HAYAT

Hepimiz insan olmanın verdiği sorumluluk ve zorluklarla yaşıyoruz. En boş vermiş, amaçsız insanın bile bir mücadelesi var hayatta, hayatla.

İnsan yaşadığı müddetçe güzeli de görecektir çirkini de; iyiyi de görecektir kötüyü de; kolayı da görecektir zoru da. Sıkıntılar, olumsuzluklar olmadan hayat olmayacaksa insana düşen mücadele etmek olmalıdır. Yaşadıklarına boyun eğip köşeye çekilmek zayıflıktır, ?Ben oynamıyorum? deyip omuz silkip küsen bir çocuk gibi. Tabii ki üzüleceğiz, zorlanacağız ama kendini kaptırıp koyuvermemek, kast edilen; hayata daha bir sıkı tutunmak, inadına güçlü olmak.

Olgun insan, acısını, yoluna çıkan engeli kabul eder fakat umutsuzluğa kapılmaz. Varsa bir hatası onu anlar, alacağı dersi alır ve yoluna devam eder. Azimle, sabırla mücadele etmek, tribünde değil, sahada olmak olgun insanın özelliğidir. Sabır olduktan sonra sabrın meyvesi de er geç olacaktır; ağacın meyve vermesinin belli bir zaman sonra gerçekleşmesi gibi.

1 GÜNDE OLMAZ AMA BİR GÜN OLUR.

Umut olmazsa insan yaşayamaz; çünkü umudunu kaybedenin kaybedecek başka bir şeyi kalmaz. Bu sebepledir şarkılarda, şiirlerde çokça yer alması bu konunun:
?…Umut fakirin ekmeği, umar ha umar umar…?

? ?Bunca yükle öleceksin!? dedim hamala,
?Ölüm kolay, sen umuttan haber ver? dedi,
?Umut var oldukça dünyayı ver sırtıma!? ?

İnsan nasıl düşünürse aynı düşüncesi hayatta çıkıyor karşısına. Psikolojide ?Kendini Doğrulayan Kehanet? diye bir olgu var. Buna göre, insan olumlu düşünürse olumlu sonuçlara, olumsuz düşünürse olumsuz sonuçlara ulaşıyor. ?Başarılı olacağım? dersek de biz haklı çıkıyoruz, ?Başarısız olacağım? dersek de. Her iki durumda da kendi düşüncemizi doğrulamış oluyoruz. Özellikle öğrencilerimizde ?Kendini Doğrulayan Kehanet? örnekleri görüyoruz. Öğrenci, daha her şeyin başında, kendine güvensiz bir şekilde ?Ben yapamam ki!?, ?Ben beceremem ki!?, ?Ben bu dersi anlayamam ki!? deyip işin içinden sıyrılıyor. Sonuçta da istemediği ama kendini hazırladığı durumla karşılaşıyor.

Kuşağımızın en büyük devrimi,
insanların zihinlerini değiştirerek
yaşamlarını değiştirebileceklerinin keşfedilmesidir.

? William James ?

Hayatımızın direksiyonunda biz olduğumuza göre iyi veya kötü yoldan gitmek de bizim elimizde, yani iş insanın seçimine kalıyor. İnsanın olumlu düşünmeyi seçerse kazançlı çıkacağı bellidir. Olumlu düşünmeyi, amaca odaklanmayı (motive olmayı) ve başarıya ulaşmayı sağlamak için NLP adı verilen, zihnin programlanmasına dayanan uygulamadan yararlanılabilir.

NLP?de amaç; zihnin duygu ve düşüncelerle yeniden ele alınıp olumlu şekilde programlanmasıdır. NLP?nin günlük hayatta kolaylıkla ve zevkli bir şekilde uygulanabilen teknikleri var. Bu uygulama, kişisel değişime inanan ve başarıyı elde edememenin imkânsız olduğunu savunan teknikler sunar.

Yaşamak aslında o kadar güzel ki kıymetini bilmiyoruz. Her gün uyandığımızda hayatta olduğumuza şükretmemiz, her şeye rağmen gökyüzüne bakıp güzel şeyler düşünmemiz, hayallerimizi ve amaçlarımızı kaybetmememiz, sürekli olarak kendimizi meşgul edecek etkinlikler bulmamız ve ne kadar olursa olsun sahip olduğumuz imkânları en iyi şekilde değerlendirmemiz, ruh sağlığımız açısından oldukça önemlidir.
Gülebilmek, mutlu olmak, mutlu kalmak bize bağlı.

HER ŞEY SENİN ELİNDE, YAŞAMINI RENKLENDİR.

Unutmayın!
ZİHNİNİZDEKİ HARİTAYI DEĞİŞTİRMEK, DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEKTEN DAHA KOLAYDIR.

Nuran GÖNÇ Konya Cihanbeyli İmam-Hatip Lisesi Rehber Öğretmeni
Kaynak: Savaşçı – Doğan Cüceloğlu
Negatif Limanlardan Pozitif Sulara ? Oğuz Saygın

HAYAT” için 3 yorum

  1. ÇOK GÜZEL VE MOTİVE EDİCİ BİR YAZI.
    BAŞARIYI YAKALAMAK İSTEYENLERE İYİ BİR KLAVUZ…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir