Her şeyi denedim ama bebeğimin gaz problemini çözemedim

Şuana kadar birçok şey denedik. Bazen işe yarar gibi oluyor. Ama bir süre sonra işe yaramamaya başlıyor. Bunun nedeni belki de bebeklerin gaz olayının 3 üncü ayına kadar giderek artmasıdır. En azından doktorumuz öyle dedi. Gaz 3 üncü aya kadar artarak devam edermiş. Dolayısıyla her denediğimiz yeni çözüm işe yaramayabilir. Doktorumuzdan bu konuda ilaç yazmasını istedik. Doktorumuz, yazabileceğini ama anne babaların ilaç konusunda farklı doktorlardan zaman zaman öneri aldıklarını, genelde de en son önerilen ilacın çocuğun gaz konusunda düzene girdiği döneme rastladığı için sanki o ilacın en iyi ilaçmış gibi görüldüğünü söyledi.

Yinede bu konuda hiç birşey yapılmayacak anlamı çıkartılmamalıdır. Her bebek-çocuk bir değildir. dolayısıyla bizim bebeğe faydalı olmayan çözüm sizin bebeğinize iyi gelebilir. Örneğin -ismini vermeyeceğim- bir ilaç bizim çocuğa pek faydası olmadığı halde başka bir anne babanın bebeğine iyi geldiğini biliyorum (doğum tarihleri benzer). Artık o bebek için en iyi ilaç ya da çözüm yolu odur. Bizim bebek için de genelde banyo ve masaj işe yarıyor. Ayrıca ayağını sıcak tutmakta işe yarıyor.

Ancak birçok şey denediğimiz halde yine de sanırım kolik dediğimiz durumu yaşıyoruz. Her gece belli saatlerde ve sürede sancı çekiyor ve ağlama nöbeti geçiriyor. Bu durumda mümkün olduğunca bebeğimizi desteklemeye çalışıyoruz. Ağlamasını ve sancısını en aza çekmek için uğraşıyoruz.

Kolik durumunda ne yapabiliriz ki?

Unutmayın bebekler sizin geriliminizi hisseder. Bundan dolayı öncelikle kendinizi -olabildiğince- sakinleştirmeye çalışın ve bunun geçici bir durum olduğunu düşünün. Biz bu durum da neler yapıyoruz? Bazen bebeğin battaniyesini alıyor ve annesiyle karşılıklı olarak sallıyoruz. Lakin aşırı hızlı ve sürekli sallamamak gerekir. Bunu sürekli yapamayacağımız için ayrıca kolikler için youtobe’da bulduğum kolik bebeklere yönelik sesleri dinletiyoruz. İşe yarayacağından şüphe duymuştum. Ama çok işe yaradı. Lakin bu sesi dinlettirdiğimiz sürece ve sonrasında belli bir süre etkisi devam ediyor. Daha sonra kaldığı noktadan ağlamalara devam. Bunların dışında sol koluma bebeği yüzü aşağa bakacak şekilde koymakta işe yarayabiliyor.  Bu şekilde mümkün olduğunca gerilimini ve ağlamasını azaltmaya çalışıyoruz.

Bebeğiniz beslendikten sonra mide gazını almanız da ayrıca önemli.

Benden şimdilik bu kadar. Eğer bebeklerin kolik durumu ve gaz problemi konusunda önerileriniz, tecrübeleriniz varsa mutlaka paylaşın. Emin olun çok işimize yarayacaktır.

[reklam]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir