Keith Haring

Dünyanın bir numaralı arama motoru Google da ressam ve Graffiti sanatçısı Keith Haring’i unutmadı.

Google, ana sayfa logosunun yerine, Keith Haring’in kendine özgü figürlerleri yansıtan özel tasarımlı logoya yer verdi. Logonun üzerine tıklandığında Keith Haring özel arama sonuçlarına ulaşılıyor.

Haring’in hayatı;

Keith Haring, ABD’li eserlerini 1980’li yıllarda New York sokak kültürüne yansıtmış olan ressam ve Graffiti sanatçısı.

Keith Haring Reading, Pennsylvania’da doğdu ve annesi Joan Haring’in yanında Kutztown’da büyüdü. Babası Allen Haring bir karikatüristti. Ayrıca Kay,Karen ve Kristen adında üç kız kardeşi vardı. Tüm çocukların isminin baş harfinin K harfi ile başlaması tesadüf değildir. 1976 yılından 1978 yılına kadar Pittsburgh’taki The Ivy School of Professional Art’ta (Profesyonel Görsel Sanatlar Okulu) sanat ticareti okudu. Çok geçmeden güzel sanatlara yöneldi.

Kariyeri

Keith Haring’in kariyer hayatı, New York alt geçitlerine tebeşir ile çizdiği grafikler ile başladı. Yaptığı çizimler Tseng Kwong Chi adlı fotoğrafçı sayesinde ün kazandı ve bu zaman zarfında “The Radiant Baby” emekleyen bebek simgesi onun sembolü haline geldi. Onun çizimleri hayata dair önemli mesajlar vermekteydi. 1980 yılında New York’daki Club 57?de eserlerini sergilemeye başladı. 1981 yılında kara kağıt üzerine ilk kabataslak tebeşir çizimlerini yapmış oldu. 1981 ? 1982 yılları arasında ilk özel sergisini Tony Shafrazi sanat galerisinde yaptı. Bu arada Kenny Scharf, Madonna, Futura 2000 ve Jean-Michel Basquiat gibi ünlülerle arkadaş oldu.

1984 yılında Avusturalya’yı ziyaret etti ve kendine özgü sanatıyla Melbourne’de duvar resimleri yapmaya başladı. Keith Haring 1985 yılında çeşitli ülke ve şehirlerde eserleri sergilenmeye başladı. Keith Haring’in sanatı Absolut votka ve Swatch saatleri reklamları için ilham kaynağı olmuştur.

Hastalığı ve ölümü

AIDS ile savaşı desteklemiş olan Keith Haring 1990 yılında bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

http://www.sabah.com.tr

Yazıyı paylaşın

Yazı için yorumunuz