplamasının içinden çıkabiliyor ? Belki yazımda düzeyli bir eleştiri görmüş olabilir de rehber öğretmenler fakat maksat kimseyi yermek veya hakirlemek değildir. Kısacası yaşanan bu teog kaynaklı eleştiriyi; rehber öğretmene değil, sorunları ve altyapısındaki eksikliklerin kapatılmadığı rehberlik sisteminde aramak çok daha doğru bir adımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir