Mayıs ayında rehberlik ihtiyaç analizi nasıl yapılacak?

Rehberlik planı hazırlama sürecinde yapılan değişiklik ile rehberlik ihtiyaçlarının tespitine önem verilmiştir. Sene başında yaşam penceremle birlikte başlatılan rehberlik hizmetleri ihtiyaç analizi eğitim öğretimin bitimine yakın mayıs ayında tekrar belirlenmesi istenmektedir. Bu ihtiyacı 2017-2018 REHBERLİK HİZMETLERİ PLANI HAZIRLAMA TAKVİMİ’nde “Okul/kurumlar tarafından bir sonraki eğitim-öğretim yılı için öğrenci, öğretmen ve velilerin rehberlik hizmetleri ihtiyaçlarının belirlenmesi” şeklinde ifade etmektedir.

Yaşam Pencerem Mayıs Ayında Tekrar Uygulanacak mı?

Hayır. Öğrenci Profili Belirleme Yönergesinde “Yaşam Pencerem çalışması ekim ayı içerisinde ortaokul ve liselerde uygulanmak üzere okul rehberlik hizmetleri planına yerleştirilir.” demektedir. İlk rehberlik ihtiyacı belirleme çalışmasında yaşam penceremden faydalanmıştık. Ancak mayıs ayı için yaşam penceremin tekrar uygulanmasına gerek yoktur.

Peki mayıs ayında rehberlik ihtiyaç analizi nasıl yapılacak?

Bu ihtiyacı belirlerken yine Öğrenci Profili Belirleme Yönergesinde bu konuda kısa bilgi veriyor. Bu yönergeye göre, bu tespitleri yaparken öğretmen gözlemi, e-okul listeleri ve öğrenci düzeyine uygun bireyi tanıma tekniklerinden de yararlanabiliriz.

Yani bir eğitim öğretim yılı içinde yaptığımız çeşitli çalışmalar, anketler, testler, gözlemler, velilerden, öğretmenlerden alınan geri bildirimler vb. tüm verileri kullanarak mayıs ayı için rehberlik hizmetleri ihtiyaçlarının belirlenebilir.

Konuyla ilgili soruları yorumlar bölümünden iletebilirsiniz?

Psikolojik Danışman Özkan EMİROĞLU

Meslektaşlarım FACEBOOK dan bizi takip edebilir.
facebook takibi için: https://www.facebook.com/aktuelpdr/
twitter takibi için: https://twitter.com/ozkanemiroglu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir