İyi Bir Uyku İçin Uymanız Gereken Kurallar

İyi bir uyku için uymanız gereken bazı kurallar var. “Uyku hijyeni” olarak adlandırılan bu şartlar ve tavsiyeler, sağlığınız için en az mutfak hijyeni kadar önemli.

1. Uyku düzeninizi oluşturun ve ona sadık kalın. Her gün aynı saatte yatmaya ve aynı saatte kalkmaya çalışın. Uyku konusunda cimrilikten de müsriflikten de kaçının. Uzmanlar, çok uzun süre uyumanın da uyku kalitesini bozduğunu ve kabuslara yol açtığını belirtiyor. İhtiyacımız olan uykunun miktarı yaşa ve diğer bireysel faktörlere göre değişiklik gösterse de genelde 6-9 saat arasında oynuyor.
2. Her gece yatmadan evvel gevşetici bir egzersizi alışkanlık haline getirin.
3. Akşamları kendinizi yatıştırdığınızdan emin olun. Günleriniz stresli geçiyorsa yoga, meditasyon ve masaj gibi teknikler ile stresi kontrol altına alın.
4. Sıcak bir banyo iyi gelebilir. Banyodan çıkınca vücut ısısındaki düşmenin, uyku getirici bir etkisi vardır. Fakat çok sıcak su da rahatsız edici bir etkiye yol açabileceği için ölçüyü ayarlamakta fayda var.
5. Geceleri uyarıcı maddelerden uzak durun. Kafeinsiz dahi olsa kahve, çay, sıcak çikolata ve alkol, içerdikleri kimyasal maddeler aracılığıyla beyni uyararak, beynin normal aktivitelerini bozar. Bunların yerine bitki çayları (özellikle papatya) veya süt içmeyi deneyin.
6. Akşamları fazla yemeyin. Öte yandan, uykudan bir ssat önce atıştıracağınız haif bir yiyecek, uykuya dalmanıza yardımcı olabilir. Kepek ekmeğinden bir tost uygundur; çünkü kepek, serotonin hormonu üretimini artırarak uykuya katkıda bulunur. Araştırmalar, klasik muffin’ler ve muzun da uykuya dalmayı kolaylaştırdığını gösteriyor.
7. Gündüzleri, özellikle öğleden sonraları egzersiz yapmanız öneriliyor. Ancak gece egzersizlerinden, bedeni ve zihni uyarıcı etkisi nedeniyle kaçınılmalı. Fakat açık havada kısa bir yürüyüş iyi gelebilir.
8. Yatak odanızın atmosferinin uykuya elverişli olduğundan emin olun. Çok sıcak ya da çok serin hava, gürültü, sigara dumanı ve havasızlık uykuyu bozar. Yatak odalarında ideal derece 16-18 olarak gösteriliyor.
9. Odanızda televizyon bulundurmayın. Yatak odalarınızı uymak ve cinsellik dışında hiçbir aktivite için kullanmayın.
10. Uyku ilaçlarından uzak durun. Kısa vadede etkili olsalar da uyku tipini ve kalitesini bozan bu ilaçlar, gün içinde de uykunuzu getirir.
11. Horlayan ya da uykusu bozuk bir partner sizin uykunuzu da kaçırabilir.
12. Yattıktan sonra 20 dakika geçmesine rağmen hala uyuyamadıysanız kalkıp biraz oturun ve tekrar yatana kadar bir süre vakit geçirin. Parlak ışıklar yakmayın, çünkü bu beyne uyanma mesajı verir. Bir de, yatakta televizyon seyretmeyin.
13. Öğleden sonra kısa bir şekerleme genelde iyi gelir. Ancak uzunca bir süre uymak, gece uykunuzu da bozacaktır.
14. Sabahları kalktığınızda dışarı çıkmak ve yüzünüzü 15 dakika güneşe dönmek, vücut saatinizi ayarlamanıza yardımcı olur.

İyi Bir Uyku İçin Uymanız Gereken Kurallar” için 4 yorum

  1. mat:1 fiz:3 biy:3 kim:2 türk edebiyatı:3 dil ve anltm:3 acaba bn bu notlarla esıt ağırlık ve sayısal alana gidebilir miyim?

  2. görevliler lütfen yardım edin çok önemli birde ben birsey duydum sayısal veya esıt agırlıklı alana gitmek istiyorsan alan derslerınde zayıf varsa bu puanların ortalamaları 50+ puan olması gerekıyormus. ben bunu bir anadolu lisesi öğrecisinden duydum ben düz lise öğrencisiyim acaba duz liselerde bu sistem farklımı yani daha mı az… yardımlarınız için şimdiden tesekkurler

  3. ben bırsey sorcam…ben lise 1, sınıf öğrencisiyim ala secıcem alanımı fen yada esıt agırlı seçmek istiyorum fizik:3 kimya:2 biyoloji:3 matematik:1 esıt agırlık için turk edebıyatı :3 dil ve anlatım :3 matematık:1 acaba sayısal veya esıt agırlık lalnına gıdebılrımıyım lutfen yardım cı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir