Katsayı Meselesi ve Öğrenci Psikolojisi

Katsayı meselesinin ne şekilde çözümleneceği konusunda değerlendirmeleri başkalarına bırakıyorum. Benim meselem öğrencilerin psikolojik durumu ve bu durumu nasıl algıladıklarıdır. Nihayetinde ergenlik dönemi yaşayan bu gençler her gelişmeden etkilemesi kaçınılmazdır.  Olaylara bir anlam veremedikleri gibi durumun nasıl gelişeceği konusunda tedirginlik yaşıyorlar. Öfke ve endişeyi aynı anda yaşıyorlar. Ne yapacaklarını bilememenin çaresizliğini yaşıyorlar. Zaten kazanamama korkusundan dolayı zaman zaman kaybettikleri  motivasyonları olumsuz etkileniyor.

Bundan sonra öğrenciler ne yapmalı?

Asıl  bundan sonra öğrenciler daha dikkatli olmalılar ve durumu iyi değerlendirmeliler.  Çünkü kazanan tutumla kaybeden tutum burada kendini gösterecektir. Kaybeden tutum zaten her olumsuz haberi kullanarak çalışmamak için bir gerekçe olarak ortaya konacaktır, ?Aslında ben kazanabilirdim, eğer bu sistem sürekli değişmeseydi.? gibi kendisinin de inanamayacağı bahaneler sunar.  Yada sınav sisteminin gereksizliğini kanıtlamaya çalışmakla ömrünü harcar. Kazanan tutum öylemi? Herkesin kaybettiğine inandığı an da dahi (zaman zaman sarsılsa da) çalışma ritmini bozmaz. Sistem değişikliği ile çalıştığı konuların değişmediğini anlayacak kadar anlayışlıdır.  En önemlisi de bu sınavın bir sıralama sınavı olduğunu bilerek hareket edecektir.

Değerli öğrenciler!

Sakın bu katsayı meselesine odaklanmayın. Bu sınavın bir sıralama sınavı olduğunu unutmayın. Bu tür sınavlarda her zaman bilen kazanır. Hangi sistem geldiyse değişmeyen tek gerçek bilmek olmuştur. Bilenle bilmeyenin bir olmayacağını bilecek kadar olgun olduğunuza inanıyorum. Bir şekilde katsayı meselesi çözüme kavuşacaktır. Bırakın bu meseleyi zaman çözsün. Siz soruları çözün.  Kendinizi tekrarda motive edecek sözleri duvarlarınıza asın. Ne olmak istediğinizi hatırlatacak panolar hazırlayın.  

Kısacası sistemde değişen ne olursa olsun değişmeyen tek gerçek bilgidir.

Bu konuda ayrıca destek almak için forumu kullanabilirsiniz.

Özkan EMİROĞLU

Psk. Dan.

Katsayı Meselesi ve Öğrenci Psikolojisi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir