Marka Merakının Bir Tutkuya Dönüşmesinin Asıl Nedeni Gençlerdeki Özgüven Eksikliğidir

Ergenlik yani gençlik döneminin en büyük özelliklerinden biride ?gençlerin üzerindeki aile etkisini azalması?, çevre etkisini artmasıdır. Ergenler ve çevrelerindeki yetişkinler arasındaki iletişim duvarı kalınlaştıkça yaşıt kültürü daha çekici gelmekte ve gençler destek ve kimlik için yaşıt grubuna daha çok yönelmektedir.
Ergen, kendini yaşıtlarına kabullendirmek için olduğundan daha güçlü ,daha iyi olduğu imajı çizmeye başlar bunu sağlamak içinde ailesinin yerine toplumda ön plana çıkan ve kendisine yeni özdeşim kuracağı kişileri seçmeye başlar. bu kişiler arasında genellikle sporcular, mankenler ve şarkıcılar olur. Ve bu kişilere duyulan özdeşimle birlikte onlar gibi olma, onlar gibi yaşamaya ait tutkularla birlikte kimlik bunalımı yaşayan genç, yaşıtlarına farklı ve üstün olduğunu göstermek için model aldığı kişinin giyim tarzını ve kullandığı markaları almayı, kendine hedef olarak benimser. Bunun sonucunda genç bir çeşit bağımlılık olan ?marka bağımlılığına ? kapılmaktadır.

Yaşıtları tarafında beğenilmemek, benimsenmemek, yanlış anlaşılmak gençlerin yaşayabileceği sıkıntıların başında gelir. Bu duygu ve düşüncelerden kurtulmak için yaşıtlarına kendini kabul ettirebileceği olumlu kabuller yerine en kolay ve görsel yöntem olan markalı bir saat ,gömlek,ayakkabı , araba ve lüks yaşama ait tutkulara yönelmeler başlar.

Uzmanlar;marka merakının bir tutkuya dönüşmesin asıl nedeninin ergenlerdeki özgüven eksikliğinden kaynaklandığını söylemektedirler.

Ergenlerde oluşabilecek bu durumun çözümü adına ,

· Marka bir tutku haline gelen gençlerin kişiliklerini analiz edilip Kişiliğinin zayıf ve kuvvetli yönlerini dikkate alarak kendilerine yeni hedefler koymalarını sağlanmalı.?

· Çocuğu ile açık ,güvenli ve dürüst bir ilişki içinde olan ana-baba aksaklıkları çok daha iyi fark edebilecektir. Böylelikle sorunlar büyümeden baş edilebilecek, bu da hem ana babaya hem de gence yeni bir güç ve dayanıklılık kazandıracaktır.

· Anne ve babanın ergene güven vermesi ve aralarındaki diyalogu en iyi biçimde sürdürmeye dikkat etmeli

· Her anne ve baba çocuklarının ihtiyaçlarını en iyiler ile karşılamak ister. Çocuklarına ,ailenin ve toplumun sosyo -ekonomik düzeyine göre en iyinin ölçüsü verilmeli.

· Çocuğun gençlik dönemine kadar ilk özdeşim kuracağı kişilerin başında anne ve babası gelmektedir. Anne- ve babalar model olduklarını akıldan çıkarmayıp kararsız ve tutarsız davranımlarından kaçınılmalıdırlar.

· Anne ve babalar aile içi konuşmalarında şiddet ,haz ve çıkar dünyasına ait kişiler yerine toplumun olumlu örnekleri olan bilim öncüleri, sanatçılar vb kişilere yer vermeli.

Şenol Yiğit
Psikolojik Danışmanı

[reklam]

Marka Merakının Bir Tutkuya Dönüşmesinin Asıl Nedeni Gençlerdeki Özgüven Eksikliğidir” için 2 yorum

  1. sayın hocam yazılarınızla benim gibi daha bir çok pdr öğrencisine yardımcı oluyorsunuz.Yazılarınızın devamını diliyorum.teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir