Kaliteli bir uyku için ne yapmalıyız?

Uyku, modern zamanın vazgeçilemez bir sorunu haline gelmiş durumda.Uyku sorununun başlıca psikolojik sebeblerinden bahsedecek olursak, stres kaygı vs gibi durumlar ön planda oluyor.Uyku sorunu olanlarda şöyle bir söz duymaktayız;
“Ne zaman başımı yastığa koysam olmadık düşünceler aklıma geliyor”

Bu düşünceler acaba neden sadece yatmadan önce sizin aklınıza geliyor?
Yoksa hiç çıkmayan düşüncelerinizle sadece gece başbaşa kalabildiğiniz için mi?
Evet, sorularımız artık cevaplarımız…Gün içi yoğunluğu dikkatimizin başka şeylerde olması yani kısaca zihinin uğraşacak birşeyler bulmasından kaynaklı olarak, uyumadan önce tam da ışığı kapatıp yastığımızla kafamız buluşunca ortaya çıkmakta..Kim bilir belki de kişinin kendisi ile iç hesaplaşmasıdır bu J Uzun bir hesaplaşma olacak gibi  özellikle insan ömrünün 1/3 ünün uykuda geçtiğini düşünürsek, sizce de öyle değil mi?
Uykusunu iyi alamayan yetişkin bir birey bir süre sonra dikkat dağınıklı, sinirlilik, toplum içi uyumsuzluk vb bir çok durumla da başa çıkmak zorunda kalıyor..

Peki uyku bu kadar önemli ise gerekli önemi vermemiz için ne yapmamız gerekmektedir?

 • Yatak odanızı, huzurlu olacağınız şekilde ayarlayınız, sizi rahatsız edecek şeyleri odanızdan çıkarınız.
 • Yatak odanızı özel bir alan olarak sadece yatak odası olarak kullanınız.(Uyku/cinsellik)
 • Uykunuz gelmeden yatak odanıza geçmeyiniz
 • Uyku için meditatif bir müzik seçip, gevşeme egzersizleri yapabilirsiniz..(Tıpkı bir ninni gibi)
 • Dikkatinizi dağıtacak dijital cihazları odanızdan çıkarınız (Telefon, tablet, bilgisayar vs.)
 • Uyku sorununuz düzelene kadar her gece yatağa gitmeden önce zihninizin rahatlamasını sağlayacak hobiler edinebilirsiniz..
 • Uyumadan birkaç saat önce yemek yemeyi bırakmalı ve kafein, alkol ve uyarıcılardan uzak durmalısınız.
 • İyi bir uyku disiplini için her akşam aynı saatte uyumaya ve her sabah aynı saatte uyanmaya kendinizi alıştırın.Bunu tatillerde ve hafta sonlarında da yapın.
 • Uyku saatiniz sizi dinç ve huzurlu hissetirecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Fırsatınız varsa öğle arasında 20 dakikayı geçmeyecek şekilde uyuyabilirsiniz.Bu uyuma saati kesinlikle öğleden sonra olmamalıdır.
 • Düzenli olarak günün erken saatlerinde spor aktiviteleri yapın
 • Zihinsel programlamanızı yapın; gün içi işlerini gün içi yapın ve günlük programlarınızı birgün önceden mesai saatlerinde programlayın.

Bunların haricinde vücudunuzun günlük oksijen ve su ihtiyaçlarını karşılamayı unutmayın.

Yukarıda yazılan bilgiler sağlıklı bir uyku için hazırlık aşamaları; peki zihinsel hazırlık nasıl olmalı? Huzurlu bir uykuyu nasıl elde ederiz?

Huzurlu uykuya geçebilmek için, stresten, gerginlikten, negatif düşüncelerden uzaklaşarak, yerine pozitif huzurlu düşünceleri getirerek huzurlu bir uyku elde edebiliriz..

Bunun için size egzersiz olarak “su metodu”nu öneriyorum;
Çok basit olmasına rağmen, “su metodu” denen bir metot, uyumaya geçmeyi sağlamada çok etkili bir yöntemdir.

Yatak odanızdaki bir masaya veya benzer bir yere, içi temiz su dolu bir bardak koyun. Önce bardaktaki suyun yarısını içiniz ve diğer yarısını uyandığınızda içmek için bırakınız. Yukarıdaki belirtmiş olduğum notların arasında uyku müziğinizi yani meditatif bir müzik seçmiş olun ve her çalışma başlangıcında müziğiniz çalmaya başlamış olsun.Masanın yanındaki bir sandalyeye oturun ve su dolu bardağın içine bakışlarınızı dikerek seyredin. Suyun ne kadar sakin olduğunu düşünün. Sonra kendinizin de o bardaktaki su kadar sakin olduğunu gözünüzün önüne getirin. Kısa bir zaman içinde sinirlerinizin gevşediğini ve uyumaya rahatlıkla geçebildiğinizi fark edersiniz. Uykuya geçebilmek için bazen uyukladığınızı düşünmeniz de oldukça iyidir. Yine, en inatçı uykusuzluk hastalığının bile hastaların kendilerini -örneğin, ışığın hafifçe süzüldüğü, sessiz ve derin bir ormanda içi boş bir ağaç kütüğü olarak-hayal etmeleri sağlanarak da üstesinden gelinmiştir

 

“İyi uykular :) ”

Ufuk Kılıç

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir