İlahiyat okumak istiyorum. Eşit ağırlık mı sözel mi seçmeliyim?

Liselerde alan seçimi olmadığı için soru kalıbında sanki alan seçi mi varmış gibi düşülebilir. Ancak liselerde artık alan seçimi yerine ders seçimi olmaktadır. Bu nedenle gitmek istediğiniz bölümü düşünerek ders seçmeniz sizin için doğru olacaktır.

Dört Yıllık İlahiyat bölümü önceki yıllarda YGS ile almaktaydı (NOT: 2 Yıllık İlahiyat YGS4 ile almaya edavam ediyor). Ancak şimdi dört yıllık ilahiyat bölümü TS-1 Puanı ile öğrenci almaktadır. Bu ne demek oluyor. İlahiyat dört yıllık isteyen bir öğrenci YGS den sonra LYS’ye de girmesi gerekmektedir.

TS-1 puanı için öğrenci YGS’den sonra  LYS (LYS-3 + LYS-4) sınavlarına gireceksiniz.

Bir ilahiyat adayı önce YGS’ye girer. Bu sınavda Türkçe, Sosyal Bilimler testini öncelikle yapması gerekir. Ayrıca matematik testinden de yaptığı nete göre puanını olumlu etkileyecektir. Aşağıda ki tabloda YGS bölümüne baktığınızda testlerin ağırlığını görebilirsiniz.

YGS’den sonra LYS’ye girdiğinizde karşınıza matematik sorusu çıkmayacak. Aşağıdaki tabloda LYS (LYS-3 + LYS-4) bölümüne baktığınızda İlahiyat için karşınıza çıkacak testler Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya-1, Tarih, Coğrafya-2, Felsefe ve Din Kültürü-Ahlak Bilgisidir.

Eğer dört yıllık ilahiyat bölümünü istiyorsanız yukarıda verdiğim bilgiler ışığında tedbirinizi alabilirsiniz. Ayrıca bu bölüm TS-1 ile aldığı için verdiğimiz tabloda ilgili TS-1 satırını inceleyiniz. Konuyla iligili sorularınızı ayrıca yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Bu yıl için İlahiyat bölümünün taban puanını yapılan değişiklikten dolayı tahmin etmek zor. Ancak bu durumun olumsuz algılanıp çalışma motivasyonunuzun düşmemelidir. Sonuçtu bu değişiklik tüm adaylar için yapılmıştır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

[reklam]

İlahiyat okumak istiyorum. Eşit ağırlık mı sözel mi seçmeliyim?” için 17 yorum

  1. İlahiyat sözl bölüm ile alır. Dolayısıyla sınavda sözel puana yönelik testleri yapıp grekli sözel puanı aldıktan sonra elbette ilahiyata gidilir

   1. Selamünaleyküm hocam şimdi ben eşit ağırlık seçtim fazla bilgim yok şimdi ilahiyat için sayisali secmemmi gerekiyo yoksa eşit ağırlık seçtim de gidebilme şansım varmi

   2. Bu konuyu yüzyüze okul PDR servisi ile değerlendirmen dağa sağlıklı olur.

 1. Bizim okulda sözel bölümü yok ve ben eşit ağırlıktan ilahiyat okuyabilirmiyim 4 yilik

  1. Dört yıllık ilahiyat için ikinci da sınava girerek sözel puan almalısınız

 2. İlahiyat için girmeniz gereken sınavdaki testleri yapacak çalışmaları yaparsanız neden olmasın.

 3. Lise 3 sinif ogrencisiyim bilgisayar sayisal.bolumum
  İlahiyat okuyabilir miyim yardimci olurmusunuz

  1. Alan diye bir konu yok. Sınavda ilgili puan türleri yapmanız ve yeteri kadar net çıkartmanız ilahiyata gitmeniz için yeterli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir