İki aile iki farklı tepki

Bu hikayeyi okuduğumda buna benzer çok olay aklıma geldi. Okuduğunuz bu hikayeden şahsım adına gerekli tecrübeyi edindiğimi düşünüyorum. Yorumlar bölümünde kısaca düşüncenizi de paylaşırsanız faydalı bir paylaşım olacağına inanıyorum.

İşte hikayemiz;

Birkaç hafta önce kendime spor bir ceket aldım ve dükkan sahibi Mark Michaels ile anne babalık üzerine biraz sohbet ettik. Mark bana eşi ve yedi yaşındaki kızlarıyla dışarıya yemeğe çıktıkları bir gece kızının masadaki bardağı devirdiğini anlattı. Masadaki su temizlenip, anne babası üzülmemesini söyledikleri zaman kızı onlara bakmış ve, ”Biliyor musunuz, size diğer anne babalara benzemediğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Arkadaşlarımın çoğunun anne babaları böyle bir durumda onlara bağırır ve bir de daha dikkatli olmaları konusunda onlara söylev çekerler. Böyle bir şey yapmadığınız için size teşekkür ederim!” demiş.

Bir seferinde ben arkadaşlarımla yemekteyken, benzer bir olay oldu. Beş yaşındaki oğulları masaya bir bardak süt döktü. Arkadaşlarım çocuklarına bağırmaya başlayınca, ben de bilerek çarptım ve kendi bardağımı devirdim. 48 yaşında olmama rağmen nasıl halâ aynı şeyi yaptığımı anlatmaya başlayınca, çocuğun gözleri parladı ve anne babası gereken mesajı alıp, çocuklarına bağırmaktan vazgeçtiler. Her gün halâ yeni bir şeyler öğrendiğimiz unutmak bazen ne kadar da kolay oluyor.

Bu çocuğun tecrübesi ve psiko-motor gelişimi henüz bir yetişkin kadar iyi değil. Buna rağmen neden o yetişkine değil de çocuğa bağırıyoruz?İki aile iki farklı tepki” için 2 yorum

  1. Esinizle bu tür yazilari paylasmanizi tavsiye ediyorum, bende esimle farkli bakis açilarimiz var, ona göre anlayisli davranmak cocugu simarik yaparmis, yani bu nasil bir düsünce herseye diktatörlük göstermek bu arada kizimda 2,5 yasinda. Cocuk bazen anlamiyor bile babam bana niye kiziyor diye agliyor kavrayamiyor bile, ama pes etmeden böyle yazilari esimle paylasiyorum ve cok degisiklik oldu faydasini gordum biraz zaman alsa bile, simdi o beni uyariyor sepebsiz yere cocuga kizma diyor :)

  2. Merhabalar
    Benim 4.5 yaşında oğlum var. Aynı konuları bir çok kez yaşıyorum. Benim çocukluğumdan kalan bazı saplantılarım olduğu için oğluma daha yumuşak yaklaşmaya çalışıyorum ve aldığım tepkilerden başarılı olduğuma kanaat getiriyorum.
    Ama annesi ile aynı şeyleri yaşadığını söylemem mümkün değil annesi defalarca uyarlama rağmen aynı sert tepkileri ortaya koyuyor ve bu da çocuğumun işlem yaşayamasına neden oluyor. Ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Saygılarımla teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir