İlahiyat kazanmak için kaç net yapmalıyım?

İlahiyat fakültesi YGS4 ile öğrenci alıyor. Bir öğrencinin ilahiyat bölümüne gitmek için YGS sınavına girmesi yeterlidir. Bir çok öğrenci “İlahiyat bölümü için LYS sınavına da girmek gerekiyor mu?” diye soruyor. Hayır. İlahiyat bölümü için LYS sınavına şuan ki sistemde girmeniz gerekmiyor.

İlahiyat kazanmak için YGS de hangi testleri, konuları yapmalıyım?

YGS’de her biri 40 soru olan 4 tes bulunuyor. Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi (Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya ilave Felsefe soruları), Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi bulunuyor.
Her testin puan türüne göre ağırlıklı bir puanı var. İlahiyat bölümü için YGS4 puanı gerektiği için bizim YGS4 puanı için gerekli olan ağılıklı puana bakmalıyız.

YGS4 Ağırlıklı puan:
Türkçe Testi : % 30
Sosyal Bilimler Testi: % 40
Temel Matematik Testi: % 20
Fen Bilimleri Testi: %10

Yukarıda da görüldüğü gibi Fen Bilimleri Testinin ağırlığı %10 yani genel ağırlık içinde küçük paya sahiptir.

Kısaca ilahiyat bölümünü kazanmak için Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi (Tarih, Coğrafya, Felsefe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya ilave Felsefe soruları) ‘nde mümkün olduğu kadar çok net yapmalısınız. Ayrıca daha yüksek puanlı bir ilahiyat için (örneğin Marmara İlahiyat) Temel Matematik Testi’ni de yapmanız gerekir.

Üç testi yetiştirdiğiniz de zaman kalıyorsa Fen Bilimleri Testi yapmanız az da olsa puan getirecektir. Ancak uygulama da genelde ilahiyat adayı fen bilimleri testi yapmamaktadır.

İlahiyat kazanmak için kaç net yapmalıyım? (iki farklı örnek)

ÖRNEKTİR-2013 YGS netleridir. (Y-YGS4 puanı 363,38 gelmiştir.OBP'nı 45,5 dir)
ÖRNEKTİR-2013 YGS netleridir. (Y-YGS4 puanı 363,38 gelmiştir.OBP’nı 45,5 dir)

 

 

Örneğin; Ankara üniversitesi İlahiyat bölümü 384,51 puan ile öğrenci aldı. Bir öğrenci Ankara üniversitesi İlahiyat bölümü için kaç net yapmalıdır.

Bu konuda size ayrıca şunu da hatırlatmak isterim. Yerleştirme puanında OBP nı da etkili olduğu için diploma notunuzun durumu ve mezun olduğunuz lise de önemlidir. 

Bu nedenle burada verilen bilgi kesin değildir. Sadece bilgilendirme maksadıyla verilmiştir.

Biz OBP için ortalama 50 alalım. ( bu sizin diploma durumunuza bağlı) (ÖRNEKTİR)

Bir öğrenci;
Türkçe Testi : 33 net
Sosyal Bilimler Testi: 33 net
Temel Matematik Testi: 5 net
yaptığında ortalama 350 puan alır (OBP olmadan). Buna OBP ortalama 50 eklersek Yerleştirme YGS4 puanı 400 olur ki Ankara İlahiyat bölümüne yerleşir.

Temel Matematik Testi yapmadan ilahiyat kazanılır mı? Elbette kazanmak mümkündür. Sonuçta birçok ilahiyat var. Ve puanları 330 ile 413 puanları arasında değişiyor.

NOT: Bu bilgileri2013-2014 verilerine göre derlenmiştir. 2015 ve sonrası değişiklikleri dikkate alınız.

Ortak sorularınız yorumlar bölümünden cevaplanacaktır. (Tüm sorular cevaplanacaktır diye bir durum yoktur)

[reklam]

 

İlahiyat kazanmak için kaç net yapmalıyım?” için 97 yorum

 1. Selamunaleykum hocam okul puaniyla birlikte puanim 340 oluyo ek puan gelmiycek. Siralamam 343bin. Okul puani gelince siralamam ne durumda olur tahminen.. İlahiyat veya islami ilimler gelir mi?

 2. Selamün aleyküm hocam ben 10.sınıf ım meslek lisesine gidiyorum ilerde ilahiyat kazanırsam zorlanır mıyım

 3. mrb hocam ben düz lise mezunuyum. ygs4 ham puanım 288 okul puanından 41 geliyor ilahiyatta herhangi bir üniversiteye yerleşebilir miyim? tşk ler..

 4. Merhaba hocam ek puanlar kalktigi icin puanlarin disme ihtimali var mi ilahiyat için

  1. İhtimal dahilinde. Ancak kesin birşey demek mimkin değil.

 5. Ben marmara ilahiyat istiyorum sözel seçtim ama şuan 10.sınıfta olduğum için değiştirme şansım var ve çevremdeki herkes eşit ağırlık seçmem gerektiğini söylüyor ilerde meslek seçimimden vazgeçebileceğimi söylüyolar ,matematiğim çok kötü…sözel derslerde de bi o kadar iyiyim

 6. Selamın aleyküm hocam tekrardan k.b rahatsız ediyorum ama bir sorum olacaktı. Şimdi ben ilahiyat istiyorum inşallah. Arapça öğretmenliği en büyük hayalim. İlahiyat eğer olursa inşallah hangi bölümü seçsem daha iyi olur arapça öğretmenliği için?

  1. Arapça öğretmenliği farklı bir bölüm ilahiyat bölümü farklı. HAngisi

 7. Selamın aleyküm ,Hocam bu sene mezun olacaklar için ek puan kalktı denıyor bu konuda bilginiz var mı ?

  1. Bizm okuldan geçen sene 63 netle maramaraya ilahiyatta giden bi kız vardı yalnız geçen sene ek puanlar kalkmamisti vede okul birincisiydi diploma notu 92 ydi 90 geldi

  2. Kendini çok kasma ben ilk yıl dersaneye gitmeden kazandım:) türkçe sosyal yaparsan olur matematik 1 tane yaptım oldu:)

 8. Hocam paragrafta çok iyiyim 35 net yapiyorum fakat sosyal de coğrafyadan çok zorlanıyorum 23 net hep sosyalmm çalışıyorum ama n apicam ilahiyati çok istiyorum

  1. Şuan için netlerin iyi gidiyor. Coğrafya da ya da tarihte neyi neden yapamadığını anlamaya çalış. Bu konuda çalışmanı istikrarlı şekilde devam ettir.

 9. Hocam 11.sınıfım sayısal bölümdeyim
  İİlahiyat A gidebilmem için engel mi

  1. YSG sınavında sosyal bilimler ve türkçe testinde iyi net çıkarabilirseniz engel değil. Eskisi gibi puan kırılma olayı yok. Ancak sayısal olduğunuz için tarih coğrafya gibi dersleri görmüyor olmanız netlerinizi olumsuz etikleyebilir. Bu açıdan konuyu ele almalısnız.

 10. Hocam ben din kültürü öğretmeni olmak istiyorum ama imam hatipteki dersleri görmüyorum normal anadolu lisesine gidiyorum ilahiyat bölümünü kazandım diyelim zorlanırmıyım

 11. Hocam bir yorumunuzda obp artık gelmeyecek demişsiniz. Obp gelmeyecekse ben okul derslerine çalışmam full ygs ye çalışirim. Okumanın da ne anlamı kalıyor.

  1. Obp nasıl gelmeyecek. Ek puan için olmasın o yazılan.
   OBP gelecek şuan ki sistem içinde

 12. Selamün aleyküm hocam ben antalyada yasiyom 11.sinifa gidiyorum imam hatip lisesinde okuyom her dönemin ortalamasımi toplaniyormu 1.2 dönem olarak bunu merak ediyorum hocam

  1. Sorunuzu tam anlamadım. Ama şöyle diyebilirim.
   Konu eğer “Bir dersin yılsonu puanı;” ise;
   Bir dersin yılsonu puanı, Birinci ve ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasıdır.

 13. Ben imamhatip öğrencisiyim ve bölüm seçme konusunda kararsızım sözel ve eşit ağırlık arasında gidip geliyorum ama matematiğim kötü ve ilahiyat istiyorum ne yapmalıyım

  1. İlahiyat YGS4. Yoğun olarak sözel puan istiyor. Matematik de olsa puan getirir. Ama hangi üniversitenin ilahiyatını istediğin de önemli.

   1. Marmara’nın puanı yüksek olması nedeniyle matematik neti çıkartmanız gerekecektir. Ancak sakarya için matematik gerekmeyecektir. Ama türkçe ve sosyalde netinizi yüksek yapmanız gerekir.
    Net hesapları konusunda daha sonra yardımcı olmaya çalışırım

  2. Matematiginiz gerçekten kötü ise sözele gidiniz. Zaten ilahiyat için kendinizi eşit ağırlıkta yıpratmanin bir anlamı yok. Sözelde de temel matematik dersi var ve bu da ygs içindir. En iyisi sözeldir.

 14. Selamun Aleykum hocam. Ben 11. Sinif TM Ogrencisiyim. Ticaret meslekde okuyorum. Ama universitede bolumum disinda olan ilahiyatda okumak istiyorum. İstedigim universite KTÜ ilahiyat. Taban puanina baktim 349. Acaba bu lys puanimi? Yoksa YGS 4 puanimi?

 15. Bu sene ek puan kalktığı için ilahiyat puanlari aşağı yukari kac puan oynar?

 16. Hocam kolay öncelikle gelsin, ilahiyat fakültesi ön lisans olarak 2 senelik okumayı istiyorum. ygs sınavına girip 150 puan almam lazım ygs 4 ten. hangi kitapları temin edip çalışmam lazım bana öneride bulunabilirmisiniz. teşekkür ederim

  1. YGS hazırlık kitapları bunun için yeterli olacaktır.

 17. ESSelamın aleyküm hocam, sayısal okuyorum ama ygs 4’ten girip ilahiyat okumak istiyorum. Sizce ilahiyatta zorlanır mıyım?

 18. Selamın aleyküm hocam. Ya hocam ben yarına kadar bölüm seçmek zorundayım. Eşit ağırlıkmı yoksa sözelmi . Çok kararsız kaldım. Herkese sordum. Her kafadan ayrı bi ses çıktı. Kafam iyice allak bullak oldu. Sizce eşit ağırlık okumammı daha avantajlı?yoksa sözelmi?

  1. Bunu en iyi başarılı olduğunuz derslere akarak karar verebilirsiniz.

 19. Hocam benim size bir sorum olacaktı, 2015 haziran ayında imam hatipten mezun oldum ve ilk yılımda ilahiyatı tutturamadım. 2016 da tekrar gireceğim ve okul ek puanların kaldırıldığı söyleniyor eğer kaldırıldıysa hocam, ek puansız ilahiyata nasıl yerleşicez hocam? Şimdiden teşekkürler

  1. Ek puan denilen, OBP nın 0,06 ile çarpılması sonucu hampuanınıza eklenen ekstra puandır. Bu puan bundan sonra gelmeyecektir.

 20. Hocam ben eşit ağırlık ogrencisiyim ilahiyat istiyorum bu mümkün mu

  1. Elbette. YGS4 den alıyor. Sosyal ilimler ve türkçe testinde iyi net çıkartmalısınız. Matematiktende çıkarttığınız net puanınızı arttırmanızda faydalı olacaktır

 21. Selamın Aleyküm hocam. öncelikle bizi böyle aydınlattığınız için teşekkür ederim. İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencisiyim. İlahiyat fakültesini hedefliyorum. Bu sene ek puan kalktığı için ilahiyat fakültesi puanlarında bir düşüş olur mu

  Teşekkür ederim

  1. Kişisel yorumum. Çok az bir düşme olabilir. Fazla bir oynama beklemiyorum.

 22. Hocam onlisanlarda yerlesirken erken mezunlara öncelik veriliyor aynı şey 4 yıllıklarda da geçerli midr

 23. hocam sınav basvurusunda resmimde başım açık ilahiyatı tercih ederken bi sıkıntı yaşar mıyım

 24. hocam ilahyat okumak istiyorum 2.yılım fakat başım açık kapanıcam inş basvuruda resmim açık sıkıntı olur mu yerleşirken

 25. Ben ilahiyat gitmek için kaç net yapmalıyım obp 80 puan geliyor hocam.

   1. Hocam bu yıl ilahiyata gidecekler için ek puan yok. İlahiyat puanları düşebilir mi?

 26. Hocam ben anadolu ogretmen lisesinde son sinifim. ilahiyat secmek istiyorum. Ancak merak ettigim bir husus var ki imam hatip çıkışlı ögrencilerin ek puanli siralamasiyla normal lise cikisli ogrencilerin siralamalari ilahiyat secerken ayni kategoride mi kiyaslanacak ? Tesekkurler

 27. Selam. Benim sıralamam 62.487 . İlahiyat ya da islami ilimler gelir mi? Iğdır(iö) ilahiyat , kars (iö) ilahiyat , ağrı(iö) islami ilimleri yazdım son 3 sıraya . Sizce gelme ihtimali var mı ? Birde bu sene sıralamaların +50.000 üzerinde kaç bin oynamasını bekliyorsunuz . Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Sıralamaların oynamasını tahmin etmek zor. Ancak arada çok fazla bir fark yok. Sınırda

 28. hocam okul puanı dahil 310 ile herangi bi ilahiyatı kazanabilirimiyim ( doğu ve Kıbrıs hariç )

 29. Merhaba, ben düz lise mezunuyum.ygs4 ek puansız sıralamam 158.133 ek puansız 160 bininci sıradan öğrenci alan Hitit üniversite si ilahiyat Fakültesi ni kazanabilirmiyim

  1. Aralarında çok büyük bir fark yok. Kazanma şansın var. Ama kimse %100 diyemez.

 30. Hocam ben düz lise mezunuyum ygs 4 sıralamam 114 bin istediğim yerin sıralaması 164 bin gelme ihtimali var mı?

  1. EKpuansız YGS sıraaman 114 bin ve üniversitenin ek puansız sıralaması 164 bin ise, gelme ihtimali var

 31. İhl mezunuyum ek puanli siralamam 45.968.usak veya afyon tercih etceqimi soylemistim siz de olma ihtimali var demissiniz. Afyon 1.oqretm 45.800 2.oqretm 54binle almis usak 1.oqretm 51 binle ikinci oqretm de 56 binle almis. Bu dört tercihi ilk siralara yazcam. Sizce yerlesebilir miyim ??yani diqer tercihlerimde 50 binlerde yerlesirim demi??simdiden tesekkur edrm ilqiniz icin:)

  1. Yerleştirme başarı sıralamaları arz talebe göre her yıl değişir. Ancak biz çok büyük bir değişiklik beklemediğimiz için geçen sene ki sıralamalara göre baktığımızda yerleşme ihitimalin var diyebiliyoruz. %100 kimse garanti veremez.

 32. hocam imam hatip mezunu değilim düz lise mezunuyum sıralamda az üniversitelre yetiyo acaba şimdiki sıralam imam hatip ek puanları etkilemiş şekildemidir yoksa onlar dahamı önelikli

  1. Sorunuzu tam anlamadım. Anladığım kadarıyla cevap vereyim. Ek puansız sıralaman ile programın ek puansız sutundaki sıralamayı kıyasayacaksınız. Sorunuzu tam anlamadım

  1. Imam hatip mezunu iseniz sizin ek puanlinizla karşılaştıracaksiniz

 33. Hocam ek puanlı sıralamam 45 binde istanbul ilahiyatı kazanabilir miyim ?

 34. Mrb ihl mezunuyum ek puanli siralamam 45.968 afyon veya usak islami ilimlere yerlesebilir miyim?lutfen yardim edin:S

  1. Olma ihtimali var. Ancak sıralama yaparken afyon mu usak mi daha öncelikli. Ona göre siralama yapmalisin

 35. Bn ilahiyat okumak istiyorum ama lysyede. girdim. Ilahiyat okumamda.engel mi lysye girmem

 36. hocam okul puanı dahil 310 puan ile ilahiyata girilir mi? benm bi tanıdığım 310 ile sinop üniversitesine girdini söylüyor

 37. Hocam merhaba. İlahiyat için ygs’ye girdikten sonra hangi lys ye girebiliriz. ?

  1. İlahiyat için YGS yeterlidir. YGS4 puanına bakılacaktır.

 38. Merhabalar ben iki yıl adalet okudum. Şimdi ilahiyat okumayı düşünüyorum okulumdan tekrar puan gelir mi? teşekkürler.

  1. LYS puanı YGS yi etkilemez. YGS de yaptığın netler LYS yi etkiler

 39. hocam meraba 35333 ygs sıralaması okuldan 48 puan gelecek ilahiyat gelir mi ve hangi ilahiyat fakültesini yazmam gerekir teşekkürler

 40. 2015 ygs çok farkliydi sıralama ygs 4 148 bin hangi ilahiyat lar gelir acaba ankara gelmez mi?lütfen yardımcı olun ????

  1. Ankara ilahiyat gelir demek doğru olmaz. Ancak yine de tercihlerin arasında bulundurabilirsin.

 41. Gerçekten çok sağlıklı bilgiler paylaşmışsınız gerçekten

Yorumlar kapalı.