Kitap okuma takip çizelgesi

Kitap okuma önemli etkinliklerden biridir. Özellikle küçük yaşta yapılan okumalar bireyin zihinsel, sosyal açıdan gelişimini önemli ölçüde katkı sağlar. Ancak birçok çocuk eğer takip edilmez ve teşvik edilmezse kendi başlarına okumamaktadır. Bu nedenle bir öğretmeninin gözetiminde kitap okumasının takip edilmesi faydalı olur.

Ancak çocuğun okumaya teşviki ve takibinde dikkat edilmelidir. Aşırı zorlamalar onu kitaptan soğutabilir. Burada ki maksat çocuğun kitabı sevmesi ve kitap okumayı alışkanlık haline getirmesidir. Bu nedenle çizelgeyi uygulayacak ve takip edecek olan öğretmen gerekli hassasiyeti göstermelidir.

Kitap seçimini öğrencinin kendisine bırakmalıdır. Kitap seçimine saygı duyulmalıdır.

Zaman zaman öğrenciyle okudu kitap sohbet edilmelidir. Ama asla çocuğa okuduğu kitapla ilgili eleştiride bulunmamalıdır.

Öğrencilerin kitaplarını birbiriyle takas etmesine ortam sağlanmalıdır.

Ve öğretmen öğrenciyi bunaltmadan “Kitap okuma takip çizelgesi” (formu) ile takip etmelidir. Bu konuda veli ile işbirliği yapması faydalı olur.

Bu nedenle size kitap okuma formu hazırlayarak aşağıda, ekte beğeninize sunduk. İstediğiniz gibi kullanıp geliştirebilirsiniz.

 

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir