İş ve meslek danışmanı görevi nedir?

İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6); meslek seçimi aşamasında bulunan, iş bulmada/seçmede güçlükleri olan, mesleki uyumsuzluk problemleri bulunan, mesleki becerilerini geliştirmek, mesleğini veya işini değiştirmek isteyenlere yönelik olarak; kişisel özellikler ile mesleklerin gerektirdiği nitelikleri, şartları ve iş piyasasının gereksinim duyduğu iş/meslekleri karşılaştırarak, bireyin istek ve durumuna en uygun iş/mesleği seçmesi, seçtiği iş/meslekle ilgili eğitim imkânlarından yararlanması, işe yerleştirilmesi ve işe uyumunun sağlanması ile ilgili sorunların çözümüne sistemli olarak yardım eden kişidir. İş ve meslek danışmanı, bu çalışmalarını iş sağlığı ve güvenliği ile çevreye ilişkin önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde yürütür ve mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

İş ve Meslek Danışmanı Çalışma Ortamı ve Koşulları
İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6); genellikle gürültüden uzak, sakin bir ofis ortamında çalışır. Görevlerini yaparken hizmet verdiği bireyler, çalıştığı kuruluşlardaki yönetici ve diğer personel ve meslektaşları ile iletişim halindedir. Grup/sınıf görüşmelerini toplantı salonlarında yürütür. İehir içine ve dışına seyahat etmesi gerekebilir. Çalışılan odada dikkat dağıtıcı eşyaların olmaması, soğuk renklerin kullanılmaması gerekir. Hijyen şartlarına dikkat edilmelidir.

İş ve Meslek Danışmanı (Seviye 6), genellikle ofis ortamında görev yaptığı için mesleki hastalık, kaza ve yaralanma riski azdır. Bununla birlikte kuruluşun farklı bölüm ve birimlerinde çalışması gerektiğinde veya seyahat gerçekleştirdiğinde, çalıştığı mekânın riskleriyle karşı karşıya kalabilir.

İş ve meslek danışmanı ile ilgli ulusal meslek standartı için tıklayınız

Bugün kü gaztelere yansıyan haberlere göre  2000 İş ve Meslek Danışmanı daha alınacaktır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu yıl içinde 2 bin sözleşmeli iş ve meslek danışmanının daha istihdam edilmesinin planlandığını açıkladı.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli’nin soru önergesine verdiği yazılı yanıtta Faruk Çelik, iş ve meslek danışmanlığı üzerinde hassasiyetle durduklarını kaydetti.

Etiket: İş ve Meslek Danışmanı, İş ve Meslek Danışmanı kitabı

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir