Lütfen öğrencilerimi saysal sendromundan kurtarın

( Sıra dışı makaleler serisi)

Lisede okuyorsun ve istemediğin halde sayısal bölümü tercih etmek zorunda mı kalıyorsun?

Yazık!!!

Oysa asıl yetenek alanında bir roket olabilirdin. Ama şimdi zoraki gittiğin bölümünde traktör gibi sürüklenip duruyorsun.

Liselerde öğrenim gören öğrencilerin büyük bölümünün sayısal bölümü tercih etme eğiliminde olduğunu görmekteyiz. Peki neden öğrenci  sayısal bölümü tercih etmek  zorunda kalmaktadır. Öncelikle bir tespitte bulunmak gerek. Bütün dersleri çok iyi olan öğrencilerin % 95’i sayısal bölümü tercih ediyor. Yani öğrenci sosyalden çok iyi, Türkçeden çok iyi Sayısal dersleri de iyi olunca hiç tereddütsüz sayısal bölüme gidiyor.

Neden?  Öncelikle psikolojide de yeri olan toplumsal katılım ilkesine uyarak arkadaşlarıyla birlikte olmak. Sayısal bölümde mühendislik mesleklerinin çok olması, tıp fakültesinin sayısal bölümle öğrenci alması, Bir çok şirkette iş bulma yüzdesinin sayısal mesleklerde daha fazla olması nedeniyle öğrenci sayısal bölüme akıyor.

Süper bir eşit ağırlık öğrencisinin  Sayısal(MF)  bölümde ne işi var. Eşit ağırlık bölümünde zirvede olacak öğrenci sayısal bölümde ciddi bir zorlanmayla karşı karşıya kalıyor. Aradan üç yıl geçince alan değiştirmek de artık çok mantıklı olmuyor. Yani öğrenci hiç gereği yokken Fizik kimyanın formülleri arasında kaybolup gidiyor. İyi mi oluyor, hayır. Peki yanlışlık nerede?

Öncelikle doğru bir yönlendirme yapılmalı. Yani öğrencinin çok iyi bir Sözelci( TS),  Eşitağırlıkçı( TM),  Sayısalcı( MF) olduğu anlatılmalı. Asıl alanında zirvede olması gereken öğrencinin zoraki seçtiği  bir alanda vasat bir görüntü çizeceği anlatılmalı.

Burada  Yüksek öğretim kurulunun bu seneki yaptığı değişiklikle öğrenciyi yetenek alanına biraz daha fazla yönelttiği vurgulanmalı. Ama yine de sayısal bölümlerinin bir çoğunun eşit ağırlık alanına kaydırılabileceği, eşit ağırlık alanındaki bir çok bölümün de sözel alana kaydırılabileceği önemli bir tespit olarak karşımıza çıkıyor.

Yani Sayısal alanı başta olmak üzere bir çok bölümün sözele doğru kaydırılması gerekir. Sanırım bu işin içinde olan insanlarda benim gibi düşünüyor olmalılar. Basit bir matematik işlemi nedeniyle bir çok bölümün eşit ağırlık bölümüne kaydığını görüyoruz. Oysa sözel öğrencisi de bu matematik işlemlerini çok rahat yapabilir. Onlarca örnek verebilirim. Ama polemik doğurmamak için isim zikretmeyeceğim.

Burada yüksek öğretim kuruluna büyük bir görev düşmektedir.  Eşit ağırlık ve sözel öğrencilerinin sayısal bölüme yönelmesini engellemek amacıyla acil bir düzenleme gerekir.

Doğru bir yönlendirme doğru bir düzenleme hedefi 12’den vuran öğrenciler olması dileğimle.

YAZIK!!  SINAV CANAVARI OLMUŞSUN… Kitabının Yazarından

Kadir AKEL

Lütfen öğrencilerimi saysal sendromundan kurtarın” için bir yorum

  1. ben sayısal seçmek istiyorum çünkü istediğim meslek sadece orda var sizce benim yaptığım doğru mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir