İki yaş çocukları ile iletişim nasıl olmalıdır?

En çok soru geldiği dönemlerden biri 2 yaş dönemidir. Anne babaların zorlandığı kritik ama heyecanlı dönemlerden biridir.

Çocuk 2 yaşına kadar fiziksel olarak size bağımlıydı. Şimdi birçok şeyi kendi başına yapıyor ya da yapmaya çalışıyor.

Sadece fiziksel olarak hızla gelişmiyor zihinsel olarak da çocuk hızla gelişiyor ve öğreniyor. Ancak öğrenmesi gereken ve yapması gereken o kadar yeni tecrübeler var ki bu durumda çocuğun zaman zaman öfke nöbetleri geçirmesini normal olarak görebiliriz. Biz yetişkin halimizle engellendiğimizde, yeni şeyleri hızla öğrenmeye çalıştığımızda, birden fazla uyarıcıyla karşı karşıya kaldığımız da açık ya da gizli sinirlenmiyor muyuz? Peki henüz 2 yaşında ve öfkeyi nasıl yöneteceğini dahi bilmeyen çocuğunuzun öfkelenmesi, bu durumda normal değil mi? Ayrıca çocuğun fiziksel ve zihinsel olarak da hızla geliştiğini unutmayalım.

Öfke Konusunda İki yaş çocukları ile iletişim nasıl olmalıdır?

2 yaş çocukları genelde dertlerini anlatamadıkların da öfke nöbeti geçirebilir. Bu nedenle dil gelişimine yardımcı olmak bu konuda yararlı olacaktır. Öncelikle dil gelişimini desteklemek bakımından çocuğun TV başında fazla oturtulmamalıdır. TV seyretmelerine izin verdiğimizde de mümkün olduğunca seçici ve dil gelişimini destekleyici programlar olmalıdır. Ayrıca çocuğun seveceği eğlenceli masalları anlaşılır biçimde birlikte okuyun. Renkli kitaplardaki resimleri göstererek ne olduğunu sorun, bilmiyorsa siz söyleyin ve “bu neymiş?” diye sorun.

Çocukların öfke nöbeti hangi zamanlarda ve hangi durumlarda yaşadığını gözlemlemeye çalışın. Ve ona göre önlem alın. Örneğin çocuk aç iken öfkeli olabilir. Markete çocuk aç iken gitmemek daha doğru olabilir. Ayrıca yorgun iken daha fazla öfkelenebilir. Çocuğunuzun o anda neden öfkelendiğini bilmeniz onun öfkesini yatıştırmanızda size yardımcı olacaktır. Başka bir örnek vermek gerekirse, bu yaşta çocuklar oyuncaklarını pek paylaşmak istemezler. Onları oyuncaklarını paylaşmaya zorlamayın. Gereksiz öfke nöbetlerine neden olmayın.

Çocuk öfke nöbeti geçirdiğinde sakin ve kararlı olmalısınız. Kontrolün sizde olduğunu davranışınız ile hissettirin. Önemli olan sadece o anda ki öfkeyi kontrole almak olmamalıdır. Sizin tavrınız gelecekte oluşacak öfke krizlerini de dengeleyecektir.

Çocuk öfkelendiğinde ona suçlayıcı ve utanç duyacak şekilde davranmayınız.

Öfkeli hiç bir canlıya ders veremeyeceğinizi bilin. Dolayısıyla çocuğunuza da öfke anında ders vermeye çalışmayın.

Eğer kalabalık içinde öfke nöbeti yaşanıyorsa onu başka bir yere götürebilirsiniz. Sakinleştikten sonra konuşabilirsiniz.

Bu dönemin geçici olduğunu hatırlamaya çalışınız. Çocuğunuz ne kadar öfkeli olsa da sizin sakinliğiniz ona örnek olacağını da hatırlamaya çalışınız.

Bu yaştaki çocukların ne zaman ve hangi ortam da öfkeleneceğini kestirmek zordur. Bu nedenle size göre uygunsuz bir ortamda öfkelendi diye sizde bir utanç duygusu gelişmesin. Sükunetinizi korumanız her şeyden daha önemlidir.

Öfke nöbetinde dikkatini başka yönlere çekmeniz de faydalı olabilir.

Hangi durumlarda uzmana gitmeliyim?

Normalde 2 yaş civarlarında yaşanan öfke nöbetleri normal olarak kabul edilir. Ama çocuğunuz günde 3-4 ten fazla öfke nöbeti yaşıyorsa, fiziksel olarak kendine ve başkalarına bu süreçte zarar veriyorsa, öfke nöbeti çok uzun sürüyorsa ve kendi kendine geçmiyorsa bir uzmana danışmanız da fayda olabilir. Ayrıca dört (4) yaşını geçtiği halde öfke nöbetleri yoğun olarak yaşamaya devam ediyorsa da bir uzmana danışmanız da fayda olabilir.

aktuelegitim.com

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir