Yeni atanan psikolojik danışmanların ( rehberlik servisi ) yol haritası nasıldır?

Rehberlik ve Psikolojik Danışma hizmetleri görev alanı ve amacı belli olmasına rağmen özellikle mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımız ve yıllarını vermiş bir çok meslektaşımız zorlanmakta, türlü türlü sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bu sıkıntıların başında işe nerden başlayacağını bilememek oluyor. Devamında büyük oranda çözülsede oda verilmemesi, odanın yeni göreve başlayan birisi için lüks görülmesi, çalışsa dahi çalışmalarının taktir ve gerekli değeri görmemesi, sınıf öğretmenlerinin ve idarenin rehberlik hizmetlerinden nasıl faydalanılacağını bilememesi, okul ortamlarında rehberlik ve psikolojik danışma servislerinin tanımı ve formatı tam oturmamış olması, rehberlik hizmetinden her kesimin çoğu zaman rehberlik ilke ve amaçlarıyla uyuşmayan beklentilerinin olması gibi sıkıntılarla boğuşmaktadırlar. Bu sıkıntıların birçoğunu bulunduğumuz okul ortamına göre bizlerde yaşayabilmekteyiz. Ancak zaman içinde bu problemleri idare etme tecrübemizin artmasıyla birlikte yeni göreve başlayan meslektaşlarımıza göre daha az etkilenebilmekteyiz.

AktuelPDR forumu ve diğer pdr forumlarını incelediğimizde pek çok meslektaşımız yaşadığı sıkıntıları paylaştığı ve bunların birçoğunun ortak olduğunu görmekteyiz. Okullarda yaşanan bu tacizlerin nedenleri belli olmakla birlikte açtığı yaralar ne yazık ki öğretmen ve idareciler tarafından fark edilmemektedir. Bu açılan yaralar kendini gerçekleştiren kehanetler gibi psikolojik danışmanı kendi kabuğuna çekmekte, mesleğine olan sevgisini ve inancını köreltmekte, mesleki olarak kendine olan güveni yok edebilmektedir. Ve hatta “istifa etmek istiyorum” a kadar götürebilmektedir. Daha sonra aynı öğretmenler “bak yanımıza bile gelip öğrencilerin durumunu araştırmıyor. Bu nasıl rehber öğretmen, odasında yatıyor vs vs” diyebilmekedir. Sanki bunun nedenlerinden biri kendileri değilmiş gibi.

 

RehberNET PDR Otomasyon Programı için tıklayınız. 

 

Bu yazıyı ayrıca paylaşarak diğer meslektaşlarımızada yardımcı olabilirsiniz.

Neden bu sıkıntıları yaşıyoruz?

Benim yaşadığım bu sorunları diğer meslektaşlarımız da yaşadı mı?

Çözmek için ne yapmalıyım?

Nereden başlamalıyım?

Sorular…sorular…

Bu soruların cevabını uzun uzun tek taraflı yazmak yerine karşılıklı forum da yazarak çözüm aramak daha makul olduğunu düşünüyorum.

Bunun için selgul meslektaşımıza ayrıca teşekkür ederim. Bu fikri kendisi verdi ve linkleri derledi.

Forumda benzer konuları tekrar tekrar açmak yerine açılmış mevcut konular üzerinden sohbetimize devam edelim istiyoruz.

AktuelPDR Sayfası FaceBOOK ta; henüz sayfamıza katılmadıysanız  sizide aramızda görmek isteriz.

Mesleğe yeni başlayan ve sıkıntı yaşayan meslektaşlarımızın yazışabileceği forum başlıkları

Psikolojik Danışma hizmetlerini nasıl somut hale getirebiliriz?

Psikolojik Danışmanlar Mesleğinde Neden Tükenmişlik Yaşarlar?

İlk kez atanan rehber öğretmenlerin yol haritası nasıldır?

Lisede çalışan rehber öğretmenler yardım

Stajyerlere yardım

Herkes okusun lütfen…(meslekte yeniyim)

Yeni atandım önerilerinizi beklıyorm

İlköğretim yeni göreve başlayan biri için bir iki bilgi paylaşabilir misiniz?

İlköğretimde psikolojik danışmanlık ve rehberlik

Yeni rehber öğretmenler cevap bekliyorum

Yeni rehber öğretmen

Tüm bu başlıklar ayrı ayrı meslektaşlarımız tarafından açıldı. Hepimiz kendimizi bu başlıklar içinde bulabiliriz.

İstifa etmeyi düşünmek yerine önemli olan size ihtiyaç duyan öğrencilerinizi görebilmenizdir. Ben inanıyorum ki istifa etmeyi düşünecek kadar mesleğine karşı duyarlı olan bir insan işini yapamadığı için değil daha mükemmelini yapmak istediği için bu bunalım içine düşmektedir.

Özkan Emiroğlu

Yeni atanan psikolojik danışmanların ( rehberlik servisi ) yol haritası nasıldır?” için 24 yorum

 1. sayın hocalarım, bende meslekte yeniyim ve az önce ramdan bir yazı ulaştı elime. bir öğrencinin özel eğitim değerlendirme kurul raporu gönderilmiş. bep planının rama ulaştırılmasını yazmışlar. özel eğitim yönetmeliğinde, özel eğitim sınıfı olan okullarda bep kurulu oluşturulabilir aksi taktirde ramdan destek alınması gerekir yazıyor. ben bu durumda ne yapmalıyım. bep planı örnekleri var ama kolay bir şey değil. nasıl oluşturacağım hakkında hiç bir fikrim yok. yardımcı olursanız sevinirim.

 2. arkadaşlar yeni atandım ve okulmda eşcinsel bir öğrencim var. nasıl yaklaşacağımı bilemiyorum. öğretmenler görüşmemi istedi ama çocuktan talep yok. aslınsa RAM a sevk etmem gerekiyor ama çocuk bi talepte bulunmadığı için adım atamıyorum, öğretmneler de görüşme mi istiyo. deneyimli hocalarım yardımcı olablir mi

 3. yazılanları oluyunca bende diğer öğretmenlerin geçtiği yollardan geçiyorum heralde diyorum. çok kötü bir durumdayım işin aslı boş oturmak istemiyorum aldığım paranın hakkını vermek istiyorum…. ilk atanan ve mesleğinin ikinci gününde olan bir öğretmen olarak neler yapabilirim sizce?

 4. yazdıklarınıza gerçekten hak vermemek elde değil..veliler elimizde sihirli değnek olduğunu düşünüyor..

 5. söyledikleriniz biraz daha iyi hissetmemi ve olumlu düşünmemi sağladı teşekkür ederim:)

 6. bende yeni göreve başlamış bir rehber öğretmen olarak çok büyük sıkıntılar yaşıyorum bazen istifa etmek bile aklımdan geçiyo,bi umutsuzluk karamsarlık oluştu bunu nasıl aşacağımı bilmiyorum mesleki tükenmişlik yaşıyorum

 7. rehber öğretmenlik çok yanlış bir ünvan. neden kendinize rehber öğretmen diyorsunuz. öğretmen olarak ne öğretiyorsunuz da kendinize öğretmen diyorsunuz? öğretmen demek, öğretim işi yapan kişi demektir. siz ne öğretiyorsunuz da kendinize öğretmen diyorsunuz? bırakın bu saçma ünvanı kendinize verip durmayı, PSİKOLOJİK DANIŞMANSINIZ SİZ!!!! biz bu saçma rehber öğretmen ünvanını kaldırtmaya çalışırken siz burda bu ünvanı çok benimsemiş davranırsanız kalkması çok zorlaşır. lütfen ….

 8. İşimizin ve yaptığımız çalışmaların neler olduğunu, sınırlılıklarını iyi bilen, kendine güven duyan, mesleği ile ilgili komplexleri olmayan, en önemlisi de işine zamanında gelip giden ve her dakikasını verimli bir biçimde kullanan her rehber öğretmen/psikolojik danışman başarılı bir çalışandır. Böyle özelliklere sahip biri olarak iş yaşantımda hiç bir zaman sorun yaşamadım. Mesleğe ilk başladığımda ben de sıkıntılar yaşadım. Ancak yukarıda bahsettiğim “kuralları” benimseyip uyguladıktan sonra hiç bir sorunla karşılaşmadım.Herkese kolay gelsin.

 9. okullarda rehberlik servisnin işlemesi için sizin sadece çalışmak istemeniz yetmiyor çevrenizden sizin yaptığınız işe saygı gösterilmediğini ve önem verilmediğini görünce meslek istek ve arzunuzda yavaş yavaş azalıdığını görüyor ve kendi kabuğunuza çekiliyorsunuz istemeden olsa ,aslında insanlardan fazla birşeyde istemiyoruz istediğimiz sadece bir oda ve çalışmamıza yardımcı olcak bir kaç araç ama insanlar bunları sanki kendi şahsi istekleriniz gibi görünce bir şey elde edemiyorunuz ve bence rehberlik okul idaresi size inanmadıkça ve rehberliğin gereğini benimsemdikçe olmuyor.insanlar sizin isteklerinize önem vermezken sizden birşeylerde isteye biliyorlar yada sadece odanızda oturduğunuzu söyleyebiliyorlar da sanırım bu rehber öğretmenlerin kderi en azından bazılarının …. bu bölüme severek giridğim halde çalışaya başladıktan sonra keşkelerim oluşmaya başaladı ..ama yinde çok karamsar olmak istemiyorum bir pdrciye yakışmaz :) ve öğrencilerin bizlere ihtiyacı var bizler onlar için varız

 10. REHBER ÖĞRETMEN OLARAK BU SIKINTIYI BİR YIL ÇEKTİM. BİR YIL SONRA İSE REHBER ÖĞRETMEN DENİLDİĞİNDE AKLA GELEN, DİNLENİLEN, REHBERLİKLE İLGİLİ TÜM UYGULAMALARDA DANIŞILAN KONUMUNA GELDİM.(ÖVGÜ KENDİME DEĞİL, ÇÜNKÜ EKSİKLERİ ÇOK OLAN BİRİYİM, BU SEVGİYİ BANA VEREN ALLAH’IN ÜSTÜNE OLSUN) BERABER ÇALIŞTIĞIM PEK ÇOK ARKADIŞIMINDA ETKEN BİR KONUMDA BULUNMASINA ÇALIŞTIM. ONLARDA BENDEN DAHA BAŞARILI OLDULAR. YENİ BAŞLAYAN ARKADAŞLARIMADA BU AŞKI VERMEYE ÇALIŞIYORUM. EĞER MESLEĞİNİZE AŞIKSANIZ BUNU HERKES GÖRECEKTİR.

  “BENİM MESLEĞİM ERDEME GİDEN VE GÖTÜREN BİR YOLDUR. ÇALIŞIRKEN HEM KENDİMİ HEM ÖĞRENCİLERİMİ HEM ÖĞRETMEN ARKADAŞLIRIMI BU YOLCULUĞA ÇIKARIYORUM. EKSİKLERİMİN OLDUĞUNU BİLİYOR, KENDİMİ GELİŞTİRİYOR, ÇEVREMEDE BUNU HİSSETTİRİYORUM. HER REHBER ÖĞRETMENDEN BEĞENDİĞİM, BENDE OLMAYANI ALIYOR, ONA RENGİMİ KATIYOR, DAHADA GÜÇLENİYORUM. İŞİMDE KALİTE ÖNCE GELİR.BOŞ BİR REHBER ÖĞRETMEN 40 YIL ÇALIŞSA NE KADAR İLERLER NE KADAR MUTLU OLUR.

  MESLEĞE YENİ BAŞLAYAN ARKADAŞLAR, DAHA YENİ MEZUN OLDUNUZ. BENCE HEPİMİZ ÜNİVERSİTELERDEN MALESEF BOŞ BİR KUTU GİBİ MEZUN OLDUK.BİR TAKIM TEMELLER VAR AMA ÜSTÜ YOK. DENEYİMSİZLİĞİMİZDE CABASI. KENDİNİZİ GELİŞTİRİN, ÇEVRENİZLE BUNU PAYLAŞIN, DİĞER REHBER ÖĞRETMENLERİN BAŞARILI ÇALIŞMALARI GÖZLEMLEYİN, YENİ ÇALIŞMALARLA SİZDE KATILIN. MERAK ETMEYİN SİZE DUVAR GİBİ GELEN HER ŞEY SİZİN ARKANIZDAN YÜRÜYECEKTİR. SİZ SADECE BU ERDEM YOLUNDA YÜRÜYÜN. BASTIĞINIZ YERDE HALA ÇİÇEK AÇMIYORSA ŞAŞARIM.
  (ÇALIŞMA ODASI İSTEYEN AMA OLMAYAN ÇOCUKLARA YAŞADIKLARI TEK SOBALI ODADA DERS ÇALIŞMA KÖŞESİ OLUŞTURUP ORDA ÇALIŞMASINI TAVSİYE EDİYORSAK, BİZİM BU TİP SORUNUMUZ OLDUĞUNDA HER KOŞULDA ÇALIŞMA KÖŞEMİZİ OLUŞTURMALIYIZ. YILMAMALIYIZ.)

 11. tülay arkadaşım görüşlerinize katılmakla birlikte şnu belirtmek istiyorum ram da bir staj yapmak da pek fazla birsey değiştirmiyor.kafalar aynı bakış açıları sabit olunca sıkıntı hep yaşıcaz gibi.maraşta çalışıyorum ben burda yönetmelik uygulanıyo.ilk sene bizi rama çektiler yarım dönem orda çalıştık sonra iptal edildi görevlendirmeler ve takrar okullara dağıldık.okula gelınce aynı durumları ben de yaşadım ramın okul ortamına pek fazla hazırladığını düşünmüyorum..Biraz daha zaman ve tecrübeye ihtiyacımız var kesinlikle.kendi değerimizi kendimiz oluşturacağız.diğer branşlarda da bu sıkıntılar yaşanabiliyo aynı branştan iki öğretmenin mesleğe bakışları cok farklı olabılıyo..çok fazla göz önünde olduğumuz için bizde de olcak tabi..herkese kolay gelsin

 12. yönetmelik uygulansa /neden uygulanmıyor araştırılmalı aslında/ mesleğe yeni başlayan her rehber öğretmen,RAM da bir yıl staj yapar. Ve donanımlı olarak okula başlar,desteklenir…ama ile,ilçeye yeni atanan öğretmen hemen bir okula veriliyor ve adeta kurtların içine atılan kuzu misali hırpalanıyor,8her zaman değil tabii,nadir örneklerin de var olduğunu ama bunların,(çalışkanlık+hizmetiçi eğitim+kişilik özellikleri+mesleği doğru seçmiş olma+araştırıcılık+çocukları gerçekten sevebilme+toplumun yapısını tanıma v.b) gibi özelliklerinin birarada olmuş olması gibi bir donanımla işe başladıklarını görüyoruz..tecrübe ise kaçınılmaz olarak yıllar içinde çok okuma ve çeşitli durumlarla karşılaşma çokluğuna bağlı.Rehber öğretmenlik ve psikolojik danışmanlık üniversite programlarında bile pek donanımlı değil..kendinizi yetiştirmek için çok çabalamanız gerek,çünki yardım veren bir meslek olduğu için işe başlar başlamaz bu sizden bekleniyor..eğitim öncesi hazırlıklar da buna göre olmalı aslında ve bu alanda maalesef klinik eğitim ve klinik bakış açısı kazandırılmadığından bırakın çevredekileri bazı meslek elemanları bile her şeyin konuşarak çözüleceğine inandırmış kendini ve disiplinler arası çalışmayı bilmiyor,bu alanda hizmet veren diğer kurumlarla iletişime geçmiyor,hatta bazen rehber öğretmen RAM tarafından bile aranıp sorulmuyor.Oysa rehber öğretmenin birinci derecede bağlantısı kurumsal anlamda da RAM larda olmalı…..

 13. Arkadaşlar malesef rehberlik sistemi okullarda tam olarak yerleşmediği için bir çok arkadaşımız sorun yaşıyor……müdür yardımcılığı yapan,,,,,memurluk yapan,,,,,ek ders görevi,,,,,,sınav gözetmenliği,,,,boş derslere girme,,,,,,hattta odasına fotokopi makinası konulan arkadaşlarımız varrr.
  nasıl çözülecek bilmiyorum ,,,,,,mesleki doyum anketi yapılsa eminim çok düşük çıkacaktır…

 14. bızım meslekı sınırlılıklarımız belırlenmedıkçe,adımız öğretmen olarak kaldıkça bır okula ve bır odaya kapatılıp elımızde sıhırlı değnek varmış gıbı algılandıkça bız bu sorunları dahaaaaa çoookkkkk yaşarız

 15. direnmek, hiçbir zaman çözülmemek gerekir biz bunun için varız .başarınızı, orada varoluşunuzu bir idarecinin yada bir öğretmenin takdirine bırakırsanız çoktan kaybetmişsiniz demektir.rehber öğretmenin bulunduğu okulda gerçekten belirleyeceği strateji için zamana ihtiyacı vardır.bildiğiniz her konuda asla pes etmeyin öz güveninizi her seferinde hissettirin lütfen .tecrübeli bir rehber öğretmen bile yaşıyor bu durumu genelde şakayla karışık yapılır.sizde şakayla karışık yöntemler kullanabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir