Kalemin suçu ne?

ÖSYM tarafından yapılacak sınavlarda uyulması gereken kurallara ilişkin bir çok haber izlemiş ve okumuştum. Ancak yine de bu kadarının gerçek olacağını düşünememiştim. Birileri çıkıp çok değil daha geçen yıl deseydi ki “seneye yapılacak sınavlara kalemini, silgini, şekerini, mendilini götürmeyeceksin!” inanmazdım. Olur mu canım öyle şey derdim. Ama oldu. Bizzat gözlerimle gördüm.

28 Kasım 2010 tarihinde yapılan KPSS’ye giren adayların kalemleri, silgileri sınav salonuna alınmadı. Sınava girecek adaylara ÖSYM, Ramazan paketi gibi bir paket hazırlamış. Neler var pakette: 2 adet sınav kalemi (üzerinde öyle yazıyor), 1 adet silgi, 1 adet kalemtraş, 1 peçete ve 3 adet naneli şeker. Sınav paketi sınava giren öğrencilere hediye. İyi güzel… Peki, naneli değil de limonlu şeker ya da portakallı şeker seviyorsanız ne olacak? İlle de naneli. Yoksa yeme kardeşim. Bence ÖSYM bundan sonra sınava girecek adaylara sınav başvurusu yaparken “sınavda ne tür şeker istersiniz?” diye bir soruyu da sormalıdır. Benden söylemesi yarın bir gün birisi kalkar mahkemeye başvurur, ÖSYM uğraşır. “ben aslında limonlu şeker seviyorum, naneli şeker dokunuyor, bu nedenle sınava motive olamadım sınavım kötü geçti ve kazanamadım derse ne olacak? ” Bir de peçete mevzusu var. Sınavda öğrencinin birisi fena halde nezle olmuş, ÖSYM?nin verdiği bir iki peçete daha ilk dakikalarda bitti. Bende de yok ki versem. Şimdi aday ne yapsın? İhtimalleri siz düşünün artık. Birileri hırsızlık yaptı tamam da mendilin suçu ne?

Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu basmalı kurşun kalem kullanırken sınavda onlara tahta kurşun kalem vermek ne kadar adil? Belki yıllardır sakladığı uğurlu bir kalemi var. Sınava bu kalemle girecek olamaz mı? Olamaz. Neden? ya kalemden kopya çekerse?

Ülkemiz zaten bir sınav ülkesi. Gençlerimiz zaten onlarca sınava giriyor. Her sınav ayrı heyecan, ayrı stres. Şimdi bir de sınava girerken uygulanan olağanüstü güvenlik önlemleri ile adaylar iyice panikliyor. Nerden mi biliyorum? Sınava girenlerin yüzlerine bakın siz de görürsünüz.

ÖSYM lisans düzeyinde yapılan KPSS’de suyu da kendisi vermişti. Ama 28 Kasım’da yapılan sınavda bu uygulamadan vazgeçti. Sanırım biraz pahalı ve zahmetli oldu bu iş. Suyu aday kendisi getirdi. Tabi bir şartla. Gelen suların üzerinde etiket olamayacak. Neden reklâma girmesin diye değil tabi, şeffaf olsun diye. İçine verici yerleştirilmesin diye sanırım.

Çok ilginç manzaralar vardı anlatmakla bitmeyecek. Bakalım daha neler göreceğiz. Önümüzde YGS var. Şimdiden adaylara başarılar diliyorum. Onlara en önemli tavsiyem, deneme sınavlarına girerken basmalı değil tahta kurşun kalemlerle sınav olun. Buna kendinizi alıştırın.

Çelebi ÇAĞLAYAN Psikolojik Danışman/Yazar
(“ÖSYM’nin Üniversiteli Olma Teklifine Var mısın Yok musun ve Ergenlikte 33 Sorun 33 Çözüm” kitaplarının yazarı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir