Liseler için verimli ders çalışma alışkanlıkları sunusu

Lise birinci sınıflar ile yaptığım çalışmalarda öğrencilerin verimli ders çalışma konusunda yeterli bir donanıma sahip olmadıklarını gördüm. Özellikle belli konularda ki çalışma alışkanlıkları konusunda belli bir bilince sahip değiller. Örneğin; tekrarın öğrenmedeki öneminin farkında değiller. Ayrıca öğrenciler verimli nasıl tekrar yapmaları gerektiğini de bilemiyorlar. Bu sunu da tekrarın neden önemli olduğunu sınıf içi etkinlikle anlatılmaya çalışılıyor.

Bu sunu klasik verimli ders çalışma alışkanlıkları sunusundan farklı olarak hazırlamaya çalıştım. Uzun süredir bu sunuyu kullanıyorum. Beğenmediğiniz taraflarını silebilir ya da eklemelerde bulunabilirsiniz.

Sunu da; unutma eğrisi, kısa süreli bellek – uzun süreli bellek, öğrenmenin formülsel tanımı, sistemli tekrar, unutmanın sebepleri gibi bilgiler var.

Sununun sonunda tekrarın her öğrencide farklı olduğunu örneklerle anlatılmaya çalışılan bir bölüm var. Özellikle bu bölümün altı iyi çizilmelidir. Çünkü birçok öğrenci başkalarıyla kendini kıyaslayarak tek tekrarın yeterli olduğunu zannetmektedir. Bu nedenle her öğrenci için ve ders için yapılacak tekrarın farklı olduğunun altı çizilmelidir.

Sunuda gördüğünüz yanlışlıkları ve sizce eklenmesi gereken bilgileri bu sayfanın yorumlar bölümünde paylaşırsanız sunun geliştirilmesinde yardımcı olmuş olursunuz.

Umarım bu çalışma alışkanlıkları sunusu öğrencileriniz için faydalı olur.

  Liseler için verimli ders çalışma alışkanlıkları sunusu (524,0 KiB, 13.269 hits)
Liseler için hazırlanmış verimli ders çalışma alışkanlıkları sunusu

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir