MEB İdarecilik Sınavında 70’i Geçen Aday Sayısı Toplamda 44.310 Kişi

Müdürlük ve Müdür Yardımcılığı sınavlarıyla ilgili olarak Eğitim-İş Ankara  Şubesi olarak  Milli Eğitim Bakanlığına sorduğumuz soruların cevapları geldi. Bakanlığın verdiği cevaplara göre kurum müdürlüğü sınavına toplam 38.122 aday başvuru yaptı ve bunların 16.000‘i 70 barajını geçerek Müdürlük başvurusu yapmaya hak kazandı. Müdür Yardımcılığı sınavına ise rekor düzeyde başvuru oldu. Sınava toplam 92.677 aday başvuru yaptı ve  bu sınavda barajı geçen aday sayısı 28.310 oldu. Bu açıklamalara göre okul yöneticisi olmak için başvuru yapan aday sayısı toplamda 130.799 olurken baraj olan 70’i geçen aday sayısı ise toplamda 44.310 oldu. 

Bu arada sınavlara giren tüm adaylar ve aldıkları puanlar bazında liste isteğimiz ise “Kurumumuz tarafından yapılan sınavlara katılan adaylara ait bilgiler başka kişi/kuruma verilemez. Ayrıca, bahsi geçen sınavla ilgili kurumumuz tarafından sıralama yapılmamıştır. Konu ile ilgili İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir.” denilerek reddedilmiştir. Oysa 25269 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun Bilgi veya belgeye erişim süreleri başlıklı 11. Maddesinde “ Kurum ve kuruluşlar, başvuru üzerine istenen bilgi veya belgeye erişimi onbeş iş günü içinde sağlarlar. Ancak istenen bilgi veya belgenin, başvurulan kurum ve kuruluş içindeki başka bir birimden sağlanması; başvuru ile ilgili olarak bir başka kurum ve kuruluşun görüşünün alınmasının gerekmesi veya baş v uru içeriğinin birden fazla kurum ve kuruluşu ilgilendirmesi durumlarında bilgi veya belgeye erişim otuz iş günü içinde sağlanır.” denmektedir. Bu durumda Milli Eğitim Bakanlığı süreyi uzatarak konuyu İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne sorması gerekirken bizlerden tekrar başvuru yapmamız istenmektedir.  İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün toplu listeyi yayınlaması için girişimlerimiz sendika bazında devam edecektir.

Eğitim-İş Ankara Şubesinin Ocak ve Şubat ayında yapılacak olan yönetici atamaları sürecinde üyelerine desteği devam edecek ve oluşturulacak yönetici atama masası ile tercih konusunda bir puan havuzu oluşturulacaktır.

 

http://www.egitimisankara.org.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir