İyi bir Psikoterapist olabilmek için önem verilmesi gereken beş konu

Bana göre iyi bir Psikoterapist olabilmek için önem verilmesi gereken beş temel alan bulunmaktadır. Bunların ilki ortada ana kaya gibi duracak psikoloji, psikoterapi, terapötik beceriler ve felsefe gibi doğrudan alan bilgileridir.

İkincisi aileler ve çocuklarla görüştüğümüz için Eğitim Bilimleridir. Hiçbir zaman anlayamadım bir kişi nasıl pedagog olur(hele ki ülkemizde böyle bir bölüm yokken) ama alan bilgisi ile eğitim bilimleri kuramları ve uygulamadaki sonuçlarını iyi kavrayan bir Psikoterapist bir pedagog görevini rahatlıkla görecektir.

Üçüncü olarak Edebiyat, iyi bir Psikoterapistin iç içe olması gerektiği bir alandır. Biz bir bozukluğun, rahatsızlığın belirtilerini, niteliklerini öğrenebiliriz ama o rahatsızlığı biz değil o insan yaşamaktadır. Bu yüzden onun hislerini algılamamızda, ne durumda olduğunu kavramamızda edebi tasvirler bizlere ve danışanla iletişimimize harikulade pozitif bir etki sağlayacaktır.

Dördüncü olarak Sanat dalları, bana göre bir sanatçı olan Psikoterapistin iç içe olması gereken bir diğer alandır. Resim, Müzik, Tiyatro insanı anlamada bize birçok ipucu veren önemli sanat dallarıdır.

Son olarakta Mizah bence danışmada mutlaka olması gereken unsurlardandır. İyi bir mizahın gerçekten iyileştirici bir gücü bulunmaktadır. Çünkü mizahın ana noktası zıtlıklardır. Genellikle zıtlıklar ve beklenmedik şeyler bizleri gülümsetir. Danışanın zıtlıkların farkına varması içgörü anlamında onlara yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.

Fatih PULAT – Psikolojik Danışman

Klinik Psikoloji Alanında Yüksek Lisans Yapmıştır.

NOT: AktuelPDR de yayınlamamıza izin veren meslektaşımıza teşekkür ederim. Bu başlıkları psikolojik danışmanlar için de gerekli olduğunu düşündüğüm için paylaşmayı faydalı gördüm. Konuyla ilgili ayrıca psikolojik danışmanların kişilik özellikleri yazısını okuyabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir