İkinci Döneme Başlarken Rehberlik Çalışmaları

Öss sınavı yaklaşıyor.bu günlerde yoğun olarak başvurular alınıyor. Sistemdi, bilgisayardı derken bir çok sıkıntıdan sonra kaydını yaptıran adaylar derin bir nefes alıyor. Geçen yaz ösym sınav sistemini değiştirdiğini açıklar açıklamaz öğrencileri bir telaştır aldı. Son 15 yılda ne çok değişiklik oldu sistemde. Önceleri öss?li, öys?li sistem sonrasında sadece öss?li sisteme geçiş. Şimdide ikisi bir arada diyebileceğimiz bir sistem. Geçen yılın haziran ayında öğrencilerimle paylaşmıştım sistemde ne tür değişiklikler olabileceğini. Yeni öss sistemi, kılavuzun yayınlanmasıyla netleşti. Öğrencilerin kafasındaki soru işaretleri bir nebze olsun azalmış oldu. Söz öss den açılmışken sınav hazırlıklarının nasıl gittiğinden söz etmek istiyorum. Dershaneler bu yıl farklı programlar uyguladılar. Şubat ayının ortalarında bulunmamıza rağmen bazı dershaneler hala ikinci bölümün derslerine başlamadılar. Bazıları da konuları yarı bile etti. Dilerim konulara henüz başlamayanlar yetiştirmede sıkıntı çekmezler. Geçen yıllarda mezun olmuş ama bir yere yerleşememiş adaylar için mezun durumda olmak beklide bir avantajdır diyebiliriz. Yıl boyu dershanelerden en iyi şekilde yararlanma fırsatı buldular. Halen son sınıfa devam eden öğrenciler ise bir yandan okul derslerini yetiştirmeye çalışırken diğer yandan dershanelerin akşam ek derslerine gitmeye çalışıyorlar. Hafta sonları da zaten gün boyu dershanedeler. Öss hazırlık çalışmaları devam ederken rehberlik servisi olarak son sınıf öğrencileri ile sık sık gerek bireysel olarak gerekse gurup olarak bir araya gelinmeli ve öğrenciler sınava psikolojik açıdan da hazır hale getirilmelidir. Duruma göre motivasyon arttırıcı çalışmalar, sınav kaygısını giderici çalışmalar devam ettirilmelidir.

İkinci dönemin başlamasıyla birlikte 9. sınıf öğrencilerin alan seçimi çalışmaları da başlamış oldu. İlk önce öğrencilerle bir araya gelip alan seçimi sürecinin nasıl işleyeceği konusunun konuşulması gerekmektedir. Hangi alanda hangi dersler okutulmakta, o alandan mezun olunduğunda üniversitelerin hangi bölümlerine gidebilmekte bunlar ayrıntılı olarak konuşulmalıdır. Birinci dönemin notları öğrencinin hangi alanlara yönelebileceği konusunda bizleri az çok bilgi sahibi yapabilir. Ancak ilgi ve yeteneklerin belirginleştirilebilmesi için ölçek yada envanter uygulaması yapılmalıdır. Bu iş için en uygun materyal Akademik Benlik Kavramı Ölçeği gibi görünüyor. Rehber öğretmen arkadaşlılarımız öğrencilerine optik okuyucu marifeti ile çok düşük maliyetlerle bunu uygulayabilecekleri gibi, kendileri de ABKÖ uygulamasında puanlama ve değerlendirme yapabilirler. Yıl boyu öğrencilerle gerek gurup gerekse bireysel olarak alan seçimi konusunda bilgilendirme çalışması yapılmalıdır. Tüm bunlardan sonrada veli toplantıları düzenleyip alan seçimi sürecini öğrenci velileriyle paylaşabilirler. Özellikle bu tür toplantılarda velilerin, alan seçiminde belirleyici olmamalarının önemi üzerinde durulmalıdır. Tüm alanların artıları ve eksileri üzerinde durulmalı ancak karar çocuğa bırakılmalıdır mesajının veliye verilmesi gerekir. Sonrasında da haziran ayı içerisinde alan seçimi dilekçeleri alınacaktır.

10. sınıfta okuyan öğrencilerle de tüm öğrencilerde olduğu gibi yıl boyunca verimli ders çalışma yolları, motivasyon arttırma, konsantrasyon sağlama, bireysel ve grupla psikolojik danışma çalışmaları devam ettirilmelidir.

Bir başka yazıda görüşmek dileği ile.

Ahmet GÜNAY

Psikolojik Danışman

http://site.mynet.com/pdrservisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir