MEB Rehber Öğretmen Kursu Açıyor

MEB Rehber Öğretmen Kursu Açıyor. Konuyla ilgili resmi yazı;

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün ilgi (a) yazısı ile Rehber öğretmen görevlendirme zorunluluğu bulunan, özel okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görevlendirilecek yeterli sayıda rehber öğretmen temininde güçlüklerle karşılaşıldığından , ek-1 deki tabloda belirtiler yer ve tarihlerde başvuru şartlarını taşıyanlar için “Rehberlik Kursu” düzenlenecektir.

Kurs başvurularında aşağıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda hareket edilecektir:
a)Felsefe Grubu Öğretmenliği mezunlarının,

b)Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedogojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayan Felsefe Bölümü (En az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığını belgelendirenler) ve Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, En az 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını belgelendirenler),

c)Eğitim Bilimleri Fakültesi ile fakültelerin Eğitim Programları ve Öğretimi, Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Yönetimi Teftişi ve Planlaması ile Halk Eğitimi bölümü/anabilim dalları (lisans) mezunu olup Özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine rehber öğretmen olarak atanacakların “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” alanında yüksek lisans yapanlar hariç olmak üzere atandıkları alanla ilgili “özel alan kredisinden az olmamak şartıyla” hizmetiçi eğitime alınmaları uygun görülmüştür.

ç) Bu kurslara 01/01/1975 tarihinde ve daha sonra doğanlar katılabileceklerdir. Buna göre; belirtilen alanlardaki öğretmen ihtiyacının ilgi (b) Karar kapsamında öncelikle bu alanlara kaynak gösterilen yükseköğretim programlarınca karşılanması gerektiği hususunun ilinizde faaliyet gösteren özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine duyurulması, ihtiyacın bu şekilde karşılanamaması halinde yukarıda belirtilen yükseköğretim programları mezunlarından bu kurumlara teklifi yapılan isteklilerin söz konusu alanda 28/01/2015 tarihine kadar görevlendirilmelerinin yapılması gerekmekte olup görevlendirmesi yapılanların görevlendirme onaylarına “özel alan kredisinden az olmamak üzere Bakanlıkça düzenlenecek hizmetiçi eğitim kursuna katılması kaydıyla” şeklinde şerh düşülecektir.

Rehber öğretmen olarak atananlardan “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık” alanında yüksek lisans yapanlar hizmetiçi eğitimden geçirilmeyeceğinden, görevlendirme onaylarına bu yönde herhangi bir şerh düşülmeyecektir.

Hâlen felsefe grubu öğretmeni olarak görev yapanlardan rehber öğretmen olarak atanmak isteyenlerin, istifa onayları alındıktan sonra görevlendirmeleri yapılacaktır.

Rehber öğretmen görevlendirmelerinde ilgi (c) Yönetmeliğin 13’üncü maddesi hükümleri dikkate alınacaktır.

Eğitim Görevlilerinin eğitim ve diğer giderleri Bakanlığımızca, kursiyerlerin kurs merkezindeki salon, yemek, barınma ve her türlü giderleri kendileri tarafından karşılanacaktır.

Kurumlar bilgi girişleri için “Özel Öğretim Kurumları Modülü” altında bulunan ve sadece kurumların kullanımına açık olan “Hizmetiçi Eğitim İşlemleri” ekranını kullanarak Ek-1 tabloda yer alan kurslardan herhangi birisine 1 (bir) kursiyer başvurusu yapabilecektir.

Kurumlar, kursiyer için “Özel Öğretim Kurumları Modülü”nde Hizmetiçi Eğitim İşlemlerinden Başvuruyu onayladıktan sonra aynı sayfada yer alan raporlardan Hizmetiçi Eğitim Başvuru Formu raporunu alarak kursiyerin diploma nüfus cüzdanı, Tezsiz Yüksek lisans veya Pedogojik Formasyon belgesi, Felsefe Bölümü (En az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji aldığını ), Sosyoloji Bölümü (En az 16 kredi Felsefe, En az 16 kredi Psikoloji, 8 kredi Mantık aldığını ), gösterir belge ile görevlendirme onaylarını (“özel alan kredisinden az olmamak üzere Bakanlıkça düzenlenecek hizmetiçi eğitim kursuna katılması kaydıyla”) şeklinde şerh düşülmüş olacak bu belgeleri bulundukları ilin İl Milli Eğitim Müdürlüklerine teslim edeceklerdir.

Bu belgeler il Milli Eğitim Müdürlüklerinin özel öğretim kurumlarının iş ve işlemlerinden sorumlu müdür yardımcısı başkanlığında, özel öğretim kurumlarından sorumlu bir şube müdürü ve şeften oluşturulacak komisyon tarafından incelenerek uygun görülenler ile uygun görülmeyenlerin (uygun görülmeme nedenleri açıklamalar bölümünde belirtilecektir.) isimleri ek-2 deki tabloya göre yazılarak Bakanlığımız idkgb@meb.gov.tr e-mail adresine ve DYS sistemi ile ek-1 tabloda belirtilen tarihine kadar Bakanlığımıza gönderilecektir.( Başvuru evrakları İl Milli Eğitim Müdürlüklerince
Muhafaza edilecek olup, Bakanlığa gönderilmeyecektir.)

Belgeleri eksik olan veya yukarıda belirtilen alanlara ait diploması bulunmayan kursiyerlerin evrakları işleme alınmayacak, (kursa başlamış olsalar bile) başvuruları iptal edilecektir. Şartları taşımadığı halde kursa katılmak için başvuru yapan kursiyerlerle ilgili iş ve işlemleri yürüten kurum
müdürleri hakkında yasal işlem yapılacaktır.

Bu kapsamda özel okullar ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine atanan ve hizmetiçi eğitime alınacakların listesi 29/01/2015 tarihine kadar öncelikle idkgb@meb.gov.tr elektronik posta adresine ve aynı gün yazıyla Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.
Ömer Faruk YELKENCİ
Bakan a.
Genel Müdür V

Rehber Öğretmen Kursu duyuru yazısı için tıklayınız 

MEB Rehber Öğretmen Kursu Açıyor” için 8 yorum

 1. merhaba. bir felsefe mezunu olarak pdr mezunlarının bu konuyla ilgili kaygılarını haklı bi yaklaşım olarak görüyorum; ancak yaşam koçluğu,medyum vs. adları altında çalışan insanlara daha çok ses çıkarılması gerektiğini düşünüyorum.yasal düzenlemeler yapılacaksa öncelik bu konu olmalıdır.

 2. Dr.Erkan bey yorumu yazarken o an ilk aklıma gelendi.Yani nasıl ki bir iki kursla doktor yada sağlık sektöründe hasta sağlığı ile ilgili çalışılamayacaksa rehber öğretmen olabilmek için de öyle bir iki kurs görmeyle bu işin olamayacağını anlatmak istedim.Ayrıca rehber öğretmelerin odasından çıkmadığı hususu yaşadığınız örneklerle ilgili sanırım.Rehber öğretmen her an öğrencileri ile iç içedir. Görüşmelerini de odasında yapar sizlerin muayenelerinizi odanızda yaptığınız gibi. Rehber öğretmen alanı ile ilgili sunumları seminerleri ve ya sınıf etkinliklerini de yapar.Rehber öğretmenin okulda ki statüsü, “rehber öğretmen”dir. Özlük hakları öğretmen gibidir.Ancak yeri geldiğinde de psikolojik danışma yapabilmelidir.Tabii alanı ve bilgisi,tecrübesi yeterli ise. Alınmanıza gerek yok Erkan bey doktor olmak istediğim için dememiştim :)

 3. Moderatör bey, konuya ( tenkit bile sayılmazken) ilişkin yorumumu kabül etmiyor. Doktor olmak isteyen arkadaşın görüşüne binaen iletmiştim ve gayet normaldi. İlkeli bir yayıncılık, eğitim konusu paylaşımı ve ayrıca örnek model bu türden kısıtlar olmamalı görüşüme göre.

  1. Pardon, sonuncu cümlem düşmüş. “Bu türden kısıtlar ile olmamalı” olacak idi. Ve ayrıca ilk yorumuma yer verilmediğini görüyorum fakat önemli değil artık. “Mikser” rumuz isimli arkadaş acaba: kurs ile bir doktor olamayacağını bilmesine rağmen bu ayarsız kıyas ve orantıya nasıl ulaştı onu bilemeyeceğim ve şahsen ‘konduramadım.. Çünkü bizler ya hasta başında yada hastanede nöbet tutuyor, yeri geldikçe de hastamızı görüş ve kontrol ediyoruz sürekli şekilde. Müşahadesinde bulunuyoruz her türlü. O vakit naçizane sormak isterim. Neden kendisi odasından dışarıya çıkmaz okulda.. veya nöbet tutmaz.. yada rehberlik dersi yada sunumlarını sınıflarda yapmazlar ? Dedim ya orantısız kıyas bu olsa gerekir. Yine de kimseyi incitme amacında belirtmiş değilim görüşlerimi. Herkese kendi sorumluluk sahası ve alanında başarılar dilerim.

   1. Bence bu yazdığınız cümleler orantısız olmuş. Ayrıca alanla ilgli kesinlikle bilgi sahibi olmadığınız anlaşılmaktadır. “O vakit naçizane sormak isterim. Neden kendisi odasından dışarıya çıkmaz okulda.. veya nöbet tutmaz.. yada rehberlik dersi yada sunumlarını sınıflarda yapmazlar ”

    Bence arkadaşın kıyası “teşbihte hata olmaz” sözünü hatırlatmalıdır. Kıyas gayet yerinde olmuş.

    Bu tür kurs ve önlemler meslektaşlar arasında mesleki uyumu ve işbirliğini bozuyor. Kabul edip etmemeniz gerçeği değiştirmeyecek.

 4. Öğretmen atamalarında 40 yaş sınırı kaldırıldı ama rehber öğretmenlik için hizmet eğitimimde 40 yaş sınırı mevcut. Bu sınırlama da kaldırılmalı bence

 5. İyi o zaman ben de doktor olmak istiyorum Kurs açsınlar doktor olacam ben yaaa.İçimde ukte kaldıydı zaten. Millet “alan dışı atamalara karşıyız” dedikçe inadına mı yapılıyor bu gibi uygulamalar?

 6. eğitim yöneticiligi ve deneticiliği lisans bölümü var mı? eğitim yönetimi ve denetimi yüksek lisans mezunları başvurabilecekler mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir