İlahiyat okumak istiyorum. Eşit ağırlık mı sözel mi seçmeliyim?

Liselerde alan seçimi olmadığı için soru kalıbında sanki alan seçi mi varmış gibi düşülebilir. Ancak liselerde artık alan seçimi yerine ders seçimi olmaktadır. Bu nedenle gitmek istediğiniz bölümü düşünerek ders seçmeniz sizin için doğru olacaktır.

Dört Yıllık İlahiyat bölümü önceki yıllarda YGS ile almaktaydı (NOT: 2 Yıllık İlahiyat YGS4 ile almaya edavam ediyor). Ancak şimdi dört yıllık ilahiyat bölümü TS-1 Puanı ile öğrenci almaktadır. Bu ne demek oluyor. İlahiyat dört yıllık isteyen bir öğrenci YGS den sonra LYS’ye de girmesi gerekmektedir.

TS-1 puanı için öğrenci YGS’den sonra  LYS (LYS-3 + LYS-4) sınavlarına gireceksiniz.

Bir ilahiyat adayı önce YGS’ye girer. Bu sınavda Türkçe, Sosyal Bilimler testini öncelikle yapması gerekir. Ayrıca matematik testinden de yaptığı nete göre puanını olumlu etkileyecektir. Aşağıda ki tabloda YGS bölümüne baktığınızda testlerin ağırlığını görebilirsiniz.

YGS’den sonra LYS’ye girdiğinizde karşınıza matematik sorusu çıkmayacak. Aşağıdaki tabloda LYS (LYS-3 + LYS-4) bölümüne baktığınızda İlahiyat için karşınıza çıkacak testler Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya-1, Tarih, Coğrafya-2, Felsefe ve Din Kültürü-Ahlak Bilgisidir.

Eğer dört yıllık ilahiyat bölümünü istiyorsanız yukarıda verdiğim bilgiler ışığında tedbirinizi alabilirsiniz. Ayrıca bu bölüm TS-1 ile aldığı için verdiğimiz tabloda ilgili TS-1 satırını inceleyiniz. Konuyla iligili sorularınızı ayrıca yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Bu yıl için İlahiyat bölümünün taban puanını yapılan değişiklikten dolayı tahmin etmek zor. Ancak bu durumun olumsuz algılanıp çalışma motivasyonunuzun düşmemelidir. Sonuçtu bu değişiklik tüm adaylar için yapılmıştır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Özkan Emiroğlu

1997 yılında Psikolojik Danışman olarak göreve başladım. 2002 yıllarında AktuelPDR (PDR alanında) ile başladığım forum ve blog yazarlığını aynı heyecanla devam ettirmeye çalışıyorum. Meslektaşlarıma bu konuda kendi çapımda destek ve yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana. Meslektaşlarım bizi; Facebook, {TWİTTER} ve instagram hesaplarından takip edebilir.

You may also like...

12 Responses

 1. Sansarkan dedi ki:

  Tm bölumündeyim alan disi tercih yapip sozel puaniyla ilahiyata gidebilirmiyim

  • Özkan Emiroğlu dedi ki:

   İlahiyat sözl bölüm ile alır. Dolayısıyla sınavda sözel puana yönelik testleri yapıp grekli sözel puanı aldıktan sonra elbette ilahiyata gidilir

 2. Mehmet ali dedi ki:

  Bizim okulda sözel bölümü yok ve ben eşit ağırlıktan ilahiyat okuyabilirmiyim 4 yilik

 3. Batur Alp dedi ki:

  Tyt ayt sisteminde örgün ilahiyat için hangi sinava bakılıyor.

 4. Özkan Emiroğlu dedi ki:

  İlahiyat için girmeniz gereken sınavdaki testleri yapacak çalışmaları yaparsanız neden olmasın.

 5. Veysi dedi ki:

  Lise 3 sinif ogrencisiyim bilgisayar sayisal.bolumum
  İlahiyat okuyabilir miyim yardimci olurmusunuz

 6. Samet dedi ki:

  TM ye gidince ilahiyata gidemiyozmu

  • Özkan Emiroğlu dedi ki:

   Alan diye bir konu yok. Sınavda ilgili puan türleri yapmanız ve yeteri kadar net çıkartmanız ilahiyata gitmeniz için yeterli

 7. MİSAFİR dedi ki:

  Ts-1den alıyor.Yani sözeli seçmemizi mi öneriyorsunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir