Lise giriş sınavlarında sosyal etkinlikler etkili olacak

Okul deyince akla sadece akademik bilgilerin kazanıldığı bir ortam akla geliyor. Ancak okul sadece akademik bilginin verildiği yerle olmaktan çıkmalıdır. Sosyal, kültürel, sportif becerilerin de kazanıldığı bir alan olmalıdır. Bugün haberlere yansıyan bilgilere göre Milli Eğitim Bakanlığı liseye geçişi sınavı ile ilgili yeni çalışmalar yapıyormuş. Bu haberlere göre öğrencinin ders dışında sanat ve sportif faaliyetleri, liseye geçiş sınavı TEOG’u yüzde 30 oranında etkileycekmiş. Böylelikle öğrencilik yaşamında spor yapan ya da bir müzik aletiyle uğraşan bir öğrenci TEOG’da ekstra yüzde 30 puan alacak. Aynı durum kültürel tüm etkinlikleri kapsayacağı belirtilmektedir. Bu sayesinde öğrencilerin sadece ders çalışıp sınava giren birer birey olmaktan çıkarıp, sosyalleşmesi amaçlanmaktadır.

Bizce bu güzel bir gelişme. Ancak sosyal imkanların. Altyapının daha çok geliştirilmesi gerekir. Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin rahatlıkla seçilebilecek şekilde arttırılması gerekiyor.

Faydalı olacağına inandığım bu uygulamanın hayata geçmesi dileğiyle.Özkan Emiroğlu

1997 yılında Psikolojik Danışman olarak göreve başladım. 2002 yıllarında AktuelPDR (PDR alanında) ile başladığım forum ve blog yazarlığını aynı heyecanla devam ettirmeye çalışıyorum. Meslektaşlarıma bu konuda kendi çapımda destek ve yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Meslektaşlarım bizi; Facebook, {TWİTTER} ve instagram hesaplarından takip edebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir