İlk defa bir oyun, DEHB için tedavi amaçlı reçete ile satılacak: EndeavorRx

Bilgisayar teknolojilerin gelişimi tüm alanlarda olduğu gibi psikoloji alanına da katkı sunmaya devam ediyor. Amerikan basınına yansıyan haberlere göre ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ilk kez bir video oyunun reçeteli olarak satılmasına onay veriyor. Eğer doktor gerekli görür ve reçete ederse bu oyun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların tedavisinde kullanılabilecek.

Dikkat ile ilgili çalışmalarda bilgisayar teknolojilerinin kullanımı yeni bir durum olmasa da bu şekilde reçete edilmesi, bu alanda tarihi bir adım olduğunu düşünüyorum.

8-12 yaş arası çocuklar için uygun olan oyun, yedi yıl boyunca 600 çocukla yapılan bir inceleme ve çalışmanın neticesinde ortaya çıktığı belirtilmektedir.

Bir ay boyunca haftada beş gün 25 dakikalık şeklinde oynanan oyunda engeller, hedefler, toplanması gereken görevler bulunmakta. Elbette oyunu oynamadığım için sadece yaptığım araştırmalar neticesinde genel bir fikre ulaştım. Oyun yaygınlaşır bizde de böyle gelişmeler olur mu? bunu ilerleyen vakitlerde birlikte göreceğiz. Diğer oyunlardan farklı olarak dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuk için kişiselleştirilen bir algoritmaya sahip olduğu belirtilmektedir.

İlk defa bir oyun, DEHB için tedavi amaçlı reçete ile satılacak: EndeavorRx” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir