Lys’lere girecek adaylara uyarılar!

*2017 Ygs Matematik’te Ygs Matematik müfredatına yeni eklenen konulardan polinomlar hariç,ikinci dereceden denklemler,ikinci dereceden eşitsizlikler,parabol ve karmaşık sayılardan soru gelmemesi 2. aşama olan Lys Matematik sınavında bu konulardan soruların gelebileceğini ihtimalini güçlendiriyor diye düşünüyorum.Çünkü Lys’de sorulan soruların bir kısmı Ygs müfredatını kapsamaktadır.

*Bu konu hakkında özellikle uyarıyorum:Ösym 2017 Lys sisteminde “açık uçlu sorular” soracağını açıklamıştır.Bu konu hakkında adaylara Ösym’nin sitesinde yer alan “Lys açık uçlu soru örnekleri”ni incelemelerini veya bazı yayınevelerinin çıkardığı açık uçlu soru bankalarını incelemelerini sınavda bir şaşkınlık yaşamamaları için tavsiye ederim

2017 LYS’lerde sorulacak açık uçlu soruların dağılımı aşağıda sunulmuştur:

LYS-1 (Matematik):  Matematik Testi (3)

LYS-2(Fen Bilimleri): Fizik Testi (1), Kimya Testi (1), Biyoloji Testi (1)

LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): Coğrafya (1), Türk Dili ve Edebiyatı Testi (2)
LYS-4 
(Sosyal Bilimler): Tarih Testi (1), Coğrafya Testi (1) ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi (1)

LYS-5 (Yabancı Dil): Yabancı Dil Testi (3)

**Veriler Ösym sitesinden alınmıştır.

*Adaylar özellikle Ygs’si kötü geçenler üzülmeyi bırakmalıdır.Ygs iki aşamalı Ygs-Lys sisteminde puan ağırlığı olarak yaklaşık %40 lık bir dilime denk gelmektedir.Adayların özellikle Lys’ye ağırlık vermeleri elde edilen puanlar açısından daha avantaj sağlayacaktır.

*Adaylar Lys Puan türlerinin ağırlık katsayılarına göre bir çalışma stili planlamalıdır.Her bir alan dersinin getireceği puan aynı değildir.Bazı derslerin puan ağırlığı daha fazla olup Lys puanlarını daha çok etkilemektedir.Lys puan ağırlıkları,dolayısıyla Lys’de hangi dersin daha fazla puan katkısı sağlayacağı tablolar şeklinde ele alınmıştır.Adayların bu tablodaki puan ağırlık katsayılarına göre çalışmaları önem arz etmektedir.

 

 

**Adayların Lys’lere yaklaşık üç aylık bir süreleri vardır.Adaylara kısa zaman diliminde başarıya ulaştırabilecek  iki tür öğrenme yöntemi önerebilirim. Bunlar “İSOAT” ve “İFİKAN” teknikleridir. Etkin okuma başlığı altında paylaşılacak teknik  İSOAT şeklinde kodlanmış olan yoldur.anlaşılacağı kodlamanın her harfi bir aşamayı temsil etmektedir. Aşamaları kısaca açıklamak gerekirse;

 İ: İncele: Okunacak konunun ana alt başlıkları konuların ilk son paragrafları gözden geçirilir ama konu bütünüyle okunmaz.
S: Sor: İncelenen konuyla ilgili olarak olabildiğince ayrıntılı sorular hazırlanır. Sorular bir yere not edilir.
O: Oku: Konu hazırlanan soruların hepsine cevap verilecek şekilde gerekirse tekrar tekrar okunmalıdır.
A: Anlat : Okuduğu konuyu yine soruların cevaplarını vererek öğrenci kendine anlatmalıdır.
T: Tekrar: Öğrenci çalıştığı konuyu belli aralıklarla tekrar etmelidir. Örneğin hafta içi çalıştığı konuyu hafta sonu, bütün bir ay çalıştıklarını ise ayda bir tekrar etmesi uygundur.
Etkin okumada olduğu gibi etkin dinlemeyi de “İFİKAN” şeklinde bir kodlamayla özetleyebiliriz. Bu aslında bir süreçtir ve şöyle işler:
İ: İzle: Öğrenci burada öğretmeni gözlemeyi iyi bilmelidir. Öğretmenin çok önemli konuları nasıl anlattığını bilmek ve anlatılan konunun ne derecede önemli olduğunu anlamak durumundadır.
F: Fikirler: Her konu ana ve yan fikirlerden oluşur. Konunun ana fikri olduğu gibi onu anlatanın da konuya kattığı fikirle vardır. Öğrenci bunlara dikkat etmeli özellikle konunun ana fikrini anlamaya çalışmalıdır.
İ: İşaretler: Öğrenci öğretmenin anlattığı konuda soru gelebilecek yerlerin ipuçlarını görmeli ve bu bölümleri dikkatle takip etmelidir. Öğrenci bunu anlamak için öğretmenin vurgularına ve tekrar ettiği yerlere dikkat etmelidir.
K: Katıl: Öğrencinin konuyu anlaması için gerektiğinde soru sorması ve gerektiğinde eksik gördüğü yerleri tamamlaması uygundur. Başka bir anlatımla öğrenci dersten kopmamalıdır.
A: Araştır: Öğrenci konuyla ilgili düşüncelerini uygun koşullarda arkadaşlarıyla paylaşmalı gerekirse konu için başka kaynaklardan araştırma yapmalıdır.
N: Not Tut: Yazılı hale getirilmeyen bilgiler çok çabuk unutulur. Buna bağlı olarak öğrenci derste dinlediği konuyu çok fazla ayrıntılandırmadan not tutmalıdır. Mümkünse her ders farklı bir deftere not alınmalı, not alırken yazı düzenine dikkat edilmeli ve olabildiğince renkli kalemler kullanılmalıdır.(Not ne kadar güzel görünürse öğrencinin çalışma isteği artar.)

**ÖSYM sınavlarında soruların bir kısmının oyalayıcı özellikte dolayısıyla “TURLAMA” dediğimiz tekniği kullanmanız sınav süresini yetiştirebilme veriminiz açısından önemlidir.TURLAMA tekniğini araştırıp incelemenizde fayda vardır.

Sınavda zamanınızı iyi kullanabilme ve kapasiteniz oranında, en yüksek puana ulaşabilmek için, Turlama Tekniğini uygulamada uzmanlaşmanız başarınız için çok büyük önem taşımaktadır.

Bu yöntemi şu şekilde açıklayabiliriz.
* Yanıtlamaya en başarılı olduğunuz testten başlayın. Bu testi doğru çözerek moral kazanmış olursunuz. Bu kendinize olan güveninizi sağlar, sınav kaygısını gidermenize yardımcı olur.

* Bir testte farklı zorluk derecesine sahip sorular bulunur. Bu soruların hepsini doğru olarak cevaplamak zorunda değilsiniz. Bu nedenle kesin bilmediğiniz soruları boş bırakın.

* Ayrıca bazı soruları çok iyi bildiğiniz halde o anda hatırlamayabilirsiniz. Bu tür soruları da tekrar bakmak üzere geçebilirsiniz.

* Sizi en çok iki seçenek arasında bırakan sorularda size en yakın gelen şıkkı işaretleyebilirsiniz.

1. turda böylece kesin bildiklerinizi çözmüş olursunuz.Bilemediğiniz soruları II. ve III. turda hemen görmeniz açıcından II. turda inceleyeceğiniz sorulara X, !, ? gibi işaretler, III. Turdaki sorulara ise XX, !!, ?? gibi işaretler kullanabileceğiniz gibi kendinize özgü işaretleme sistemi de kullanabilirsiniz.

1. turda yine en başarılı olduğunuz testten başlayarak I. turda çözebilirim diye boş bıraktığınız ve en çok iki seçenek arasında kalıpta geçtiğiniz sorulara bakın. Bu sorulardan çoğunu çözebileceksiniz.

III. turda çözebileceğiniz zor olan soruları inceleyebilirsiniz.

****Cevaplamanız gereken bütün testleri bitirdikten sonra soru kitapçığında işaretlediğiniz doğrular ile cevap kağıdındaki kodlamaları karşılaştırarak kontrol edin. Kaydırma yapmadığınızdan ve çift cevap vermediğinizden emin olun. Daha sonra zamanının kalırsa boş bıraktığınız sorulara bakabilirsiniz. Sınav bittiğinde cevap kağıdının buruşmamış ve temiz bir şekilde sınav görevlisine teslim edilmesi büyük önem taşımaktadır.Çünkü bütün çalışmalarınız ile üç saatlik bir sınavın sonucu sadece bu cevap kağıdıyla değerlendirilecektir.

*Önümüz bahardır ve onun önü ise yazdır.Havalar ısınmaya başlayınca sıcaklarında bastırmaya başladığı zamanlarda adayların birçoğu rehavete kapılacak ve çalışmayı bırakacaklardır.Ygs önemsiz bir sınav değildir ama birçok aday Ygs’nin kötü geçmiş olmasından Lys için umutlarını kaybetmektedir.Ygs en başta “psikolojik” bir imtihandır.Ygs’si kötü geçip Lys başarısı sonucu istediği yükseköğretim kurumlarına yerleşen birçok aday bulunmaktadır.Bunun örneklerini internet ortamından görmeniz mümkündür.

Lys’lere 3 aylık kısa bir zaman dilimi vardır.Adayların bu süreçte çalışmayı ertelemeyi,eğer sınavları kötü geçmişse umutsuzluk ve çaresizlik duygularını bir kenara bırakmaları lazımdır.Adayların bu duygular içinde olmasının,”Ygs” sonucuyla adayın kendisini hükmen mağlup saymasının adaya ve adayın bu süreçte ilerlemesine bir katkısı olmayacaktır.

Son olarak nacizane tahminim 2017 Ygs’nin zorluk derecesine bakarak ve geçmiş yıllarda yapılan sınavları da göz önüne aldığımda 2017 Lys’lerin zorluk derecesininde 2015 Lys ile 2016 Lys arasında olacağı yani 2016 Lys’den zor 2015 Lys’den ise çok az bir miktarda kolay olacağını öngörüyorum.

Adaylara önümüzdeki hazırlık sürecinde kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Psikolojik Danışman

Engin MutluBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir