İyi bir arkadaş olduğunu nasıl anlarım?

Alsında bunu anlamak çok kolay bir meziyet değildir. Biri çıkıp birinin iyi bir arkadaş olup olmadığını anlamanın kesin bir yolu var derse ona inanmayın. Çünkü kesin bir yolu yoktur. Ancak belli bir ölçüde iyi bir insan olup olmadığını ya da iyi bir arkadaş olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ufacık bir olaydan dolayı bir arkadaşınız ile aranız açılabilir. Bu sizin ya da onun kötü bir arkadaş olduğunu göstermez. Peki hiç mi anlayamayız? Elbette belli ölçüde bir insanın iyi bir arkadaş olup olmadığını anlayabiliriz.

Bir kişinin iyi bir arkadaş olduğunu nasıl anlarım?

1. Zaman tanımanız lazım. Bir kişiyle ilişkiye başladığınızda ne siz ne o rahat bir iletişim kuramayabilir. Bu nedenle karşılıklı soğuk ve güvensiz hareket edebilir. Bu nedenle ilişkilerin önce gelişmesine müsaade etmek gerekir.

2. Ortamda konuşmadığınız halde birbirinizden sıkılmadan durabiliyor, keyif alıyorsan ve birlikte rahat hissediyorsan,

3. Fikrini önemsiyor ve soruyorsa,

4. Kavga ettiğiniz yada problem yaşadığınız halde onurunuzu kırıcı söz söylemiyorsa, tavırları çirkinleşmiyor ise, uzun süre küsmüyor ise ve ilişkiyi devam ettirme çabası gösteriyorsa,

5. Sizi eleştiriken canınızı acıtmaya çalışmıyorsa,

6. Sizi olduğu gibi kabul ediyorsa ve değiştirmek için çalışmıyorsa,

7. Sevdiğiniz bir arkadaşınızı sizden soğutmaya çalışmıyorsa,

8. Sizi başka arkadaşlardan kıskanmıyorsa,

9. Yanında ağlamaktan çekinmiyorsanız,

10. İhtiyaç hissettiğinizde size zaman ayırmak için gayret ediyorsa, dertlerinizi dinleme konusunda duyarlıysa,

11. Siz arayıp sormadığınız da size ulaşmaya çalışıyor, arayıp soruyorsa,

12. Kötü alışkanlıklar konusunda sizi zorlamıyorsa,

13. Başarılarınız da sizi yürekten tebrik ettiğini hissediyorsanız, Başarısızlığınızda da sizin için üzüntüsünü hissediyorsanız,

14. Sırlarınızı saklama konusunda hassassa,

15. Sosyal medya ortamında gösterdiği tavır ile gerçek ortamda gösterdiği tavır uyumluysa, (ki bu artık önemli ölçülerden biri oldu. Sosyal medyada çirkinleşip gerçek ortamda şirinleşen kişi ufak bir çıkar çatışmasında arakadaşına karşı da çirkinleşebileceğini düşünebiliriz)

16. Birlikte çıktığını yolda sizi unutmuyor ve birlikte hareket edebiliyorsa, (Birlikte yaptığını etkinlikte, çalışmada tavırlarını gözlemleyin. Hep ben diyorsa, sizin fikrinizi önemsemiyorsa dikkatli olun.)

17. Aylar, yıllar sonra bile ilişkiniz kaldığı yerden devam ediyorsa,

18. Hatalarını herkesin içinde değilde, canını acıtmadan uygun bir ortamda sana söylüyorsa (dost acı söyler), aynı zamanda iyi taraflarını da görüp söyleyebiliyorsa,

iyi bir arkadaşın var demektir.

Ancak şunu hatırlatmakta fayda var ki bu maddelerin tümünü tek kişide bulmak zor olabilir. Bu nedenle maddelerin tamamını bir arkadaşınızda görmeye çalışmayın. Hem kendinize hem arkadaşınıza haksızlık yapmayın. Önemli bir kısmını gördüğünüzde bu dahi yeterli olacağını düşünüyorum.

(Sitenizde aktuelpdr.net i kaynak göstererek alabilirsiniz) 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir