Hem öğretmende hem de öğrencilerde tablet olacak

Fatih projesinin pilot uygulaması başlıyor. Hem öğretmende hem de öğrencilerde tablet olacak

Kenan BUTAKIN HABER MERKEZİ

Teknoloji hamlesi Fatih projesinin pilot uygulaması başlıyor. Hem öğretmende hem de öğrencilerde tablet olacak. Öğretmenler dersi dinlemek yerine tablet bilgisayarıyla uğraşan öğrencilerin sistemini kesebilecek…

Milli Eğitim Bakanlığı’nın merakla beklenen Fatih Projesi’nde son hazırlıklar da tamamlandı. Altyapı, akıllı tahtalar, içerik ve tablet bilgisayarlar olmak üzere 4 etaptan oluşan projenin en önemli ayağı olan tablet bilgisayarlar 30 Ocak’ta toplam 17 il ve 52 okula gönderilecek.

8.800 tablet hazır

Bakanlığın açtığı ihalede, pilot uygulama olarak General Mobile 4 bin e-tab, Samsung ise 4.800 adet Galaxy Tab wifi tablet bilgisayarlarını hazırladı. Pilot uygulamada toplam 8.800 adet dağıtılacak tabletlerin 2.200’ü öğretmenlere verilecek. Ayrıca Mart ayında Milli Eğitim Bakanlığı’na toplam 5 bin adet benzer tablet bilgisayarlar da bazı hayırseverler tarafından hibe edilecek. Öğrencilere bedava dağıtılacak tablet bilgisayarlardan e-tab, piyasada 799 TL’ye, Samsun Galaxy Tab wifi ise 720 TL’ye satışa sunuluyor.

3G desteği yok

Tablet bilgisayarların öncüsü sayılan Apple üretimi Ipad’in en çok satılan ikinci modeli ise en az 1.512 TL. Bu fark da, Fatih Projesi’nde öğrencilere dağıtılacak bilgisayarların sadece kablosuz internet yani wifi destekli olmasından kaynaklanıyor. Öğrenciler 3G desteğinden yoksun olan bilgisayarlarından internete sadece okul, ev ve kablosuz internet olan yerlerde erişebilecek.

“Harıl harıl çalıştık”

Projede son 500 adet tablet bilgisayarı dün tamamlayan General Mobile, kapılarını VATAN’a açtı. 8 günde toplam 4 bin adet e-tab hazırladıklarını belirten General Mobile Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, süreci şöyle anlattı:”Son 8 günde Fatih Projesi için toplam 4 bin e-tab’i Tayland, Japonya ve Güney Kore’den gelen parçalarıyla montajlayıp yazılımlarını hazırlamak için harıl harıl çalıştık. İstanbul merkezimizdeki montajlamada ve yazılım kısmında 35 mühendis ve 85 de teknisyen çalıştı. Bütün hazırlıklar tamamlandı. Tablet bilgisayarlar akıllı tahtalarla entegre olacak. Ayrıca öğretmenlerin de tablet bilgisayarı olacak. Öğretmenler dersi dinlemeyen ve tablet bilgisayarları ile uğraşan öğrencilerin sistemini kendi tabletlerindeki veya akıllı tahtalardaki yönetici yazılımlarıyla kesebilecek. ”

“Amerika da bize bakıp uygulayacak”

General Mobile Türkiye Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, şu bilgileri verdi: “16 gigabayt harddiske sahip olacak e-tab’leri 30 Ocak’ta teslim edeceğiz. e-tab’lerde her dersin online kitabı da olacak. Derslerin içeriği interaktif ortamda öğrencilere sunulacak. ABD, İngiltere, Hindistan, Tayland, Güney Kore ve Singapur bile aynı projeyi bize bakıp uygulayacak.”

Pilot uygulama 17 ilde başlıyor

8.800 tablet bilgisayar, Ankara, İstanbul, İzmir, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Hatay, Kayseri, Karaman, Kocaeli, Mersin, Rize, Samsun, Uşak ve Yozgat’taki 52 okula dağıtılacak.

Samsung Galaxy Tab wifi

– İşletim sistemi: Android 3.1 Honeycomb

– Harddisk: 16GB

– Ekran Boyutu : 10.1

– Ekran Çözünürlüğü : 1280 x 800 pixel

– RAM : 1 GB

– Çalışma Süresi : 9 saat

– Bağlantılar : wifi

– Ağırlık: 618 gram

– Kamera: 3 Megapiksel

General Mobile e-tab

– İşletim sistemi: Android 2.3.4 Gingerbread

– Harddisk:16GB

– Ekran Boyutu : 8,9

– Ekran Çözünürlüğü : 1280×768 piksel

– RAM : 512MB

– Çalışma Süresi : 6 saat

– Bağlantılar : Wifi

– Ağırlık: 550 gram

– Kamera: 1.3 Megapixel

http://www.gazetevatan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir