Kardeşler arası kavgada anne baba nasıl davranmalıdır?

İki kardeş kavga ettiklerinde anne baba tarafından iyi niyetle yapılan müdahale, kardeşler arasında çatışmayı çözmediği gibi problemin derinleşmesine ve kardeşler arasında kızgınlığın artmasına neden olabilmektedir.

Peki, kardeş kavgalarında (kardeş çatışmalarında) anne babanın tavrı nasıl olmalıdır?

1-) Kardeşler arasında yaşanan çatışma görünürde rahatsız edici olsa da eğitici bir yönü olduğunu da bilmek gerekir. Bu tür çatışmalarda her iki kardeş çatışma çözme becerileri geliştirerek hayata hazırlanır. Bu nedenle yaşanan çatışmalarda hemen rahatsız olmamalı, iyi yönünü de görmelisiniz.

2-) Kardeşler arasında yaşanan çatışmanın büyüklüğü anne babanın müdahale şeklini belirler. Eğer çatışma makul düzeyde ise müdahaleci olmamalısınız. Kardeşler kendi problemini çözmeye çalışmalıdır. Gerekirse problemin çözümünde teşvik edici olabilirsiniz. Onlara “Probleminizi birbirinize haksızlık yapmadan çözmeye çalışın” mesajı verebilirsiniz. Ancak bu müdahaleyi çatışmanın başladığı anda yapmayın. Bir müddet gözlemledikten sonra ve ihtiyaç hissettiğinizde yapmanız daha doğru olur.

3-) Kardeşler arasındaki çatışmaya taraf olmamaya özen gösterin. Çocuklar sizi kendilerine taraf olmaya zorlayabilirler. Bu durumda onlara problemlerini kendilerinin çözmeleri gerektiği hatırlatılabilir.

4-) Çatışmada yaş farkı etkilidir. Genelde ergen küçük kardeşe baskın olmaya çalışabilir ya da kardeşini kendisi için bir engel olarak görebilir. Dolayısıyla küçük kardeş genelde ezilme durumu yaşayabilir. Eğer yaşanan çatışmada şiddet ya da rencide edici bir durum varsa müdahale edilmelidir. Ancak ergen, kardeşi yanında rencide edilmemelidir. Kardeşi yanında suçlanmamalıdır. Kardeşinin olmadığı başka bir ortamda ergenle konuşabilirsiniz. Bu diyalogda ergene kendisinin anlaşıldığı hissi verilmelidir.

5-) Tartışmanın uzaması, artması ve taraflara zarar verici olması durumunda çocuklara otoritenin sizde olduğunu hissettirin. Çatışma zarar verici bir durum aldığında taraf olmadan kardeşleri bir süreliğine -durumu kendi başlarına değerlendirmeleri için- farklı odalara gönderebilirsiniz. Ancak bunu ceza olarak yapmayınız. Sadece durumlarını sakin bir ortamda gözden geçirmelerine fırsat vermiş olacağınızı düşünün. Çatışmanın nedenine girmeden çocuklara hakaretin, şiddetin ve rencide edici davranışların problem çözümünde doğru yaklaşım olmadığını ve buna izin veremeyeceğinizi yaşlarına uygun olarak onlara anlatabilirsiniz.

[reklam]

6-) Kardeşler arası çatışmanın nedeni ne olursa olsun biri diğerine hakaret edemeyeceği ve rencide edici söz, davranışta bulunamayacağını kesin bir dille belirtmelisiniz.

Kardeş kavgaları, kardeşler arası çatışmalar ile ilgili önerinizi sizde yorumlar bölümünde yazabilirsiniz.

https://www.aktuelpdr.net

Kardeşler arası kavgada anne baba nasıl davranmalıdır?” için 10 yorum

 1. Benim iki tane kizim var 4 1.5 yaslarinda kavgalari oluyo ama cok asiri bagiriyolar bagirark aglamyi tercih ediyolar buyuk kizim ben8 hic dinlemez kucukde artik ondan ne gorduyse yapiyo oyun kuramiyoruz hic konusmayi deniyorum ama dinlemek istemiyo biseylerle tehdid ediyorum anlamak istemiyo bana yardimci olurmusunuz lutfen kendimi tutamiyorum vuruyorum biraz malesef

  1. Ne olursa olsun vurmayın. Kıskanmaları doğal. Bir uzmandan birebir görüş almanı daha doğru olur.

  2. ne olur çocukları dövmeyin. bağırmayın sabırlı olun çocuklar birbirini kıskanıyor olabilirler. benim fikrim biraz çocuk piskolojisi okuyun. sayın belkız.

 2. Bende 2 çocuk annesiyim 7yaşında ve 3 yaşında oğullarım küçük oğlum çok vuruyor eline ğeçeni atıyor vurmayı bir huy haline getirdi baş edemiyorum sureki birşeyleri dağıtıyor dokuyor beni hiç dinlemiyor piskolojim bozuldu ne yapmam lazım

  1. Belli dönemler bazı çocuklar alışkanlık haline getirir. Kendini ifade etmekte sıkıntı yaşadığı zamanlar da artıyor olabilir bu durumlar. Böyle durumlarda azarlamanız baskı yapmanız durumu daha da arttırabilir.
   Siz böyle durumlarda sakince ilgilenin ve dikkatini başka yönlere fakettirmeden çekmeye çalışın.

   -Not: buradan genel bilgi vermek yeterli olmayabilir. Durum uzaması halinde bir uzmana giderek danışabilirsiniz.

 3. Guzel diyorsunuz iyi diyorsunuzda mudahele etmemek mumkunmuki buyuk kizim bazen babasiyla ise gider evde hic sesimiz cikmaz bazende oglum gider ozaman evde iki kizim kavga eder resmen kiyamet kopar ama sitemizdeki butun cocuklari sever onlari oynatir kuzenleri var kizimdan kucuk onlarlada cok guzel ilgilenir korur onlari dogal olarak bende sinirleniyorum demekki cok guzel gecinebiliyor cocuklarla kardesleriyle niye kavga ediyorki ozaman niye disariya gosterdigi hosgoruyu evimizin icindekilere gostermiyor

 4. Uc cocugum var 12-8-5 yaslarinda buyuk kizimla ortanci oglum cok kavga ediyor surekli birbirleriyle ugrasiyorlar abla ve abisini goren kucuk kizimda basladi artik sorunlarini cozmek yerine daha cok sorun aciyorlar ve ben ne yapacagimida bilemiyorum artik sinirlerimde iyice yiprandi

 5. 2 çocuk annesiyim bir kızım bir oğlum var. Kızım 2 yaşında oğlum 3. Ama yanyana geldiklerinde şiddetli bi şekilde kendilerine zarar veriyorlar. Ne yaptıysam bi türlü bu öfkelerini hırçınlıklarını üstlerinden atamadim. Benimde psikolojimi bozdular artık. Kızım da oglumdan ne görüyorsa onu yapıyor. Birini düzeltmeye çalışırken oda başa dönüyor. Hatta en iyi pedoglara gitmemize rağmen yine aynilar. En sonunda annem destek olmak için kızımı bakmaya başladı. Belki doğru değil ama maalesef bunu yapmak zorunda kaldım. Bana deneyimli olan arkadaşlarımdan rica ediyorum. Yardım edin bilgilerinizi paylaşın

  1. Öfke gelişimi nasıl seyrettiği önemli. Sonradan mı artarak gelişti. Hangisi başlatıyor. Gelişimsel mi? Durumsal mı? Bunları bilmeden kardeş kavgası konusunda sonuç üretmek zor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir