Lisede rehberlik servisinin yapacağı çalışmalar

Birçok arkadaşımız yapacak iş bulamadıklarından şikayet ediyor. Mesleğinin sıkıcı olduğundan ve anlaşılmadığından bahsediyor. Ancak PDR, öğrenciye direkt ulaşabilen çok hoş bir meslektir. Bunun kıymetini ancak PDR mesleğini seven bilir. Aşağıda sıralayacağım “Lise rehberlik servisinin yapacağı çalışmalar” bu alana gönül vermiş ve sevenlerin anlayabileceği maddelerdir. Elbette eksik bıraktığım konular da olabilir. Bunları her zaman ki gibi yorumlar bölümünde sizler tamamlayabilirsiniz.

Lisede bir rehber öğretmen yatmaya zaman bulabilir mi? Aşağıda lisede çalışan bir rehber öğretmenin yapacağı – yapabileceği çalışmalar sıralanmıştır. Buraya genel ifadeler değil de somut olarak yapılabilecek çalışmaları ekliyorum. Bundan dolayı “Rehber öğretmenler öğretmenlere müşavirlik hizmeti verir” gibi maddeleri eklemeyeceğim. Ama bu da yapması gereken işlerdendir.

 1. Oryantasyon çalışması. Yeni kayıt olan öğrencileri rehberlik servisine davet ederek bir ön görüşme yapabilir. Birinci sınıflara ilk hafta girerek rehberlik servisini, okulu, kurallarını ve kendilerini nasıl bir ortam beklediği konusunda rehberlik çalışması yapılabilir
 2. Sınav kaygısı ile ilgili bireysel ya da grup halinde psikolojik danışma yapılabilir.
 3. Öfke kontrolü konusunda özellikle risk grubundaki öğrenciler ile bireysel ya da grup halinde psikolojik danışma yapılabilir.
 4. Aile içi problemler, arkadaşlar arasında ilişkilerinde ve uyum konusunda yaşanan problemde öğrencilere bireysel psikolojik danışma yapılabilir.
 5. Mesleki rehberlik. Öğrencinin kendini tanıma süreci için bireysel ya da grup şeklinde değerlendirme araçlarının uygulanabilir ve bunların sonucunu öğrenci ile değerlendirilmesi yapılabilir.
 6. Mesleklerin tanıtımın yapılabilir.
 7. Amaç belirleme etkinlikleri yapılabilir.
 8. Problemlerin tespiti ve daha sonra tespit edilen bu problemlerle ilgili bireysel rehberlik çalışması yapılabilir.
 9. Okulunun genel problemleri ve ihtiyaçlarının tespiti için anket uygulaması ve idareye sunulmak üzere rapor hazırlanabilir.
 10. Hakkında disiplin dilekçesi olan öğrenci ile görüşme ve rapor hazırlanması
 11. Velilere yönelik aile tutumu, ergenlik, iletişim, üniversite tercihleri vb konuda 3-4 seminer çalışması yapılabilir.
 12. Her ayın ilk haftası devamlık listeleri çıkartılarak devamsız öğrenciler tespit edilir ve bireysel rehberlik yapılabilir. Neden devamsızlık yaptığı, altında yatan bir problem olup olmadığı araştırılır. Veliler ile bu konuda konululabilir.
 13. Sosyal medya ve internet kullanımı konusunda grup rehberliği yapılabilir.
 14. Öğrencilerin profilleri excelde hazırlanabilir.(Anne baba ayrı mı, boşandı mı, ekonomik duru mu, şiddet eğilimli mi, sigara kullanıyor mu vs.) Ayrıca öğrenci tanıma formu uygulanarak tanıma hizmetleri
 15. Sigara kullanan öğrenciler ile bireysel rehberlik yapılarak sigara konusunda etkisi olabileceği filmler birlikte izlenebilir ve üzerinde konuşulabilinir.
 16. YGS – LYS konusunda bilgi verilebilir.
 17. Doğru tercih sistemi nasıl olacağı konusunda bilgi verilir. Tercih öncesi deneme amaçlı tercih formu hazırlatılabilir.
 18. Öğrencilere verimli ders çalışma programı hazırlanabilir.
 19. Öğrenci motivasyonu için sunu hazırlanarak, motivasyon toplantısı yapılabilir.
 20. Yakın üniversitelere gezi düzenlenebilir.
 21. Akademik başarısı düşük öğrenciler ile bireysel rehberlik çalışması yapılabilir.
 22. Dikkat eksikliği olan öğrencilerle egzersiz çalışmaları yapılabilir.
 23. Çatışma çözme ve iletişim konusunda eğitim çalışması yapılabilir.
 24. Ruh sağlığını koruma ve hayal kırıklıkları ile başa çıkma konusunda eğitsel çalışma yapılabilir.

Bu çalışmalar şuan da aklıma gelenlerdi. Bunun dışında sizin de ekleyeceğiniz somut çalışmalar olabilir. Görüldüğü gibi işini hakkıyla yapan bir rehber öğretmene boş boş oturuyor demek son derece haksız bir ithamdır. Bunca işi yapıp üreten bir rehber öğretmen de kendini işe yaramaz gibi hissetmesi de kendine yaptığı ayrı bir haksızlıktır.

Yazıyı aktuelegitim.com u kaynak göstermek şartıyla sitenize ekleyebilirsiniz.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir