İlahiyat taban puanları düşer mi?

Tercih zamanı klasik sorularımızdan biri: “Taban puanlar düşer mi?” Gönül ister ki puanlar her sene düşsün ve bütün öğrencilerimiz istedikleri bölümlere yerleşsin. Ancak sınavların birer sıralama sınavı olduğu ve birilerinin elenmek zorunda olduğu unutulmamalıdır.

Önce genel anlamda taban puanların nasıl oluştuğundan bahsedelim. Ardından ilahiyat taban puanları ile ilgili öngörülerimizi paylaşalım.

Bazı öğrenciler taban puanların ÖSYM, üniversiteler veya devlet tarafından belirlendiğini sanırlar. Her sene bu konuda sorulara muhatap oluruz. Ancak gerçek çok farklıdır. Taban puanlar o sene tercihte bulunan öğrenciler tarafından belirlenir. Örneğin Hacettepe Tıp Fakültesi 2014 taban puanı 517,026 , kontenjanı 211’dir. Türkiye’de Hacettepe Tıp’ı tercih listesinde bulunduran bütün öğrenciler bir havuzda toplanır. En yüksekten başlayarak bu havuzdan ilk 211 kişi Hacettepe Tıp’ı kazanmış olur. İşte bu havuzda 211’inci sırada yer alan; yani bu bölümü son sırada kazanmış öğrencinin puanı o bölümün o yılki taban puanı olur.

Dolayısıyla taban puanları belirleyen en önemli faktörler; kontenjan sayısı ve tercih eğilimleridir. Peki, ilahiyat taban puanları ne olur?

Geçtiğimiz yıl 6000 civarında toplam kontenjana sahip Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümü tamamen kaldırıldı. İlahiyat kontenjanları ise yaklaşık 4000 arttırıldı. Yani toplamda bu iki bölüm 16bin kontenjana sahipken, 2014’te 14bin civarına düşmüş oldu. Bu durumda ilahiyat puanlarının kontenjan düştüğü için yükselmesi beklenirdi, ancak öyle olmadı. Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği seçmek isteyen ancak ilahiyat seçmek istemeyen önemli bir sayıda öğrenci grubu olduğu görüldü ve ilahiyatın puanları ciddi oranda düştü. Örneğin 2013’te en düşük 343 ile alan ilahiyat, 2014’te 331 ile aldı.

Ancak biz tercih danışmanları taban puanlara hiçbir zaman kıymet vermeyiz. Bizim için önemli olan sıralamalardır. Çünkü taban puanlar çok fazla değişir, ancak sıralamalarda çok büyük farklılıklar yaşanmaz. Ancak öğrenciler sıralamalarla değil de genelde puanlara baktığı için bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı duyduk.

Bu sene ilahiyat taban puanlarını etkileyecek birkaç durum söz konusu:

 • YGS ortalamalarının geçen seneye göre düşük olması. Özellikle YGS-4 (İlahiyat için gerekli puan türü) puanını en çok etkileyen Türkçe ve Sosyal Türkiye ortalamalarının düşmesi puanların sıra karşılığını olumlu yönde etkiledi. Örneğin geçen sene 269 YGS-4 puanının sıra karşılığı 376bin. Ancak aynı puanı bu sene alan öğrencinin sırası 288bin. Bir diğer ifadeyle bu sene alınan 269 puan geçen senenin 282 puanına karşılık geliyor.
 • Her geçen sene olduğu gibi bu sene de ilahiyat kontenjanları artacak. 4-5 üniversitede ilahiyat açılacağını şimdiden duyduk. Bu da 300-400 yeni kontenjan demek. Bu da tabi olumlu bir gelişme.
 • Geçen sene kapanan Din kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünün şoku bu sene atlatıldı.
 • Her geçen sene ilahiyata talep artıyor. Toplumda şu anda ilahiyat mezunları “kolay atanan” olarak bilindiği için tercih edenler sürekli artıyor. İmam-hatip mezunu olmayan ancak ilahiyat yazan öğrenci sayısı da yükseliyor.
 • Her geçen sene imam hatip mezunlarının sayısı artıyor.

 

Özet olarak ilahiyat başarı sıralarını etkileyen yukarıda yazmış olduğum 5 maddeye dayanarak tahminim şudur:

İlahiyat fakültelerinin başarı sıralarında %5-10 civarında bir yükselme olabilir. Örneğin 150bin ile alan bir ilahiyat bu sene 135-145 bin ile öğrenci alabilir. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi bu sıralama yükselmesi puanların da yükseleceği anlamını taşımıyor. Aksine sıralamalar tahmin ettiğim ölçüde yükselse bile, bu taban puanların 5-10 arası düşeceği anlamına gelir…

Bu yazıyı okuyan her öğrencinin gönlünden geçen üniversiteye ve bölüme yerleşmesini dilerken; yazımızın tamamen bir TAHMİN çalışması olduğunu hatırlatıyorum…

Mürsel AKGÜNEY

Rehber Öğretmen

https://twitter.com/murselakguney

[reklam]

İlahiyat taban puanları düşer mi?” için 8 yorum

 1. Selamün aleyküm hocam. Ben antep ilahiyat istiyorum. Sizce türkçe sosyal ve mat netim ne kadar olmalıdır. Bir sorum daha olacak hocam. Biz lys ye girmicez ya sıralama düşer mi acaba?

  1. Lys ye girmiyorsunuz.
   Bu sorunun cevabını yök atlasında bulabilirsiniz (Kaç net yapmalıyım)

 2. Selamün aleyküm hocam bu sene YGS te girdim ham puanim 286 sıralamam 377.521 okuldan 50 puan gelecek sizce sıralamayı ne kadar aşağılara cekebilirim ve İslami ilimler yada ilahiyata yerleşebilir miyim yardimci olur musunuz

 3. Gerçekten bilgileriniz ışığında bizi aydınlattınız ALLAH RAZI OLSUN.Bende bu sene 2016da sınava giricem inşallah ilahiyat okumayı gerçekten çok istiyorum hedefim gaziantep ilahiyat herkes matematik yapmadan kazanamazsın diyor türkçe ve sosyalim iyi şimdi ben matematik 1 veya 2 tane yaparsam istediğim bölüme yerleşebilir miyim?matematiğim yok denecek kadar az.(cevap verirseniz gerçekten çok sevinirim şimdiden allah razı olsun…)

  1. Matematik yapmada ilahiyat kazanabilirsin. Ancak sosyal ve türkçe testelerinde yeterli et yapmalısın. Ancak marmara ilahiyat gibi yerler için elbette matematik gerekli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir