Kardeş kıskançlığını ve olumsuz rekabeti önlemenin 11 yolu

Ebeveynler için en çekilmez ve yorucu olan konulardan biri kardeşler arasındaki kıskançlık ve olumsuz rekabet ortamıdır. Henüz kardeş yokken her şey yolundadır. Kıskançlığın ne demek olduğunu bilmeyen ve bununla başetmek zorunda olmayan çocuk yeni bir kardeşin gelmesiyle tüm bunlarla başaçıkmak  zorunda kalacaktır. Tabii o zamana kadar anne baba da yeni bir kriz ile karşı karşıya kalacaklardır. Yeni bir kardeşin gelmesiyle yaşanan bu kıskançlık ve olumsuz rekabet ortamı tamamen normaldir. Önemli olan buna hazır olmak ve gerekli önlemleri almaktır.

Kardeş kıskançlığını ve olumsuz rekabeti önlemenin 11 yolu

1. Yeni kardeşi doğmadan önce hazırlı yapmalısınız: Anne karnındayken kardeşinden bahsedin. Anne karnına dokunmasını ve onu hissetmesini sağlayın. Tabi çocuğun yaş durumunu da dikkate alarak yapmanız iyi olur. İsim arayışını birlikte yapın. Yeni kardeşi için ihtiyaç olan alışverişi birlikte yapın. Ve bu alışverişin bir ihtiyaçtan olduğunu yaşına uygun şekilde anlatın. Aileye katılacak kardeşi konusunda duyguları hakkında konuşun. Bu sohbette belki endişelerini dile getirecektir. Bu endişeleri için onu yargılamayın, suçlamayın, normal karşılayın.

2. Şaka dahi olsa sevgi ve başarı konusunda kıyasa neden olacak sözlerden uzak durun. Örneğin “Bak bunu kardeşin senden daha iyi yapıyor”.. vs

3. Birbirleri ile yarıştıracak rekabet haline sokacak durumlardan uzak durun.

4. Doğduktan sonra kardeşinin bakımına onu dahil edin.

5. Aralarında tartışma olduğunda taraf olmayın. Tartışmanın büyüklüğüne göre davranın. Eğer o an için tartışmayı çözecek durumda değil ve birbirine zarar verecek durumda olduğunu düşünüyorsanız onları geçici olarak biribirinden uzaklaştırın. Problemi kendi aralarında çözmelerini teşvik edin. Çözüm yolu konusunda rehber olun. Aynı şekilde örnek olmalısınız. Eşler arasında ki problem çözme yöntemi onlar için önemli bir model olduğunu her zaman hatırlayın. Problem çözmeyi öğrendikçe kıskançlıkla başetmeyi de öğreneceklerdir.

6. Özür dilemeyi ve affetmeyi öğretmeye çalışın. Bunun içinde model olmayı unutmayın.

7. Birlikte etkinlik yapmayı ihmal etmeyin. 

8. Zaman zaman kıskançlık krizi yaşanacaktır. Öfkenize hakim olun ve sakince durumu değerlendirin.

9. Kardeşliğin önemini hikaye desteğinde anlatmanız faydalı olacaktır.

10. Kıskançlığı hoşgörün, ancak şiddete ve hakarete anlayış göstermeyin. Bu konuda haklı bile olunsa şiddeti hoş görmeyeceğinizi bilmeliler. Bu konuda yaşına uygun yaptırım olabilir. Ama kesinlikle azarlama, şiddet ya da aşağılama gibi fiziksel ve duygusal yönden ağır yaptırımlar olmamalıdır. Bu işi daha da kötüleştirir.

11. Aşağıda benzer yazılardan diğer önerileri de okumanız faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir