Matematik sınavına çalıştığım halde yapamıyorum

Öğrencilerimin en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Öğrenci: “Hocam 5 gün matematik sınavına çalıştığım halde yazılı sınavında yapamadım” diyor. İlk başta bu durum beni şaşırtmıştı. Nasıl olur da bir öğrenci konuları anlayarak 5 gün çalışır da sınavda yapamaz? Ancak bu durumdaki öğrencilerle yaptığım görüşmelerden çıkarttığım analizler şunlar;

Matematik sınavına çalıştığı halde öğrenci neden başarılı olamıyor?

1. Beş gün çalıştığını söyleyen öğrenci aslında tüm konuları 5’e bölmüş ve hergün farklı bir konu çalışması. İlk gün çalıştığı gün 5 gün unutmuş olduğundan sınavda da yapamaması gayet normaldir.  Bu öğrencimiz aslında toplamda bir ya da iki tekrar yaparak sınava girmiştir. Eğer 5 gün boyunca tüm konulara hergün tekrar edebilseydi alacağı not elbette daha yüksek olacaktı.

2. Anlamakta zorlandığı konuları çalışmaktan vazgeçti ya da yarım çalıştı. Dolayısıyla bu konudan gelen soruları da sınav heyecanıyla yapamadı.

3. Bir tekrarla anladığını zannettiği konuları hafızasına geçirmek için tekrar yapılmaması. Anladığına göre öğrendi zannetti. Ancak öğrendi diyebilmek için konunun tekrar edilmesi, hafızaya geçirilmesi ve sonunda kullanılabiliyor olması gerekir. Tüm konular bir-iki defa çalışıldıktan bir-iki gün sonra kendi kendimizi sınava tabii tutarak öğrendiklerimizi test etmiş olsak ne kadar öğrenip öğrenmediğimizi anlayabiliriz. Kendi kendimize yaptığımız bu testte kem-küm ederek cevapladığımız konular muhtemelen tam öğrenemediğimiz konulardır. Onları tekrar gözden geçirmeliyiz.

4. Ders çalışmayı son güne bırakma alışkanlığı. Özellikle matematik konularını anlamakta zorluk çeken öğrenciler çalışmayı son güne bırakmamalıdır. Konuları anlama işini çok önceden halletmeye çalışmalıdır. Gerekirse öğretmeninden ya da anlayan bir arkadaşından konular ile ilgili yardım istemelidir. Son günlerde daha çok tekrarlar yapılmalıdır. (anlama işi son güne bırakılmamalıdır)

5. Yeteri kadar çalışılmaması. Çalışma miktarı kişiden kişiye farklıdır. Ne yazık ki birçok öğrenci toplamda iki-üç saat çalıştı mı kendisini çok çalıştı zannedebiliyor. Bu durumda “Matematik sınavına çalıştığım halde yapamıyorum” diyebiliyor. Bir öğrenci çalıştığım halde yapamıyorum diyebilmesi için, konu tekrarını bolca yapmış ve ardından bir-iki gün sonra kitabından ya da defterinden yaptığı örnekleri cevaplarına bakmadan kolayca yapabilmelidir. Eğer örnek soruları cevaplamakta sınava girmeden önce zorlanıyorsa henüz yeterince çalışmamıştır.

6. Matematik dersi konusunda temel zayıf olması. Temelin zayıf olması da başarıyı olumsuz etkiliyor. Bu nedenle eksikliğinizi tespit edip bu konuda kararlı olmanız gerekir.

7. Matematik konularını günü gününe anlamaya çalışmaması. Anlamadığınız konuları hemen öğrenmeye çalışın. Defterinize de nasıl anladığınızı kendi anlayacağınız şekilde cümleler le not almalısınız. Daha sonra çalışırken konuyu tekrar anlamanızda size yardımcı olacaktır.

8. Hafta sonlarını verimli kullanmaması. Hafta sonra o haftanın örnek sorularını cevaplarına bakmadan çözmeye çalışın. Zorlandığınız konuları mutlaka gözden geçirin.

Bu konuda eğer karalı olursanız matematik dersinde başarılı olacağınıza inanıyorum.

Site sahipleri bu yazıyı https://www.aktuelpdr.net u kaynak göstermek şartıyla alabilir.

[reklam]

Matematik sınavına çalıştığım halde yapamıyorum” için 3 yorum

  1. Dersi hiç kaçırmadan ve konuşmadan öğretmeni iyiy dinleyerek başarabilirsiniz çünkü derste öğretmen size örnekler vericektir ve daha iyi kavrayacaksınızdır eğer sıra arkadaşınızı çok seviyor ayrılamıyor iseniz anlaşın ve derste konuşmayın siz türk ve müslümansınız Allah a binlerce kez şükür o yüzden aşamayacağınız bir engel yoktur (bobol dua edin Allah sizi korusun)

  2. Diger bir önemli noktada ögrencilerimizin matematik dersinden cok ögretmenine karsi olan pozitif ya da negatif tutumu ders basarisini ve sinavi etkilemesi olarak göze carpiyor…

    Ikinci noktada ..Basarli bir ogrencin matematik dersinde yaptigi hatalar var ise o hatanin en buyuk sebebi ben yapiyorum ben matematikte basariliyim fazla aşırı özguvenle sorulari kücumsemesi o soruyu dikkatsiz cozmesine ve basarisiz olmasina sebeptir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir