MEB model okul uygulamasına başladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul duvarlarının ve tuvaletlerinin temizliğinden öğrenci başına yılda okunan kitap adetine, okulun ÖSS’deki başarı durumundan sınıfta kalan veya disiplin cezası alan öğrenci sayısına kadar, çeşitli kriterlere göre Anadolu öğretmen liseleri arasından ”model okullar” seçecek.

Genellikle eğitim fakültelerine öğrenci kaynağı oluşturan Anadolu öğretmen liselerinde kaliteyi artırmak amacıyla ”model okul” seçme uygulaması başlatıldı.

”Model” olmak için 17 okul başvuruda bulundu ve bu okullarda gerekli kriterleri taşıyıp taşımadığına ilişkin, bu amaçla oluşturulan ve bakanlık bürokratlarının bulunduğu merkez değerlendirme kurulu tarafından incelemeler yapıldı. Halen sürdürülen değerlendirmenin sonuçları daha sonra açıklanacak.

Model okullar, fiziki durumları, yönetim ve öğretmenler kurulu çalışmaları, öğretim ve eğitim etkinlikleri, öğretmen yeterlilikleri, rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri, okul aile birliği çalışmaları, okul çevre ilişkileri, çalışmaların planlanması, bağış ve yardımlarla gerçekleştirilen çalışmalar ve özgün çalışmalar açısından değerlendiriliyor.

Fiziki durumları değerlendirilirken, okul bahçesinin ışıklandırma durumunun yeterli olup olmadığı, bahçeye giriş çıkışta güvenlik önleminin alınıp alınmadığı, öğretmen ve öğrenci tuvaletlerinin temiz ve sağlığa uygun olup olmadığı, duvarlarda kural dışı yazı, resim, şekil, silinti ve kazıntının olup olmadığı, öğrencilerde tuvalet ve banyo kültürünün gelişip gelişmediği, okulun badana, boya ve onarım ihtiyacı olup olmadığı, öğrenci başına yılda kaç kitap okunduğu, gibi kriterler göz önünde bulundurulacak.

Kurul, model okulu belirlerken, okulun ÖSS’deki başarısını, takdir, teşekkür gibi belge alarak ödüllendirilen öğrenci sayısını, ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenmiş bilim, sanat ve kültür içerikli yarışmalarda derecesinin olup olmadığını, sınıfta kalan, disiplin cezası alan öğrencilerin sayısını değerlendirerek karar verecek.

Değerlendirmede ayrıca, okulda öğretmen açığının, rehberlik servisinin ve okulun web sayfasının olup olmadığına da bakılacak.

Model okul olarak seçilen okullara berat verilecek ve eflatun, beyaz renkli flama takılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir