İnsanlarla sağlıklı ve sağlam ilişkiler nasıl kurabilirim?

Yaşamımızda en önemli konulardan biri çevremizle sağlıklı, güçlü ve içten ilişkiler kurabilmektir. İlişki deyince genelde ilk akla gelen romantik ilişkilerdir. Bizim kastımız insanlar arasında sosyal manada kurulan dostluk, arkadaşlık gibi ilişkilerin daha sağlıklı bir zemine nasıl oturtulabileceği ve geliştirilebileceği ile ilgilidir. İnsanlarla birlikte dolu dolu vakit geçirebilmek hayatın en güzel zevklerinden biri olduğunu düşünüyorum.

İnsanlarla sağlıklı ve sağlam ilişkiler nasıl kurabilirim? sorusunun cevabını maddeler halinde vermeye çalışacağım.

1. Çekingen davranmayın. Ancak yılışık diyebileceğimiz şekilde de davranmamalısınız. Yeterli düzeyde girişken yaklaşım tarzınız insanlarla iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

2. Başkalarıyla arkadaşınızı kıyaslamayın. Aşırı eleştirel olmayın. Her insan kendine özgü yapısı vardır. Her insanın üstün olan yönleri vardır. Önemli olan bu yönünü görebilmenizdir. Kıyaslamadan olduğu gibi kabul edici bir iletişim daha çekici bir tutum olacaktır. Nasıl ki sizi başkalarıyla kıyaslama rahatsız ediyor ve bu yüzden o kişiden uzaklaşıyorsanız aynı durum karşınızdaki kişi içinde geçerli olduğunu bilmelisiniz.

3. Değer verdiğiniz insanı aramaktan, sormaktan çekinmeyin. Samimi hissettiğiniz kişiyi ne kadar sorar vefa gösterirseniz o kadar da yakınlık kurulacaktır.

4. Güçlü iletişimin temel kuralı ilgiyle dinlemek ve geri bildirimde bulunmaktır. Dinlenildiğini hisseden kişi daha yakın hissedecektir. Geri bildirim alan kişi dinlenildiğini daha çok hissedecektir.

5. Kibar ve saygılı davranış içinde olmalısın. Kibar ve saygılı davranış ilişkiye asalet katacaktır.

6. Her şey her zaman mükemmel gitmeyecektir. Sıkıntılı zamanlarda yardıma açık olduğunuzu karşınızdaki hissetmelidir. Aynı zamanda yardıma ihtiyaç olduğunda açıkça destek istemeye çekinmeyin. Ancak bunu yaparken karşınızdakini büyük büyük bir sorumluluk yükü altında bırakmamaya özen göstermelisin. Sürekli dertlenmek ve şikayetçi olmak karşımızdakini bizden uzaklaştırabilir.

7. İçten gülümsemek önelidir.

8. Selamı ihmal etmeyin. Selam vermek kalpleri birbirine yakınlaştırır.

9. Hediye verin. Ufacık da olsa hediye vermek insanları birbirine yakınlaştırır.

10. Karşınızdakinin ilgilisini bilmek onunla ne konuşacağımızın rotasını belirler. Kendinizin ihtiyacını unutmadan karşınızdakinin ilgi alanlarından konuşmak onu değerli hissedecektir. Sürekli kendinizden bahsederseniz bir zaman sonra karşınızdakini sizden soğutabilir. Aynı şekilde sürekli karşınızdakinin ilgili alanlarına yoğunlaşmaya çalışmak benzer rahatsızlığa neden olabilir. Bu konuda olabildiğince farkında olarak dengeli olmaya çalışmanız önemlidir.

11. Samimi, içten bir övgü karşınızdakini iyi hissettirecektir. İnsanlar kendini iyi hissettiren kişilerle birlikte olmaktan mutlu olacaktır.

Bu yazdıklarımı birebir uygulamak elbette imkansız olacaktır. Ancak bunları kişiliğimize yakışır şekilde kendimizde aks ettirebilirsek sağlıklı ve sağlam ilişkiler kurma konusunda önemli adımlar atmış oluruz. En önemli kuralda bu özellikleri samimi çerçevede hayata geçirebilmektir. Arkadaşım çok olsun diye inanmadığınız ya da samimi şekilde uygulamadığını bu özellikler işinize yaramayacaktır.

12. Karşınızdakinin bakış açısını anlamaya çalışın. Kısaca empatik yaklaşmaya çalışın. Bu karşınızdakine anlaşıldığı hissi vereceği için sizinle ayrıca yakınlık hissedecektir.

Özkan EMİROĞLU-Psikolojik Danışman

Yazıyı sitenizde eklemek isterseniz lütfen kaynağın linkini veriniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir