İnatçı çocuklarla ilgili bir araştırma

Çocuğumuzun inatçılığı sizi bezdirse de yapılan bir araştırmada onun ileride daha başarılı olduğunu göstermektedir. Bu araştırma 12 yaşında inatçı olan toplam 700 çocuk üzerinde 40 yıl boyunca yapılmış. Yani bu inatçı çocuklar 52 yaşına kadar takip edilmiş. Ve sonunda görülmüş ki bunlar kariyerlerinde iyi bir başarı kazanmışlardır. 

Bu inatçı çocuklar kuralları çiğneyen, sabırsız, dikkatsiz, dik başlı ya da muhalif ve aşağılık duygusuna sahip özellikleri bulunmaktadır.

Araştırma böyle diyor. Ama bunun kendi başına olacağını işin açıkçası düşünmüyorum. Anne babalar bu çocuklarının bu özelliklerini bilerek doğru rehberlikte bulunmaları gerekmektedir. Sabırlı ve anlayışlı bir şekilde davranmaları gerekir. Bu konuda bloğumuzda yayınlanan yazılarımızdan (yazı1, yazı2, yazı3) faydalanabilirsiniz.   

Sizin inatçı çocuğunuz var mı? Ona karşı nasıl sabırlı oluyorsunuz? ve nasıl davranıyorsunuz? Diğer takipçilerimiz için tecrübelerinizi paylaşabilir misniz?

Kaynak : apostÖzkan Emiroğlu

1997 yılında Psikolojik Danışman olarak göreve başladım. 2002 yıllarında AktuelPDR (PDR alanında) ile başladığım forum ve blog yazarlığını aynı heyecanla devam ettirmeye çalışıyorum. Meslektaşlarıma bu konuda kendi çapımda destek ve yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Meslektaşlarım bizi; Facebook, {TWİTTER} ve instagram hesaplarından takip edebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir