Kızlara öğretmenlik çoook yakışıyor ( Sıra dışı makaleler serisi)

Eğer Bir kız öğrenci isen lütfen bu kişisel önerimi iyi dinle, Belki işine yarar.

Öğrenciler için tercih süreci ciddi bir sorun, ciddi bir zorlanma nedeni olarak karşımıza çıkmakta. Ortada ciddi bir mesele var. ölünceye kadar yapılacak meslek seçilecek.  Ama nasıl.  Klasik yöntemle, Kasap usulü yani.  Puanı yüksekten alçağa doğru tercihleri diz. Sonra puanın hangisine yeterse git. Oh oh ne süper yöntem.

Sen nerdesin peki. Canım,  hocam benim tercihlerimi bana uygun bir şekilde diziyor. Vallaha mı dersin?  Gerçekten sana uygun mu? Bir gün bir öğrencim geldi. Bir dershane öğretmenine tercihlerini yaptırmıştı. 18 tercihi vardı. Çok enteresan bir şey söyleyeyim 18 tercihin 18’i de ona uygun değildi. Yani ona  “buna gitmek ister misin” diye sorduğumda “Hayır” diyordu. Peki  bu 18 tercihe ölmüş deden mi  yoksa intikam almak istediğin arkadaşın mı gidecek? Diye sorduğumda şaşırdı. Nasıl yani dedi. Şu kendine yaptığın kötülüğü kimse sana yapmaz dedim. Bu kadar basit mi? Sadece üniversiteye gitmek hedef olur mu hiç. Gittiğin yer istediğin yer olmalı. Gittiğin bölüm senin yaşamını kolaylaştırmalı. Bitirdiğinde seni mutlu etmeli. Yoksa ne anlamı var üniversite bitirmenin.

Eh! Sanırım bir şeyleri anlatmayı başardım. Gel gelelim sana. Liseyi bitirdin yada bitirmek üzeresin. Eğer kız öğrencisi isen iyi dinlemelisin. Öncelikle tercih edeceğin mesleği sen istediğin için seçmelisin. Annen istedi ya da komşunun kızı istedi diye değil. Bir öğrencim tercihlerini getirdi. Yine polemik olmasın diye yazdığı bölümü söylemeyeceğim.  Yurtdışına çıkması  yada ihraç yapan bir şirkette çalışması gerekiyordu. Oysa o annesinin dizinin dibinde mesleğini icra etmek istiyordu. Bu seçtiği bölüm ise onun bu isteğine çok ters duruyordu. Ve aldığı puanla kesinlikleo bölüme  giderdi. “mümkün değil” dedim. “Bu meslekle ailenin yanında çalışman mümkün değil.  Şaşırdı. “Ama nasıl olur” dedi. ” bal gibi olur”dedim. Ne kadar ciddi bir tercih hatası yaptığını fark etti. İlgi ve isteklerini dikkate alarak yeni bir tercih listesi oluşturduk. O şimdi çok mutlu?

Bir bayan doğası gereği nazik oluyor, erkeklerden çabuk yoruluyor, evdeki uğraşı istemese de daha çok oluyor.

Not: Annene bakabilirsin.

Yani daha geniş bir vakte ihtiyacı var. Bu nedenle öyle bir meslek seçmeli ki hem rahat etmeli hem mutlu olmalı hemde kendini  çocuğuna adamalı. Bu maalesef bir çok meslek kolunda ciddi bir sorun teşkil ediyor. Çocuk hasretle anneyi bekliyor, anne çocuğunu. ve bu bekleyiş yıllarca devam ediyor. O nedenle Öğretmenlik mesleğini ben bayanlara çok yakıştırıyorum. İyi düşünmelisin. Mutlaka ilgi ve isteklerine uygun bir öğretmenlik bölümü seçebilirsin.

 Sanki bana kızdığını hisseder gibi oldum. Tamam kızma canım. İstediğin mesleği seçmede özgürsün. Benim ki sadece küçük bir öneriydi. Diğer mesleklere de laf atmadım zaten. “Ne terliği kafama mı fırlatırsın”.

Sanırım şu sivri topuklu ayakkabıyı yemeden sözümü bitirsem iyi olacak. “istersen bir daha düşün”Allah !  uçan bir ayakkabı geliyor.  Postu deldirmeden kaçsam iyi olacak. Ne olursa olsun, istediğin olsun.

Sağlıcakla kal

“YAZIK!!  SINAV CANAVARI OLMUŞSUN” Kitabının Yazarından

Kadir AKEL

Kızlara öğretmenlik çoook yakışıyor ( Sıra dışı makaleler serisi)” için 4 yorum

 1. meraba ben hilal ben daha sınava gırmedım bu sene lıse sondayım ve tıcaret lısesındeyım aslında cok kararsızım oğretmenlıkmı baska bolumlermı aslında sızın yazınıza katılıyorum muhasebe oğretmenlığı ıstıyorum buna daha yenı karar verdım ben hem rahat bı yasam hem de kazanclı bır yasam ıstıyorum sızce muhasebe öğretmenlıgı nasıl?

 2. AYSUN Merhaba
  Ben kadir AKEL

  Öncelik yaşadığın şeyler üzücü. ama doğru olan senin bir karar vermen. Eğer yanlış bir bölümü seçtiğini dşüyorsan ve bitirince açıkta kalma korkusu yaşıyorsan sadece senin karar vereceğin bir süreçtesin. İstediğin bölüm olmalı seçeceğin bölüm. Seni mutlu etmeli. Yapabilmelisin mesleğini. Okulu bitirince. Ama daha da önemlisi. gerçekçi olmalı kararın.
  eğer dşüncen yeniden başlamaksa vakit kaybetme. hemen harekete geç. Sözel öğrencisiyim demişsin.
  alan dışı tercihlerde bulunursan biliyorsun bir miktar kaybın olacak. Seçeceğin böülm konusunda kararsızlık yaşadığını hissediyorum. Lütfen net bir karar ver ve harekete geç.
  Eğer seni mutlu edecekse aldığın kararların doğru olacağı kanaatindeyim.

  Kafandaki tereddütleri bitir ve harekete geç.
  iletişim : kadir.akel@mynet.com

 3. yazınızı okudum yani gerçekten beni düşünceleriniz tatmin etti diyebilirim.Hocam ben size derdimi şöyle anlatayım üniversiteyi geçen yıl kazandım puanım çokta yüksek değildi açıkcası amacım annemi mutlu etmekti biliyorum bu işte en çok benim mutluluğum önemliydi bunu çok geç farkettim tercihlerimde bana hiç kimse yardımcı olmadı ilk olarak dershane öğretmenine gittim önüme bi yığın bölümler ilgili kağıt sundu seçersin diye yani uğraşmak istemedi kendi kendime bi tercih yaptım iğrenç bi tablo oluşturdum tek başıma olunca böyle oldu okula gittim tercihlerimi yollamaya hoca sinirli olduğu için bana patladı ve durumda böyle olunca yolluyamadım tercihlerimi daha yani tercihlerin son günü yine bi başka dershane hocasına gittim sağolsun yardımcı oldu ama biraz yanlış yönlendirdi bana kendi kafasına göre bana tercihlerimin hepsini doldurdu bölümler hakkında bana bilgi vermedi senin için en uygun meslek şu olabilir demedi tercihlerimi yolladım ve açıklandığında kocaeliyi kazandım hiç bir bilgim olmayan bi bölüme ve şehire gittim tam bi şansızlıktı diyebilirim dahası felaketti diyebilirim abartmış değilim gerçekten kendimi göz göregöre ateşe attım kocaelide psikolojim bozuldu evdekilere bişey söyleyemedim her sabah ağlama krizleri geçiriyordum çok mutsuzdum annem üzülmesin diye okulu bırakıp geri gelmeye cesaret edemedim bana ait olmayan bi hayali gerçekleştirmeye çalışıyordum sonunda evdekiler bölümümün geleceği olmadığına karar verip okulu dondurmamı istediler aslında pek çaktırmadım ama çok mutlu oldum yeniden üniversite sınavlarına giricem ben sözel öğrencisiyim ama eşit ağırlıktan girmeyi düşünüyorum ve bu sefer kendime çok güveniyorum benim amacım sağlık alanında geleceği olan bibölüm okumak yada beden eğitimi öğretmeni ve rehberlik öğretmenliği yapmak istiyorum beni bu konularda aydınlatırsanızçok sevinirim. SİZE SON OLARAK ŞUNU SORMAK İSTİYORUM EVDEKİLER HALA TAM ANLAMIYLA OKULU BIRAKMAMADA HEM FİKİR DEĞİLLER AMA BEN ÇOK MUTLUYUM SEVMEDĞİM Bİ YERDEN KURTULDUM RESMEN CEHENNEMİ YAŞADIM GİBİ BİŞEY BU KEZ KENDİM İÇİN İYİBİŞEY YAPTIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM YA SİZCE?

 4. hakkı verilere yapılacak olan öğretemlik mesleğinin en az bir mühendislik avukatlık ve doktorluk kadar yorucu olacağını düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir