Lisede sosyal medyada hakaret etmenin cezası nedir?

Sosyal medya, internet dünyasında yaşanan gelişmeler eğitim öğretim de yeni sorunları beraberinde getirdi. Bu nedenler MEB yeni tedbirler almaya çalışıyor. Önceden internet üzeriden hakaretin ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde doğrudan bir karşılığı yoktu. Son değişiklikle dacebook, twitter gibi sosyal medya üzerinden yapılan hakaret, taciz gibi durumlar için yaptırım geldi.

İlgili yönetmeliğin, ilgili maddesinde “(Değ: 1/7/2015-29403 RG) Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretim faaliyetlerine ve kişilere zarar vermek,” şeklinde ifade edilen suçun yaptırımı “Okuldan 1-5 gün arasında kısa süreli uzaklaştırma” olmuştur. Yok eğer bu durum “m) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Bilişim araçları veya sosyal medya yoluyla eğitim ve öğretimi engellemek, kişilere ağır derecede maddi ve manevi zarar vermekşeklinde olursa bunun yaptırımıda “Okul değiştirme cezası” olmuştur.

Bu değişikliklerle öğrencilerimizin daha sosyal medyada yazdıklarına daha dikkat etmeleri facebook ya da twitter yoluyla eğitim ve öğretim faaliyetlerine ve kişilere zarar vermemeleri gerkekmektedir.

 

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir