Koronavirüs günlerinde LGS hazırlıkları

Bilindiği üzere 2019 aralık ayının sonlarına doğru Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan şehrinde SARS-COV virüsüne % 85 oranında benzerlik gösteren COVİD-19 adlı bir virüs teşhisi konuldu. İlk vaka 27 aralık 2019 tarihinde Wuhan şehrindeki bir hayvan pazarında balık satıcısı olan 49 yaşındaki bir kadının ateş, öksürük ve göğüste sıkışma hissiyle hastaneye başvurmasıyla birlikte resmiyet kazanmıştır. 20 aralık 2019 tarihinde benzer şikayetlerle aynı pazarda çalışan iki kişinin daha başvurmasıyla 1 ocak 2020 tarihinde bu hayvan pazarı kapatılmış, böylelikle ilk önlemler de alınmaya başlanmıştır. Tabi alınan önlemler virüsün yayılma hızını durdurmadığı gibi Çin’den bütün dünyaya yayılmış ve önleme çalışması dışında herhangi bir tedavisi de bulunamamıştır.

Başta Çin olmak üzere bütün Avrupa ülkeleri önleyici çalışmalar yaparken, ülkemizde de 16 mart itibariyle eğitim-öğretime ara verilmesiyle ilk önleme çalışmalarının resmi startı verildi. Ancak 26 martta yapılan Yüksek Bilim Kurulu toplantısından sonra eğitim-öğretime verilen aranın 30 nisana kadar uzatıldığı bizzat milli eğitim bakanı tarafından duyuruldu. Bunu izleyen açıklamalarda, daha önce hem YKS hem de LGS için mart ayına kadar işlenen konulardan sorumlu olunacağı fikri de değiştirilerek, LGS’ye girecek öğrencilerin sadece birinci dönemde işlenen konulardan sorumlu tutulacağı ve YKS sınav tarihinin değiştirilmesi kararı kamuoyuyla paylaşıldı. Bu durum sınava girecek öğrencilerde bir rahatlamaya neden olduysa da öğrenci ve velilerimizin çok daha dikkatli olması gereken birkaç hususu daha da belirgin hale getirdi.

Merkezi olarak yapılan bu iki sınavdan LGS, telafisi olan bir sınav olmadığından önemi çok daha büyüktür. Burdan YKS’nin önemsiz olduğu sonucu çıkarılmamalıdır; elbette ki YKS’de LGS gibi önemlidir fakat en kötü ihtimalle bir sene beklenip daha sonra aynı sınava girilebilmektedir. Ancak LGS için böyle bir durum söz konusu değildir. Bundan ötürü LGS’ye girecek öğrenci ve öğrenci velilerinin bu süreçte çok daha dikkatli olmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada üç alternatifli bir yol haritalarının olduğunu paylaşsa da içeriği hakkında herhangi bir bilgi vermedi. LGS hazırlık süreci normal seyrinde devam ederse öğrencilerin iki önemli noktayı gözden kaçırmaması gerekmektedir. Bunlar:

 1. Bu yıl ilk defa 4+4+4 sisteminden gelecek öğrencilerin sınava girecek olması, ki 600 yüz bin küsürlük bir kitleden bahsediyoruz.
 2. Soru sayılarının aynı olmasına rağmen konu yelpazesinin yarıya inmiş olması.

Özellikle sınava girecek öğrenci sayısında bir önceki yıla göre 600 bin küsürlük artışın, sınavın eleyiciliğini arttıracağını, dolayısıyla soruların zor geleceğini Milli Eğitim Bakanlığının aylık yayınladığı soruları da baz alarak öngörüyorduk. Ancak Dünya Sağlık Örgütünce de pandemi olarak değerlendirdiği salgını önleme çalışmaları neticesinde, öğrencilerin sorumlu olduğu konular yarı yarıya elenmiş oldu. Edindiğimiz ilk izlenim öğrencilerin bu konuyu sevinçle karşılamış olmasıdır. Fakat öğrenci arkadaşlarımıza, şu tavsiyelere kulak vermelerini öneriyorum;

 • Soru sayısının sabit, buna karşı konuların azalmış olmasından ötürü, sorumlu olduğunuz konulardan gelecek soruların daha eleyici ve zorlayıcı olması kuvvetli bir ihtimaldir. Bundan ötürü sınavın önceden belirlendiği tarihte yapılacağını varsayarsak, konu eksiklerinizi bir an önce tamamlayıp tekrarlarınıza başlayın.
 • Sadece çözebildiğiniz kaynak ve sorularla uğraşmaktan vazgeçip, özellikle yeni nesil sorularla bolca zaman harcayın ve kaynaklarınızı çeşitlendirin.
 • Çözemediğiniz soruları bir kenara atıp unutmuş gibi yapmayın, bunun yerine bunu bilen birine muhakkak çözdürün. Bildiğiniz zaten sizindir, sizi ilerletecek olan bilmediklerinizi bilinir hale getirmektir.
 • Konu eksiklerini tamamlayıp tekrarlarınızı yaptıktan sonra farklı farklı yayınlardan branş ve genel denemelere girmeyi ihmal etmeyin.
 • Çözeceğiniz kaynakların sıralamasının seviyenize uygun olmasına dikkat edin. Ne en kolayı ne de en zoru olsun. En kolayı olmuş bütün testleri ful çekmişsiniz ya da en zoru olmuş sorulara dokunmamışsınız bu herhangi bir katkı sağlamaz. Kaynaklarını kolaydan zora doğru sıralayıp seviyenize uygun olandan başlayın.
 • Birden fazla kaynak çözmek çok çok verimlidir; ancak birden fazla kaynağı aynı anda çözmeye çalışmak psikolojik baskı ve bunalımdan başka bir şey getirmeyeceğinden verim sağlamayacaktır. Kaynak bitirdikçe öbür kaynağa geçmek en iyisidir. Merak etmeyin bir kaynakta ilerlerken baştaki konuları unutmazsınız.
 • Soru çözerken artık zamanı da dikkate alıp, zaman terbiyesini sağlamalısınız. Zira ülkemizde yapılan sınavların büyük çoğunluğu artık hem hız hem de başarı sınavıdır. LGS de hem hız hem başarı sınavıdır, bundan ötürü de soruyu size verilen sürede çözmeniz önemlidir.
 • Artık sadece sevdiğiniz veya yapabildiğiniz derslere çalışıyorsanız, bundan bir an önce vazgeçip, sevseniz de sevmeseniz de bütün derslere çalışılmalıdır.
 • Ve en önemlisi düzenli kitap okumayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Anne-Babalara Tavsiyeler

10 yıllık öğretmenlik hayatımda, velilerime her zaman “çocuklarınızla arkadaş gibi olmayın, anne-baba olun; zira çocuklarınızın yeterince arkadaşı var zaten” dedim durdum. Ancak zorunlu evde kalınmasından ötürü bu düşüncemi bir süreliğine askıya almak durumundayım sanırım. İçinde bulunduğumuz süreç anne-baba-çocukların zorunlu olarak bir arada bulunması gereken bir süreç olmasından ötürü biraz sancılı olabilme potansiyelini barındırıyor. Bu anlamıyla velilerimizin de naçizane önerilerimi dikkate almalarını öneriyorum:

 • Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı eğitimlerinde en sık değinilen noktalardan biri “Sizi pijama ile gören birine rehberlik yapamazsınız.” noktasıdır. Bundan ötürü sık sık “kalk ders çalış, verdiğin aralar bitmek bilmiyor, hayatının sınavına gireceksin, başarılı olamazsan hayatın kayar” vs vs gibi söylemlerde bulunmaktan kaçının. Bunun söylemlerin çocuğunuzda olumlu karşılık bulmadığından emin olabilirsiniz.
 • Çocuğunuzla zaman geçirmekle, kaliteli zaman geçirmeniz arasında çok ciddi nitelik farkı vardır. Bundan ötürü demokratik anne-baba tutumları doğrultusunda imkanlarınızın el verdiği ölçüde çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin. Ailece yap-boz yapın, analitik zekaya hitap eden akıl-zeka oyunları izleyin, birlikte bir film seçip izleyin, birlikte yemek yapın, kitap okuyun vs vs.
 • Abartılmaması kaydıyla arkadaşlarıyla iletişimlerine karşı çıkmayın. Hatta imkanınız varsa yakın arkadaşlarıyla görüntülü konuşma fırsatı tanıyın.
 • İçinde bulundukları ergenlik dönemini, kendi çağınızdaki ergenlik dönemiyle karşılaştırıp yargılamaktan kesinlikle kaçının. Zira ergenlik dönemlerinizin içinde bulunulan çağla çok yakın bağlantısı mevcuttur.
 • Şahit olduğumuz kadarıyla neredeyse bütün velilerimizin çocuklarından ilk beklentileri iyi bir lise kazanıp akabinde iyi bir üniversitenin iyi bir bölümünde okuyup toplumsal saygınlığı ve geliri fazla bir mesleğe sahip olmalarıdır. Bundan ötürü de çocuklarından çalışmanın dışında başka hiçbir şey ne istenmekte ne de beklenmektedir. Tabi ergenliğin en kavurucu sıcaklığını yaşayan öğrencilerimiz anne babalarının bu beklentilerinin farkındadır ve maalesef ki aileleriyle tersleştikleri noktada ceza olarak çalışmamayı seçmektedirler. Bundan ötürü elden geldiğince sınava girecek olan öğrencilerimizle tersleşmemek, restleşmemek yapabileceğimiz en iyi şeylerden biridir. Zira sürekli yakındığımız yeni nesil sorular gibi yeni nesil bir gençlikle de karşı karşıyayız.

Rehber Öğretmen

MEHMET EMİN BULUT

 Mardin Hatuniye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir