Hiperaktif çocukların SBS sonuçlarının hatalı hesaplandığı konusundaki iddiaya MEB cevap verdi

25.01.2011 tarihinde basında “SBS sonuçlarının hatalı olduğu doğrulandı” başlığıyla yer alan haberle ilgili aşağıdaki açıklama yapılmıştır;

Söz konusu haberde, hiperaktif çocukların 2008-2009 ve 2010 SBS sonuçlarının hatalı hesaplandığı iddia edilmekte ve açılan dava sonucunda öğrencilerin aldığı puanların yeniden düzenlediği belirtilmektedir.

Haberde iddia edildiği gibi SBS puanlarında yanlış hesaplama yapılmamıştır. Kaldı ki, Milli Eğitim Bakanlığı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilere uygun sınav ortamını sağlamakta, bu özel öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınmaktadırlar. Ayrıca, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin, sınavlarda özür durumlarına uygun hizmet alabilmeleri amacıyla; öğrencinin eğitim gördüğü okulun müdürlüğünün bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü’ne (RAM) müracaat etmesi de zorunludur.

Yılsonu Başarı Puanı hesaplamasında motivasyon sağlanması amacıyla kaynaştırma öğrencileri diğer öğrencilerden ayrı olarak değerlendirilmektedir. Haberde bahsi geçen öğrenci ise hiperaktivite tanısıyla sınava alınmış olup, kaynaştırma öğrencisi olmadığı için sınavı diğer öğrencilerle birlikte değerlendirilmiştir. Ancak, veli çocuğunun kaynaştırma öğrencisi kategorisinde değerlendirilmesini istemiş ve bu yönde talepte bulunmuştur. Talep, zihinsel engelli olmayan bir öğrenci bu kategoride değerlendirilemeyeceği için uygun görülmemiştir. Veli bunun üzerine yargıya başvurmuş ve öğrencinin Yılsonu Başarı Puanının yeniden hesaplanmasını istemiştir. Mahkeme kararı ile hiperaktivite bozukluğu olan bu öğrencinin puanının Özel Eğitim/Kaynaştırma öğrencisi gibi değerlendirilmesi istenmiş olup, öğrencinin puanı karara uygun olarak yeniden hesaplanmıştır. Ancak, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü mahkeme kararına itiraz edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Basın ve Halkla
İlişkiler Müşavirliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir