Lys ve Sbs İçin Kendimi Nasıl Motive Edebilirim?

Motivasyon herhangi bir işi başarmamız için kendi içimizde yaşadığımız güdülenmedir. Yani bir şeyi başarmak için bizi harekete geçiren ve bir şeyi yapmak istemeyi sağlayan, içten gelen güç motivasyondur.

Birisini bir şey yapmaya zorlaya bilirsiniz, ama o kişiyi bu şeyi yapmak istemeye kesinlikle zorlayamazsınız. Bu durum, atını suya götüren ama atı su içmek istemediği halde ona zorla su içirmeye çalışan adamın durumuna benzer.  İstemek için gereken arzu içten gelir. İhtiyaçtan gelir.

Yaşadığımız sosyal yaşamda elbette ki çeşitli başarılar kazanacağız veya aynı şekilde başarısızlıklarımız da olacaktır. Aslında kazanmak insanoğlunun doğasında olduğu gibi kaybetmekte yine insanoğlunun doğasında yer alır. O yüzden kendi ruh sağlığımız için elbette ki karşımıza çıkacak her duruma karşı hazırlıklı olmamızda fayda vardır.

Peki, bir insan kendi kendini motive edebilir mi? Şimdi bununla ilgili sizlere küçük ipuçları vermek istiyorum. Eğer belirtilen konularda kendinizi geliştirebilirseniz, okul hayatında da hayat okulunda da kendinizi motive etmeyi sizler de başaracaksınız.

1- Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilin,

Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmek bu konuda hedeflerinizi ve isteklerinizi şekillendirmek önemlidir. Hayattan beklentileriniz nelerdir. Sizi neler hüzünlendirir, mutsuz eder, neler mutlu eder. Nasıl bir kişilik yapınız var. Sosyal ve aktif, dışa dönük birisi mi yoksa daha kapalı çekingen içe dönük birisi misiniz? Zayıf yönlerinizi geliştirmek, güçlü yönlerinizi daha da güçlendirmek için neler yapabileceğinizi araştırmanız, planlama yapmanız ve harekete geçmeniz okul hayatında ve hayat okulunda sizi başarıya götürecektir.
2-  Bardağın dolu tarafını mı boş tarafını mı görüyorsunuz?
Hayata güzel bakmak, şikâyet etmemek, her şeyin bir nedeni olduğunu düşünmek ve bizim başımıza gelen her şeyin sonucunun bizim için olumlu olduğunu kendinize bir düşünce biçimi olarak kabul ettirin. Eğer başınıza gelen her olaydan sonra umutsuzluğa kapılıyorsanız, çevrenize saldırıyorsanız, bir öfke durumu, intikam durumu içine giriyorsanız, ilk önce olur tarafından bakalım değil de bu olmaz kardeşim diye bakıyorsanız o zaman kendinize şöyle bir dönüp bakın. Bir olaya olumlu yaklaşmak mı güzel yoksa olumsuz yaklaşmak mı? Bir olaya sinirlenerek müdahale etmek mi yerinde olur, yoksa sakin olmak mı daha olumlu ve yapıcı.
3- Bir hayat amacınız, hedefiniz var mı?
Bir şirketin amacı para kazanmaktır. Bir sporcu şampiyon olmak ister. Otobüse bindiğiniz zaman bir yerden başka bir yere gidiyorsunuzdur. O otobüsün bile amacı sizi bulunduğunuz yerden başka bir noktaya götürmektir. Peki, sizin amacınız nedir? Bu dünyada niçin yaşıyorsunuz? Sizin ulaşmak istediğiniz amacınız ne? Size göre bu hayatın anlamı nedir?
Eğer bir yaşam amacınız yoksa hayatta neden var olduğunuzu hala sorguluyorsanız, bir hedefiniz yoksa o zaman ebetteki sizi motive edecek, sizi sürükleyecek bir nedenden uzaksınızdır demektir.

4- Mazeretlere takılmayın

Hiç kimse mazeret bulmada başarısız insan kadar yetenekli olmaz. Başarısız insanları dinlediğinizde size bir sürü mazeretler sunacaktır.  Mesela Üniversite ve Liselere Giriş sınavında başarısız olan öğrencilerin en çok başvurduğu mazeretler:

Ailem beni anlamıyor,

Hayat kısa değmez bir sınava,

Bu SBS-YGS neden var sanki çok gereksiz,

Gençliğim en güzel yıllarında YGS ile uğraşamam,

Seneye şifre çözücü almayı düşünüyorum,

Tam ders çalışacağım gürültü oluyor,

Benim temelim zayıf, ilkokul öğretmenimi bir bulsam…

Sevgilimden ayrıldım, depresyondayım,

Sınavda önümdeki kıza bakmaktan sorulara bakamadım,

Baktım herkes kazanamazsın diyor, ben de onları hayal kırıklığına uğratmak istemedim.

Aslında ben kazanamayacağımı biliyordum, ama şansımı denedim.

Ben zaten acıların tiryakisi olmuşum.

Bu dünya adaletsiz. Batsın bu dünya.

Dünya delikanlı olsa yuvarlak olmazdı.

Benden geçmiş be hocam,

Bu devirde amcan, dayın olacak,

Okunmuş su diye sınav sabahı iki litre su içersen olacağı buydu.

Ailem dershaneye göndermiyor, özel ders aldırmıyor,

Önemli olan yarışmaktı…

 

Bu mazeretleri yüzlerce kez kullanan öğrenci ilk başlarda kendisi bile inanmazken zamanla herkesi inandırmaya çalışır. Sonra kendisi de bu mazeretlerin içinde kaybolur gider. Oysa başarılı olmuş insanların hayatını okuduğumuzda onlarında birçok sorunla karşılaştıklarını ancak onların bu mazeretlerin arkasına sığınmak yerine bunları aşarak başarılı olduklarını görüyoruz. Bu noktada düşünülmesi gereken en önemli söz: Karanlığa kızma bir mumda sen yak.

Mazeretler değil, çözümler üretin. Neden yanlış yaptığınızı anlatmaya çalışmak için harcayacağınız enerji ve zamanı doğrusunu yapmaya harcayın, daha başarılı olursunuz. Birçok insan ayakkabım yok diye mutsuz olurken, ayakları olmayan nice insanlar hayatlarını çok mutlu bir şekilde sürdürmeye devam ediyorlar.

Mazeretleri görmezden gelmekte başarıyı getirmez. Burada asıl yapılması gereken şey tüm gücümüzü, mazeretlere harcamak yerine bunların çözümüne harcamakta da kullanmalıyız. Herkesin hayatında olumsuzluklar vardır, mazeretleri vardır ama unutulmasın ki SBS ve LYS’ye girerken mazeretlileri ayırmıyorlar. Cevap formunun üzerinde mazeretin çok varsa A, az varsa B, biraz varsa C, bazen var bazen yoksa D, mazeretim var asabiyim ben diyorsan E şıkını işaretle diye bir soru henüz sorulmadı. Sanırım bu yüzyılda da sorulmayacaktır. O zaman mazerete takılma yandan geç.

 

5. Tuzaklara düşmeyin

Sınavlar için en önemli aylar Mayıs ve Haziran aylarıdır. Bu ayları çok önemli yapan hem son aylar olması hem de mevsimsel değişikliklerin en çok hissedildiği aylar olmasıdır. Bu dönemde havaların ısınması, günlerin uzaması sonucu öğrencilerde motivasyon düşüklüğü, okula ve dershaneye devamsızlık, isteksiz ve bilinçsiz çalışma durumları ortaya çıkabilir.

Mevsimsel değişiklikler aynı zamanda bireylerde yorgunluk, halsizlik, güçsüzlük, enerji azlığı, iştahsızlık ya da aşırı iştah ve uykusuzluk meydana getirebilir.

 

Aman dikkat. 3000 metrelik maratonun son 100 metresi çok daha önemlidir. Eğer kalan 100 metreyi iyi değerlendiremezseniz 2900 m. boşa gidebilir. 100 metreyi iyi koşun seneye 3000 metreyi tekrar koşmaktan kurtulun.

 

Başarılar…

 

Çelebi ÇAĞLAYAN

Psikolojik DanışmanLys ve Sbs İçin Kendimi Nasıl Motive Edebilirim?” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir