Hayal Kurmak Ama Nasıl?

Bir amacı bir hedefi olmalı insanın. Onu diri tutan, onu heyecanlı kılan. Bu amaç kimi zaman bir üniversite kazanıp okumak, kimi zaman başka bir şehirde yaşamak, kimi zamanda (belkide) bir balıkçı köyüne yerleşip hayatının geriye kalan zamanını orada geçirmek olabilir. Yer yüzünde kaç insan varsa o kadarda hedeften söz edilebilir. İyi güzelde insan neye hedef diyor? Bu bağlamda söz edebileceğimiz bir de hayaller var. Hedefler ile hayalleri birbirinden ayıran özellikler nelerdir? Bu yazımızda bu konulara değinelim istedim.

Hayal ile hedef çoğu zaman karıştırılır. Kimi hayaline hedef der kimi hedefine hayal. Oysa hayal dediğimiz şey olmasını istediğimiz şeyin ta kendisidir.  Bir şey olmak yada yapmak istiyorsak ve bunuda kafamızda kuruyorsak ama henüz eyleme geçmediysek bu bizim hayalimizdir. Hedef ise hayalden sonraki basamaktır ve içinde eylem barındırır. Örneğin A üniversitesinde okumak isteyen bir öğrenci bu konuda üzerine düşen hiçbir görevi yerine getirmiyorsa bu sadece bir hayalden ibarettir. Ama yok A üniversitesinde okumak istiyor ve devamında bunun için üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getiriyorsa işte burada hedeften söz edebiliriz.

Burada hayali önemsizleştirmek gibi bir amacım yok. Her şey bir hayalle başlıyor. Örneğin Fatih Sultan Mehmet Han çocukluğundan beri bir hayalini kurduğu İstanbul’un fethini, padişah olunca hedefe dönüştürdü. Anadolu Hisarının karşısına Rumeli Hisarını yaptırdı. Büyük toplar döktürdü. Tüm hazırlıklarını çocukken hayalini kurduğu İstanbul’un fethi için yaptı yani hedef haline getirdi. Ve sonrasında da hedefine ulaştı.

Burada değinmek durumunda olduğumuz bir konuda kişi hayallerini belirlerken kendi gerçeklerini göz önünde bulundurmalıdır. Küçük bir çocukken kurulan hayallerden söz etmiyorum. Ancak aklını başını almış insanlar hayal kurarken gerçekleşmesi muhtemel şeylerin hayalini kurmalılar. Şimdi buna karşı çıkanlar olacaktır. Açıklayalım efendim. İnsanın sınırları aşağı yukarı bellidir. Bu sınırları hayal ötesinde zorlayacak beklentilere girmek ve devamında hayallerini gerçekleştiremeyince bunalıma düşmek olasıdır. Örneğin fizik, kimya, biyoloji vs.  derslerini almamış, ders çalışma alışkanlığı edinmemiş bir öğrencinin “ben tıp fakültesini kazanacağım en büyük hayalim bu” demesi durumundan söz ediyorum.

Hayallerimiz mutlaka olsun. Hayallerimizi belli bir program dahilinde eyleme dönüştürüp hedef haline getirelim. Yılmayalım. Vazgeçmeyelim ve hedefimize ulaşalım.

Sahi bugün hedefinize ulaşmak için ne yaptınız?

Cevaplarınızı ve varsa sorularınızı pdrservisi@gmail.com adresine bekliyorum.

Başka bir yazıda görüşmek dileği ile…

Ahmet GÜNAY

Psikolojik DanışmanBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir