İlkokula Yeni Başlayan Çocukta Uyum Süreci

Çocuğunuzun, okul  hayatına başlamaya hazırlandığı şu günlerde, endişelerinizi hafifletmek ve kafanızdaki soruları bir ölçüde de olsa giderebilmek amacıyla bir yazı hazırlamak istedik.

İlkokula  başlama hem aile için hem de çocuk için çok önemli bir adımdır. İlkokul eğitimi, bir anlamda çocuğun aile dışına çıktığı ilk adım olarak düşünülmelidir. Çocuk ilkokula başladığı zaman tüm kurallarını bildiği aile ortamından henüz hiçbir kural bilmediği, tanımadığı kişilerin bulunduğu bir ortama girmektedir.

Çocuklar aile sisteminden okul sistemine geçmesi ile birlikte, gelen güçlükleri yenebilmek için anne-babaların ve öğretmenlerin desteğine ihtiyaç duyarlar.

Bu yeni durum tabii ki çocukların uyum güçlükleri yaşamasına neden olabilir. Uyum sürecinde her çocuk kendi gelişimi içinde farklı tepkiler  gösterebilir. Bu duruma karşı aile – okul  işbirliği sağlanmalıdır.

Peki çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz?

UYUM SÜRECİNDE AİLE’NİN YAPABİLECEKLERİ

*Ailenin göstereceği kararlılık, sabır, başladığı eğitim kurumuna gösterdiği inanç ve güven çocuğun uyumunu kolaylaştırır. Çünkü ebeveynin bu duygusu çocuğa, sözel/ duygusal ve davranışsal olarak aktarılır.

*Çocuğun heyecanla yaşadığı karışık kaygısının nedeni bilinmezliğe doğru attığı adımdır. Okula başlamadan önce onu duygusal açıdan hazırlamak, yaşayacakları hakkında bilgi vermek kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Okula çok sayıda arkadaş edineceğini ve onu seven öğretmenlerinin olacağı söyleyebilirsiniz.

*Aile çocukla okula geliş gidiş saatleri ile ilgili konuşmalı, sadece belli bir zaman dilimi içinde okulda kalacağı söylemeli, eğer kendi alacaksa onu alabileceği süreyi, onun anlayacağı terimlerle anlatıp, o süreyi geçirmeden almaya dikkat etmelidir.

*Özellikle ilk günlerde çocuk kapıdan teslim edilip kapıdan teslim alınmalı, servis kullanılacaksa servise bindirilmeli ve vedalaşma mümkün olduğunca kısa tutulmalı. Vedalaşmada çocuk ağlamaya başlasa bile ayrılma konusunda kararlı davranılmalı. (Onu öpüp “Ben şimdi gidiyorum” deyin ve geri geleceğinizi söyleyin. )

*Çocuk okula birlikte geldiği ebeveyni yanında ağlıyor, onun gitmesine izin vermiyorsa okula bağımlı olmadığı bir kişi tarafından getirilmeli ve okula düzenli devam etmesi konusunda ısrarlı olunmalıdır. Yakınmaya devam etse bile sakin ve kararlı davranılmalıdır.

*Çocuğunuz okuldan eve geldiğinde gününü nasıl geçirdiği ile ilgili sohbet etmeniz onun okul deneyimlerini sizinle paylaşarak rahatlamasını sağladığı gibi okula uyum sürecini de hızlandırır.

*Çocuğunuz, herhangi bir sağlık şikayeti ile okula gitmek istemiyorsa, öncelikle onu yargılamadan eleştirmeden dinlemelisiniz. Eğer rahatsız olmadığından eminseniz, ona hastalık durumunda okul doktorunun kendisiyle ilgileneceğini, sizin hemen haberdar edilip okula gelebileceğinizi uygun bir dille açıklamalı ve okula gitme konusunda ikna etmelisiniz.

Sağlıklı, huzurlu, başarılı ve işbirliği içinde bir yıl geçirmemiz dileğiyle …

Fatma Nur Özçelik

Psikolojik Danışman

Eğitim UzmanıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir