İş garantili meslekler nedir ve nasıl bulunur?

Ekmeğin aslanın ağzında olduğu bir dönemde olduğumuz söylenir. Ve bu her dönem için söylenmiş olduğunu sözün deyim olmasında da anlayabilirsiniz. Deyimler bugün değil dün (geçmişte) ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla iş kaygısına düşmüş insanlar bulunduğu çağdan korkmak yerine iş sahibi olmak için ne gibi adımlar atıp atmadığına bakması gerekir.

İş ve meslek edinmek isteyenler sıraladığım maddeler üzerinde düşünmelerini tavsiye ediyorum.

– İnsanlar aç kalmaz. İş arayan her insan için mutlaka bir iş ya da meslek vardır.

– Eğer meslek ya da iş bulamadıysa bunun birden fazla sebebi olabilir. İş beğenmiyor olabilirsiniz. Zamanında yeteri kadar ders çalışmamış olabilirsiniz. Yeteri kadar kendinizi ve meslekleri araştırıcı olmayabilirsiniz. Yapacağınız iş konusunda kararsız olabilirsiniz. Düşündüğünüz meslek konusunda zamanında yeteri kadar gerekli adımları atmamış olabilirsiniz. Ya da çekingen olabilirsiniz. Sebepler bunlarla sınırlı değildir elbette. Önemli olan kendi sebebinizi bularak ona göre çözümünüzü bulmalısınız. İşsizliği bir kader olarak görmeyin.

– Her meslek para kazandırır. Önemli olan sen o mesleğin hakkını ne kadar veriyorsun. Eğer seçtiğin mesleği öylesine seçtiysen ve ona hiç bir değer katmıyorsa elbette o meslek konusunda işsiz kalabilirsin. Diyelim ki aşçılık kursuna giden iki kişi var. Bunlarda biri aşçılığı çok seviyor ve yaşam biçimi olarak görüyor. Diğeri aşçılığı sadece meslek olarak görüyor ve severek bu mesleği seçmedi. Bu fotoğrafa bakarak kendinize bir sorun. “Aşçılık konusunda hangisi daha kolay iş bulur ve mesleğinde ileri seviyeye gider?” Bu örneği birçok meslek için düşüne bilirsiniz.

–  İş garantili meslekleri düşünmeden önce siz hangi mesleği severek ve heyecanla yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Eğer severek ve heyecanla yapabileceğiniz ve yeteneklerinize de uygun bir meslek bulmanız halinde büyük olasılıkla zaten iş garantili mesleğinizi bulmuş olursunuz.

[reklam]

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir