Koruma memurluğu alımı ne zaman olacak? Şartları nelerdir?

Son zamanlarda önemli yer tutan bu konu ile bilgiler netleşmeye başlıyor. Koruma memurluğu alım zamanı ve şartları konusunda değişik haberler yayınlanmaktadır. Koruma memurluğu konusunda en son haberlerden biri şu şekilde;

Koruma memurluğu Bakan Güler, hassas yerlerin, binaların, tesislerin, kişilerin korunmasıyla ilgili emniyet hizmetleri sınıfı içerisinde “koruma memurluğu” adı altında yeni bir sınıf oluşturduklarını hatırlattı.

Bu konudaki çalışmalarını tamamladıklarını belirten Güler, Bakanlar Kurulu’na sunmayı planladıklarını bildirdi.

Koruma memurlarında fiziki niteliklerin ön plana çıktığını, polisi koruma işiyle meşgul etmek istemediklerini vurgulayan Güler, “Bunlar statlarda korunacak görevleri de üstlenecek. Bugün polisimizin değişik ihtisas alanları var, 253 bin kişilik bir teşkilatın 30 bine yakın bölümünü biz binalarla, tesislerle, kişilerle veya özel güvenliğin yapamadığı yerlerdeki alınan tedbirlerle meşgül ediyoruz. Halbuki polisin başka ihtisas alanları var” diye konuştu.

En az lise mezunu, 172 metre boyundaki erkeklerle, 165 metre boyundaki kadınların koruma memurluğuna başvurabileceğini ifade eden Güler, sınav tarihinin belirlenmesi için ilgili kanunun çıkmasını beklediklerini söyledi.

Güler, “Bizim niyetimiz yıl sonuna kadar, tabii bütçe görüşmelerindeki takvimi de dikkate alarak en kısa zamanda, Bakanlar Kuruluna sunarak, kanunlaştırmak istiyoruz. Hemen 2014’ün başından ilk fırsatta 4 aylık bir eğitim, 2 aylık da tatbiki bir eğitim olmak üzere ilk planda 10 bin kişiyi bir yıl içinde düşünüyoruz. Maaşları polislerden çok az farklı olacak. Arkadaşlarımız 6 yıllık başarılı görev sürelerini bitirirlerse polis de olabilecekler” dedi.

trthaber.com

[reklam]

Koruma memurluğu alımı ne zaman olacak? Şartları nelerdir?” için 2 yorum

  1. üniversitelerde önlisans programı veren özel güvenlik ve koruma bölümü var. bu bölüme öğrenci alınırken tam teşekküllü hastanelerden sağlık raporu alma şartı ve boy/kilo şartı mevcut.ayrıca bu bölüme öğrenci YGS puanıyla yerleştiriliyor. güvenlik memuru alınacaksa, neden öncelik özel güvenlik ve koruma bölümüne verilmiyor. yetkililere duyurulur.

  2. koruma memurluğunda boy 172 bilgisi verilmiş ama kilo hakkında bilgi verilmemiş acaba kiloya bakmıyorlar mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir