İmam hatip mezunları polis olabilir mi?

Şu sıralar İmam Hatip öğrencilerinin en çok sorduğu sorulardan biri “İmam hatip mezunları polis olabilir mi?” Bir kişi üç şekilde polislik mesleğine adım atabilir. Birinci yol Polis Akademisinden mezun olarak ikinci yol Polis Meslek Yüksek Okulundan Mezun olarak veya üçüncü yol POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi) den mezun olmak şeklinde olabilir.  İmam Hatip mezunları şuan için ilk iki yoldan polis olma imkanları yok. Ancak en az dört yıllık yüksek öğretim kurumu veya bunlara denkliği Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olması halinde üçüncü yoldan polis olma imkanları bulunuyor. Bu konudaki sorularınızı yorumlar bölümünden alabiliriz.

17 Şubat Hürriyet haberine göre “Tüm lise ve dengi okul mezunları, Polis Meslek Yüksekokulları ile akademilerine girebilecek.” denilmektedir.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17054198.asp verdiğim adresteki habere göre “Tüm lise ve dengi okul mezunları, Polis Meslek Yüksekokulları ile akademilerine girebilecek. Daha önce, ”genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul” mezunları bu okullara girebiliyorlardı.” haberin sonralında bu açıklamayı görebilirsiniz.

Ayrıca son zamanlar basında “Polislik İçin Ayrım Kalkıyor” haberlerine göre önümüzdeki günlerde yeni düzenlemeler olabilir.

ntvmsnbc – Meclis Başkanlığına sunulan teklif, ÖSYM’nin adını “Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi” olarak değiştiriyor. Kurum idari ve mali açıdan da kuvvetlendiriliyor.

Teklifin en dikkat çekici düzenlemelerinden biri polis meslek yüksek okulları kanununda yaptığı değişiklik.

2001 yılında çıkarılan kanun, polis akademisine bağlı polis meslek yüksekokullarına alınacak adayları, genel lise, teknik liseler, ticaret ve turizm meslek lisesi mezunlarıyla sınırlıyordu.
Meclise sunulan teklife eklenen bir maddeyle bu sınırlama kaldırıldı; “lise ve dengi okullar” ibaresi getirildi.

Böylece imam hatip lisesi, açık lise ve sağlık meslek lisesi mezunlarına da polislik yolu açıldı.

http://egitimgazetesi.aktifhaber.com/news_detail.php?id=216484

[reklam]

İmam hatip mezunları polis olabilir mi?” için 56 yorum

 1. ben şunda açıktan imamhatip okuyorum ama asker olmak istiyorum olabilirmiyim eger olursa neler yapabilirim hangi mertebelerden seçeneklerim var yorum ve önerilerinizi bekliyorum

 2. imamhatipte okuyorum polis olmayı çok çok istiyorum olabilirmiyim lütfen kesin cvap istiyorum

 3. POLİS MESLEK YÜKSEK OKULU ÖĞRENCİ ADAYLIĞINA BAŞVURULARDA KABUL EDİLMEYECEK OKULLARIN LİSTESİDİR.

  SAĞLIK MESLEK LİSELERİ

  -Sağlık Meslek Lisesi
  -Anadolu Sağlık Meslek Lisesi
  -Özel Sağlık Meslek Lisesi
  -Çevre Sağlığı Meslek Lisesi
  -Laboratuar Sağlık Meslek Lisesi
  -Hemşirelik Meslek Lisesi
  -Özel Hemşirelik Meslek Lisesi
  -Ortopedik Cihaz ve Protez Teknisyen Okulu
  -Sağlık Bilimleri Koleji
  -Hayvan Sağlığı Memurları Meslek Lisesi
  -Veteriner Sağlık Teknisyenleri Meslek Lisesi
  -Veteriner Sağlık Meslek Lisesi
  -Laboratuar Meslek Lisesi
  -İstanbul Anadolu Validebağ Sağlık Meslek Lisesi
  -Kırıkkale Kanuni Sağlık Meslek Lisesi

  İMAM HATİP LİSELERİ

  -İmam Hatip Lisesi
  -Anadolu İmam Hatip Lisesi
  -İmam Hatip Okulu
  -İmam Hatip Lisesi (Yabancı Dil Ağırlıklı)

  Kaynak: http://www.bilgiyuvasi6.info/pmyo-nasil-girilirpolis-meslek-yuksek-okuluna-nasil-girilir.html#ixzz03BKyIGG4
  alınmıyormuş

 4. ben 8. sınıf öğrencisiyim bu sene anadolu imam hatip lisesine gidicem ama gitmek istemiyorum çünkü normal anadoluda okumak istiyodum ben burdan her mesleği yapabilirmiyim üniversiteye gittiğmde okuduğum liseye göre ayrım yaparlar mı nolur yardımcı olun

 5. ben imam hatipe gidicem fakat doktor yada başka bir meslek alabilirmiyim lütfen acil

  1. Elbette. Ama TIP için matematik, fizik, biyoloji ve kimya derslerinde başarılı olman ve yoğun çalışman gerekir.
   Önemli olan LYS sınavında iyi bir puan almandır.

  2. evet olunubalir ben imamhatipe gidiyorum ve bizim okuldan doktor çıkmış he bide başka mesleklerde olunabiliyor

 6. arkadaşlar bende imamhhatip lisesi son sınıf ögrencisiyim ama polis olmak çocukluğumdan belli halayimdi ben tercih hakkımı kullancam su anda kapalıyım ama ddevletm için elimden geleni yapmaya hazırım ..

  1. MF yapabilirsen olursun. Matematik, geometri, Fizik, kimya, biyoloji yapman gerekir.
   Dolayısıyla bu derslerde iyi olmalısın

   1. İmam hatip lisesinden mezun olup oradan hukuk fakültesine geçip savcı olabilir miyim? lütfen yanıtsız bırakmayın.

   2. LYS sınavına girerk yeterli puan aldıktan sonra elbette hukuk fakültesine gidebilirsiniz.

 7. Bewn 8. sınıf öğrencisiyim kadıköy anadolu erkek imam hatipe gitmek istiyorum fakat ordan mezun olduktan sonra nereye yerleşe bilirim ?

  1. Diğer liselerin yerleşebildiği heryeri tercih edebilirsin.
   Ancak diğer liselerden mezun olanlar gibi seninde liseden sonra YGS ve LYS sınavı var.
   Bu nedenle lisede derslerinden olabildiğinci başarılı olmaya çalışmalısın

 8. arkadaslar bugun bi sitede okudum ak parti RECEP TAYYİP ERDOĞAN başbakanımız imam hatiplilerinde polislik sınavlarına girebileceğini açıklamış yani imam hatiplilerin önü artık açık :) Helal olsun Başbakanımıza <3 :)

 9. ben de 8. sınıfı bitirdim sbs ye de girdim polis olmak istiyorum fakat 2013 polis koleji öğrenci alımı yapılmayacakmış imam hatipe gitmeyi düşünüyorum . dinli imanlı bi polis olacağım :D ya a herhangi bir lisesye gider sonra p0olis olurum inşallah. polislik mesleği için elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışırım . inşallah polis olmayı yürekten kalpten isteyen arkadaşlarımız da polis olurlar ha die özel harekatta da olabilirim ya da çevik kuvvet ohh be ne güzel meslek :). POLİS ASKER KADAR DİSİPLİNLİ , HUKUKÇU KADAR HUKUK ADAMI , BİR ANNE KADAR ŞEFKATLİ OLMALIDIR….GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK sonuna kadar ATATÜRKÇÜ YÜM ve bu vatanı milleti kalkındıracağım inşallah polis olamazsam , avukat,savcı olmak isterim oda olmazsam doktor hemşire vb olmak isterim oda olmazsam öğretmen müdür müdür. y. olmak isterim HİÇBİRİ OLAMAZSAM ADAM DA OLAMAM ÇÜNKÜ ADAM OLMAK OKUMAKTAN İBARETTİR . BU ARADA ARKADAŞLAR DİYECEĞİM 2 ŞEY DAHA VAR 1- ADAM OLMAK CİNSİYET MESELESİ DEĞİL SAHSİYET MESELESİDİR…NECİP FAZIL KISAKÜREK
  2- MESLEK OLMAK BAZEN ÇOK KOLAYDIR AMA OKURSUN EDERSİN FELAN FİLAN MESLEKTEN ÖNCE ADAM OLUN MESLEĞİNİZ HİÇ FARKETMEZ BİR İŞİ YAPIN AMA EN ADALETLLİCE EN DÜRÜSTÇE EN İYİCE YAPIN ADAM GİBİ YAPIN YANİ :D SAYIN BAŞBAKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞANA VE SAYIN CUMHUR BAŞKANIMIZ ABDULLAH GÜL E SAYGILARIMIZI VE SEVGİLERİMİ SUNARIZ. SON OLARAK RAHMETLİ GAZİ MUSTAFA KEMAL PAŞAYA , MUHSİN YAZICIOĞLUNA , TURGUT ÖZALA , ALLAH TAN RAHMET DİLERİZ … UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURTMAYACAĞIZZ… SİZ ÖLMEDİNİZ ADINIZ YAŞADIKÇA ÖLMÜŞ OLMAZSINIZ ……………………….. CANIM VATANIM , DOĞUP BÜYÜDÜĞÜM YURDUMA .. TÜRKİYE CUMHURİYETİNE , BAŞKENT ANKARAYA , KIZILCAHAMAMLI BÜTÜN YURDUMUN İNSANLARINA SELAMLAR OLSUNN……………………….. HER TÜRK ASKER DOĞAR…….. C*

 10. arkadaşlar benim sınıfım kadar öküz bir sınıf yok beni sevmiyorlar ben onlara merhametle davranırken onlar beni aralarına almıyorlar allahından bulsunlar heeeeeeee bu arada yoksuluk nekadar kötü birşey
  hayatan nefrft ediyorum bu yüzden adım imkansız ya

 11. benim hayalim polis olmak bende imam hatipte okuyorum okulumu seviyorum ama kafam çok karışık

 12. slm lar bende bu yıl imam hatip e başlayacam vatanımı milletimi korumak için ben de polis olmak çoook istiyorum. sayın başbakanıma sesimi duyuruyorum. sonsuz saygılar

 13. @imamhatipli
  bende imam hatip lisesin de okuyorumve bende polis olmayı coook istiyorum ve polis olunabiliniyor artık arkadaşım

 14. imam hatip mezunları polis olamıyor fakat imam hatip mezunu olup 4 yıllık herhangi bi üniv. bölümünü bitirenler 6 aylık bi eğitimden sonra polis olabiliyor bende şunu merak ediyorum 4 yıllık lisans bölümlerinde ilahiyat fakültesini bitirenler polis olabiliyormu bilen varsa cevaplasın lütfen..

 15. merhaba ben tunahan 7. sınıf öğrencisiyim. liseye çok fazla vaktim olmadığı için şimdiden araştırıyorum.ben vatanımızın namusuna şerefine ve iffetine leke sürenleri elimle tek tek yakalayıp adalete teslim etmek için polis olmak istiyorum.ama puanımın ancak imam hatip lisesine yetçeğini tahmin ediyorum.inşallah sayın başbakanım yetkileri imkanınca bizim önümüzü açar.

 16. insanın içerisinde polislik varsa zaten o kendini yetiştirmiştir vatan aşkı
  varsa şüphesiz başarır
  ben de polis olmak istiyorum diğerlerinden farkımız ne bizde insanız vatanımızı allahın izniyle bizde koruruz sayın başbakanım sizde imam hatip mezunusunuz bizi en iyi siz anlarsınız nolur bize de imkan tanıyın.

 17. ŞU ANA KADAR YAPILAN BÜTÜN ALIMLARDA İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLARINI ALMADILAR BU SENE KILAVUZ YAYINLANINCA BAKARSIN

 18. İHL POLİS OLMA ENGELİ VE DİĞER BÖLÜMLERE GİRME İÇİN ÖNÜNE ENGEL KOYANLAR HİÇ MERAK ETMESİNLER SU DAMLAYA DAMLAYA TAŞI ÇATLARIR.

 19. meraba ben selim bu sene imam hatip lisesine başladım bazı kişiler bana imam hatim mevzunları çeşitli meslek olabiliyorlarmış mesela polis , güvenlikçi gibi benim isteğimde polis olmak yukarıdaki yazınızı okudum ama pek fazla birşey anlayamadım bana bu konuda yardımcı olursanız çook sevinirim ….:)

 20. İyi günler ben Recep 3.sınıf İmam Hatip öğrencisiyim polis olmak istiyorum ama bazı sorular kafamı karıştırdı.Sormak istediğim soru:Polislik Akademisine girebilir miyim yoksa sadece polis yüksek okuluna mı girebilirim.TEŞEKKÜRLER.

 21. iygünler ben imam hatip lisesinde okuyorum lise son sınıftayım acaba polis olabilirmiyim yani ygsden yeterli puan alınca ve pmyo yaptığı sınava girerek polis olabilirmiyim banabir an önce cevap gönderirmisiniz lütfen iyi günler

 22. ihl mezunuyum ve en büyük hayalim polis olmak ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum lütfen yardımcı olun

  1. İlk önce herhangi bir liseye gideceksin ondan sonra hangi üniversiteyi tutturdusan ona gidiceksin sonra polis
   lik sınavları eğer polislik sınavını kazanırsan polis oldun demektir maaş 5900 tl

 23. idareci olsun,memur olsun her zaman inançlı kişilerin olması insana daha çok güven vermekte,inançı olmayan rüşvet te yer ,kayırmacılıkta yapar vs.(ama gerçek inançlı,riyakar değil)

 24. ben de polis olmak istiyorum diğerlerinden farkımız ne bizde insanız vatanımızı allahın izniyle bizde koruruz sayın başbakanım sizde imam hatip mezunusunuz bizi en iyi siz anlarsınız nolur bize de imkan tanıyın.

 25. ben imamhatipten bu yıl mezun oluyorum polis olmak istiyorum ve olabileceğime inanıyorum fakat eğitimde yapılan haksızlıklar nedeniyle polis akademisine katılmamız neredeyse olanaksız oluyor allah rızası için bizimde hakkımızı yemeyin lütfen artık önümüz açılsın ve bizlerde vatanımız için gerekli görevlerimizi yerine severek getirebilelim…

 26. ben 8.sınıfa gidiyorum imam hatibe gidip polis olmayı istiyorum imam hatipten polis olunuyormu? arkadaşlar cevaplarsanız sevinirim

 27. başarılı olacak polislik mesleğinin yapabilecek tüm öğrencilere açık olmalıdır. eğitimde fırsat eşitliği kısıtlamalarla nasıl sağlanabilir? genel müdürlük isimleri sıralamak yerine lesi mezunu ygsden yeterli puanı alan yaş boy kilo her öğrenciye sunulmalıdır.

 28. insanın içerisinde polislik varsa zaten o kendini yetiştirmiştir vatan aşkı
  varsa şüphesiz başarır

 29. nie ki imam hatipliler polis olamaz asıl imam hatipliler polis olur şimdi diyeceksiniz ki nie olur bakın imam hatipliler kur-an okumuş namuslu kişiler asıl imam hatipl,iler polis olur…ayrımcılık olmammalı bu ülkede..ayrım war ….kahrolsun fazim……

 30. İmam Hatiplilerde bu vatanın evlatları olduğuna göre bence tabii ki onlarda meslek seçimlerinde polisliği seçebilmelidir. Diğerleri vatanı çok iyi koruyabilirde imam hatipli koruyamaz mı? Bu ayrım niye yapılıyor anlam veremiyorum. Diğer meslek liseleri uygun okullar içersinde yer alırken başvuru yapamayacak okullar aarsında imam hatibin olması çok acı. İşte ayrım burada başılyor. İnsan ne olursa olsun yeteneğine göre sevdiği işte çalışabilmelidir. Kısaca işin hakkını verenin önü kesilmememlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir