Hemşireliğe ilgi artıyor!

Diğer mesleklere göre daha kolay iş bulunabildiği için hemşireliğe ilginin giderek arttığı belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Konya Sağlık Yüksek Okulu Hemşirelik Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Belgin Akın, yaptığı açıklamada, 1954 yılından beri aynı yasaya göre yetiştirilen ve çalıştırılan hemşirelerin durumunun, AB uyum yasaları çerçevesinde 2007 yılında bir yasal düzenlemeyle yeniden belirlendiğini ifade etti.

Artık hemşirelik unvanını alabilmek için 4 yıllık bölümlerden mezun olma şartı arandığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Akın, yükselen kariyerle birlikte hemşireliğe de talebin arttığını dile getirdi.

“Diğer mesleklere göre daha kolay iş bulunabildiği için hemşireliğe ilgi giderek artıyor” diyen Yrd. Doç. Dr. Akın, şunları kaydetti: “Artık hemşirelerimiz yüksek lisans yapar duruma geldi. Bizim bölümümüze başvuruda bulunan pek çok hemşire 4 yıllık lisans eğitimine ek olarak lisan üstü eğitim de yapıyor. Diğer meslek dallarına göre iş bulma şartları daha kolay olduğu için hemşirelik mesleği her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Ayrıca diğer üniversite mezunlarına göre hemşirelerin daha yüksek ücret alması da bu mesleğin yoğun olarak tercih edilmesinde etkili oluyor.”

Yrd. Doç. Dr. Belgin Akın, kendi bölümlerinden her yıl 80 hemşirenin mezun olduğunu, her yıl açılan yeni kontenjanların da tamamının dolduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Hemşireliğe ilgi artıyor!” için bir yorum

  1. puanları taban yapmışşş biz öğrenciler mağduruz bize yardım ediin aza indirin puanları…! :((

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir