Kendini Yönetme Kılavuzu

“Kendini Yönetme Kılavuzu” on sekiz yıl boyunca psikoloji alanında yaptığım araştırmalarımın, klinik gözlem ve uygulamalarımın bir sonucu olarak hazırlanmış bir başucu kitabıdır.

Bir sorunun neden kaynaklandığını ve nasıl oluştuğunu bilmezseniz o soruna müdahale edemezsiniz. “Kendini Yönetme Kılavuzu” psikolojik sorun ve rahatsızlıklarınızın doğasını, bu sorunlarla nasıl başa çıkılabileceğinizi bilimsel bilgilerin ışığında çok anlaşılabilir bir dille anlatır.

Kılavuz, öncelikle kişinin kendisini tanımasına ve anlamasına yardımcı oluyor. Bir insanın psikolojik mekanizmasının işleyişi nasıldır? Düşüncelerimiz, duygularımız ve davranışlarımızı nasıl etkiliyor ve biz nasıl duygu ve davranışlarımızın patronu olabiliriz? … gibi sorulara cevap veriyor.

“Beni çok sinirlendirdin!”

“Senin yüzünden öfkeliyim!”

“Sözlerinle beni incitiyorsun”

Duygularımızın nedenleri nerededir?

Duygusal rahatsızlıklarımızın temelinde, duyguların ilişkili olduğu olaylar değil, bizim bu olaylar hakkında öğrenmiş ve geliştirmiş olduğumuz inanç ve yorum kalıplarımız ile o olaylara yüklediğimiz  anlamlarımız yatar.

Kendini Yönetme Kılavuzu; mutluluktan bilgeliğe, sağlıktan zenginliğe hayatın tüm nimetlerinin yer aldığı saklı hazineyi bulmak isteyenlere yol arkadaşı oluyor.

* Neden bir insan üzgünken diğeri mutludur?

* Neden bir insan korkak ve endişeliyken diğeri inanç ve güven doludur?

* Neden bir insan amansız olduğu söylenen bir hastalıktan kurtulurken diğeri iyileşemez?

* Neden bir insan mutlu bir evlilik sürerken diğeri evliliğinde mutsuzluk ve hayal kırıklığı yaşıyor?

* Neden bir insan zengin ve lüks bir hayat yaşarken diğeri zor şartlarda yaşamak zorundadır?

Bu ve benzeri soruların yanıtları, bilinç ve bilinçaltımızın işleyişinde olabilir mi? Kesinlikle evet…

Yunan Mitolojisine göre; çok eski zamanlarda Tanrılar mutluluğu saklamak istemişler, “Tanrılardan biri demiş ki yıldızlara saklayalım, ormanın içine demiş birisi, denizlerin dibine demiş ötekisi, bir bir sıralamışlar önerilerini, sonunda şöyle demiş içlerinden biri. Hiçbiri olmaz, insanoğlu arar bulur. En iyisi mutluluğu onun içine saklayalım, her yere bakar da kendi içine bakmak aklına gelmez…”

İnsanlar ormanları, denizleri, yıldızları keşfedecek zekâya sahip, ama maalesef bu zekâyı kendilerini keşfetmek, kendilerini tanımak yönünde kullanmıyorlar.

Binlerce yıldır, insanoğlu sağlıklı, mutlu, başarılı, zengin hayatın sırrını arayıp duruyor. Gerçekten de her yerde arıyor ama kendi içine bakmayı akıl edemiyor. Zihin mutluluğu dışarıda ararken, mutluluk yüreğin içinde sıkışıp kalıyor. Eziliyor, yok oluyor…

kendini-yonetme-kilavuzu

Yazar hakkında…

Uzman Klinik Psikolog

Sibel Dinç Çalışkan

1979 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi, Psikoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra Maltepe Üniversitesi, Psikoloji Bölümü’nden uzmanlığını aldı.

1997-2013 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde psikolog olarak çalıştı. 2013 yılından itibaren de Akdeniz Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nde çalışmaktadır.

Uzmanlık alanları anksiyete bozuklukları, depresyon, cinsellik ve evlilik sorunlarıdır. Çeşitli enstitü ve uluslararası kurumlardan psikoterapiler ve psikolojik testler konusunda eğitimler almıştır. Birçok yerli ve yabancı dergi ve televizyonlara röportajlar vermiştir. Yurt içinde ve yurt dışında seminerler ve eğitimler vermeye devam etmektedir.

Mesleğine duyduğu aşk ile ilk günkü heyecanıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir